ادامه بن بست در مذاکرات بازگشایی کامل دولت فدرال آمریکا

توضیح ویدئو،

اختلاف آقای ترامپ و دموکرات ها بر سر ساخت دیوار مرزی با مکزیک، بخشی از دولت فدرال را به تعطیلی کشاند

مذاکرات کاخ سفید و رهبران کنگره برای بازگشایی کامل ادارات دولت فدرال تا به حال بی نتیجه بوده است. دونالد ترامپ هشدار داده که روند تعطیلی بخشی از دولت می تواند طولانی باشد؛ جلسه بعدی مجلس سنا پنجشنبه آینده برگزار خواهد شد.

بخشی از دولت فدرال از نیمه شب جمعه پس از آن تعطیل شد که مجلس سنا به خاطر مخالفت دموکرات ها با تامین بودجه احداث یک دیوار طویل در مرز مشترک ایالات متحده-مکزیک، از تصویب طرح بودجه دولت ناکام ماند. ساخت این دیوار یکی از وعده های انتخاباتی آقای ترامپ و خواسته های طرفداران اوست.

مجلس نمایندگان آمریکا پنج میلیارد دلار به این طرح اختصاص داد اما در پی بن بست در سنا، طرح بودجه دولت به تصویب نرسید؛ این تعطیلی به معنای آن است که صدها هزار کارمند "ضروری" در برخی وزارتخانه ها و سازمان ها مجبور هستند که فعلا بدون دریافت حقوق کار بکنند و آنهایی که سمت های "غیرضروری" دارند، باید موقتا به مرخصی بروند.

حدود یک چهارم نهادهای فدرال - حداقل نه وزارتخانه و تعدادی دیگر از سازمان های دیگر - مشمول این تعطیلی هستند، تقریبا ۱۵ درصد از کارکنان دولت فدرال یعنی حدود ۸۰۰ هزار نفر.

دونالد ترامپ روز شنبه (۲۲ دسامبر) برنامه سفرش به فلوریدا برای تعطیلات آخر سال میلادی را به تاخیر انداخت تا روند مذاکرات را از نزدیک دنبال کند. او همچنین در کاخ سفید با گروهی از محافظه کاران کنگره که بر تامین بودجه دیوار مرزی تاکید دارند، دیدار کرد.

آقای ترامپ در شبکه توییتر گفت تا زمانی که آمریکا در مرزهای جنوبی خود یک حصار فولادین یا دیوار نسازد "بحران" فعالیت های غیرقانونی در آن بخش از کشور ادامه خواهد یافت.

او نوشت: "ما برای مرزهای سایر کشورها می جنگیم اما برای مرز کشور خودمان مبارزه نمی کنیم."

بیشتر بخوانید:

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، هم شنبه با سناتور میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه و سناتور چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات مجلس سنا دیدار کرد اما مذاکرات آنها بی نتیجه بوده است.

هم زمان اعلام شده است که سنای آمریکا در ظرف پنج روز آینده تعطیل خواهد بود؛ قرار است که سناتورها پنجشنبه آینده (۲۷ دسامبر) جلسه رسمی بعدی خود را برگزار بکنند.

در ظرف دو سال گذشته، این سومین مرتبه است که بخشی ازدولت آقای ترامپ به طور موقت تعطیل می‌شود.

منتقدان می‌گویند که پس از انتقادات اخیر حامیان آقای ترامپ به دلیل شکست او در محقق کردن وعده اصلی انتخاباتی‌اش مبنی بر ساخت دیواری مرزی با مکزیک، رئیس جمهور آمریکا تمایل کمی در رسیدن به توافق از خود نشان داده است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مذاکرات رهبران کنگره و کاخ سفید بر سر بودجه دولت فدرال ادامه دارد

آقای ترامپ پیشتر گفته بود اگر دموکرات های سنا با احداث دیوار مرزی با مکزیک موافقت نکنند و قانون بودجه به تصویب نرسد، برای تعطیلی طولانی مدت دولت آمادگی دارد.

مجلس نمایندگان آمریکا جمعه به طرح بودجه مورد نظر آقای ترامپ با ۲۱۷ رای مثبت در برابر ۱۸۵ رای منفی رای داد اما جمهوری خواهان از آرای کافی برای تصویب این طرح در مجلس سنا برخوردار نیستند.

بر اساس آیین نامه سنا، تصویب این طرح در این مجلس ۱۰۰ نفری به ۶۰ رای نیاز دارد ولی جمهوری خواهان تنها ۵۱ کرسی در اختیار دارند.