سونامی مرگبار در اندونزی تعداد زیادی کشته و مجروح داد

اندونزی

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

مقامات پیش بینی می‌کنند که تعداد کشته‌ها و زخمی ها افزایش پیدا کند.

دولت اندونزی اعلام کرده که وقوع سونامی در نزدیکی تنگه سوندا، حداقل ۲۲۲ کشته در سواحل این کشور برجای گذاشته است. مقامات می‌گویند بیش از ۷۰۰ نفر زخمی و حدود ۳۰ نفر هم ناپدید شده‌اند.

گزارش های اولیه حکایت از آن دارد که فوران آتشفشان کراکاتوا احتمالا به وقوع زمین لغزه در بستر دریا و هجوم ناگهانی امواج سهمگین به مناطق مسکونی در تاریکی شب منجر شده است.

مناطق پاندگلانگ، لامپانگ جنوبی و سرانگ در کانون این حادثه هستند.

تصاویر تکان دهنده‌ای از تخریب صحنه یک کنسرت در منطقه تفریحی تانجونگ لسونگ در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است. دو تن از اعضای گروه پاپ که در حال هنرنمایی بودند در این حادثه کشته شده‌اند.

مدیر سازمان مدیریت حوادث طبیعی اندونزی تصاویری را در توییتر منتشر کرده که خودروهای واژگون شده و خیابان های سیل زده را نشان می دهد. به تعدادی از ساختمان ها آسیب رسیده است.

مقامات پیش بینی می کنند که تعداد کشته ها و زخمی ها افزایش پیدا کند.

تنگه سوندا در بین دو جزیره جاوه در شرق و سوماترا در غرب اندونزی واقع است و دریای جاوه در اقیانوس آرام را به اقیانوس هند متصل می کند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

برخی ساکانان پاندگلانگ که در پی وقوع سونامی در یک مسجد پناه گرفتند

در اواخر سپتامبر گذشته، حدود دو هزار نفر در یک سونامی ناشی از زلزله‌‌ای به بزرگی ۷.۵ در یک شهر ساحلی اندونزی کشته شدند. ارتفاع امواج ناشی از سونامی در پالو در جزیره سولاوسی به بیش از سه متر رسیده بود.

اندونزی روی "حلقه آتش" اقیانوس آرام که محل برخورد صفحات تکتونیک زمین است قرار دارد. برخورد همین صفحات باعث زلزله ها و فعالیت های آتشفشانی می شود.

ماموران سازمان‌های امدادرسانی به محل اعزام شده‌اند.

اخبار مرتبط:

منبع تصویر، Reuters

منبع تصویر، EPA

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

گفته می شود فوران آتشفشان کراکاتوا به این سونامی منجر شده است