امپراتور ژاپن قبل از کناره‌گیری از سلطنت با هزاران نفر دیدار کرد

امپراتور

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

امپراتریس و امپراتور ژاپن - آکی‌هیتو آخرین پیام تولید خود را قبل از کناره‌گیری از سلطنت خطاب به مردم ایراد کرد

آکی‌هیتو، امپراتور ژاپن، با چند هزار تن ار مردم ژاپن دیدار کرده و پیامی به مناسبت سالگرد تولد خود فرستاده است.

صبح یکشنبه، ۲ دی (۲۳ دسامبر)، به مناسب هشتاد و پنجمین سالگرد تولد امپراتور، چند هزار تن از مردم در محوطه کاخ سلطنتی در توکیو حضور یافتند و نسبت به رئیس کشورشان ادای احترام کردند. این آخرین جشن تولد امپراتور آکی‌هیتو قبل از کناره‌گیری از مقام سلطنت بوده است.

معمولا به مناسبت تولد امپراتور، که یکی از اعیاد رسمی و تعطیل عمومی در ژاپن است، شهروندان می‌توانند از محوطه کاخ سلطنتی دیدن کنند و به گفته مقامات دربار، امروز جمعیتی نزدیک به ۷۶ هزار نفر از این فرصت استفاده کردند که بالاترین تعداد بازدید کننده تا کنون بوده است.

آکی‌هیتو، همراه با همسرش، ولیعهد و اعضای خاندان سلطنت در بالکنی کاخ حاضر شدند و به ابراز احساسات حاضران پاسخ دادند. امپراتور ضمن تشکر از حاضران، از آسیب‌دیدگان حوادث طبیعی و سایر وقایع طی سال گذشته یاد کرد و گفت: "در این لحظه، فکر و اندیشه من با کسانی است که اعضای خانواده یا نزدیکانشان را از دست داده، دچار خسارت مادی یا جسمی شده و با مشکلاتی مواجه هستند."

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

چند هزار تن از شهروندان با حضور در محوطه کاخ سلطنتی به امپراتور ادای احترام کردند

آکی‌هیتو در ژانویه سال ۱۹۸۹، سه دهه پیش، با درگذشت پدرش به مقام امپراتوری رسید اما در سال‌های اخیر، گزارش‌هایی از ابتلای او به بیماری‌های سخت و درمان دشوار آنها از جمله جراحی قلب و سرطان پروستات منتشر شده است.

سال گذشته اعلام شد که وی معتقد است که از نظر جسمی توانایی آن را ندارد که وظایف خود را به خوبی انجام دهد و در نتیجه، علاقمند است از مقام خود کناره‌گیری کند.

اواخر سال گذشته، دولت لایحه مجوز کناره‌گیری امپراتور از سلطنت را به تصویب پارلمان ژاپن رساند و اعلام شد که آکی‌هیتو اوایل سال ۲۰۱۹ میلادی سلطنت را به ولیعهد شاهزاده ناروهیتو واگذار خواهد کرد. قرار است انتقال سطلنت در ماه آوریل سال آینده صورت گیرد.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

اعضای خانواده سلطنت در بالکن کاخ سلطنتی

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در تاریخ نوین ژاپن، کناره‌گیری امپراتور به ندرت روی داده و آخرین بار در سال ۱۸۱۷ بود که امپراتور وقت از سمت خود استعفا داد. اما طی دو یا سه سده پیش از آن، در دوره ملوک‌الطوایفی و رقابت فئودال‌ها و جنگ سالاران منطقه‌ای در ژاپن، امپراتوران متعددی مجبور به کناره‌گیری از سلطنت شده بودند. در آن دوران، امپراتور قدرتی نداشت و حکومت عملا در دست جنگ‌سالارانی بود که به نام امپراتور و با اتکا به موقعیت معنوی او بر کشور حکمرانی می‌کردند.

در ژاپن مقام امپراتوری همچنان مختص فرزندان پسر امپراتور است و از آنجا که ناروهیتو، ولیعهد، فرزند پسر ندارد نگرانی‌هایی در زمینه وراثت سلطنت بروز کرده بود اما چند سال پیش، پسر دوم امپراتور سرانجام دارای یک پسر شد که انتظار می‌رود بعدها به مقام سلطنت برسد.

پس از جنگ دوم جهانی و استقرار دموکراسی در ژاپن، این کشور دارای نظام مشروطه سلطنتی شد که در آن سلطنت جنبه تشریفاتی دارد و امپراتور رئیس کشور و نماد وحدت ملی محسوب می‌شود. در این نظام، حاکمیت در دست مردم و پارلمان منتخب مردم بوده و دولت در برابر پارلمان مسئول است.

امپراتور در عین حال دارای موقعیت خاصی در شینتو - آئین ملی ژاپن - است و به خصوص ملیگرایان ژاپنی او را نماینده و نماد تاریخ، تمدن و فرهنگ کشورشان می‌دانند.