ترامپ خروج ژنرال متیس از وزارت دفاع را تسریع کرد

Patrick Shanahan

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

پاتریک شاناهان پس از استعفای ژنرال متیس جای او را خواهد گرفت

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده جیمز متیس وزیر دفاع این کشور که قرار بود در ماه فوریه پست خود را ترک کند از اول ژانویه جایگزین خواهد شد.

ژنرال متیس، ۶۸ ساله، روز جمعه هنگام تسلیم استعفانامه اش قویا به اختلافات خود با آقای ترامپ در زمینه سیاست گذاری اشاره کرده بود.

او پیشنهاد کرده بود تا ماه فوریه در پست خود بماند اما گزارش می شود آقای ترامپ، که از نحوه استعفای آقای متیس و انعکاس گسترده آن در رسانه ها ناراضی است، تصمیم گرفته از روز اول ژانویه او را جایگزین کند.

پاتریک شاناهان، ۵۶ ساله، معاون وزارت دفاع جای ژنرال متیس را خواهد گرفت.

آقای ترامپ از دستاوردهای آقای شاناهان تمجید کرده و او را "بسیار با استعداد" توصیف کرده است.

آقای شاناهان که زمانی مدیر شرکت هواپیماسازی بوئینگ بود در ژوئیه ۲۰۱۷ از سوی دونالد ترامپ نامزد شد و به وزارت دفاع پیوست.

گفته می شود که او از حامیان طرح رئیس جمهور آمریکا برای ایجاد یک شاخه ششم نیروهای مسلح موسوم به "نیروی فضایی" است.

ژنرال متیس به فاصله کوتاهی پس از آن استعفا داد که آقای ترامپ تصمیمش برای خروج کلیه نیروهای آمریکایی از سوریه را اعلام کرد.

ژنرال متیس قبلا چنین اقدامی را یک "خطای استراتژیک" توصیف کرده بود.

او در نامه اش همچنین گفت که رئیس جمهور حق دارد کسی را در این پست منصوب کند "که دیدگاه هایش" با او "همخوانی بیشتری دارد."

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ژنرال متیس در استعفانامه اش قویا به اختلافات با آقای ترامپ در زمینه سیاست گذاری تاکید کرده بود

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آقای ترامپ روز یکشنبه سعی کرد نگرانی های گسترده درباره تصمیم خروج از سویه که ابتدا گفته بود "سریع" خواهد بود را رفع کند.

او در توییتر نوشت که با رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در مورد "همکاری متقابل ما در سوریه و خروج آهسته و کاملا هماهنگ شده نیروهای آمریکایی از ناحیه" صحبت کرده است.

دفتر آقای اردوغان گفت که دو رهبر در مورد "اطمینان از هماهنگی میان مقام های نظامی، دیپلماتیک و سایر مقام های دو کشور برای پرهیز از خلاء قدرت که می تواند با بهره برداری از هرگونه خروج و مرحله انتقالی در سوریه به وجود آید صحبت کرده اند."

نیروهای کرد در سوریه که ترکیه آنها را تهدیدی برای خود می داند با حمایت آمریکا تا حدود زیادی موفق به شکست داعش شده اند.

آنها اکنون نگرانند که ترکیه از خروج آمریکا برای شروع عملیات تازه ای علیه آنها استفاده کند.

ادامه واکنش ها به تصمیم ترامپ

همزمان در آمریکا واکنش ها به تصمیم دونالد ترامپ برای خروج نیروهای نظامی کشورش از سوریه ادامه دارد.

سناتور دموکرات کریستوفر کونز رئیس جمهور را متهم کرده که با خروج از سوریه "یک هدیه کریسمس بزرگ" به آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری سوریه داده است.

تصمیم برای خارج کردن حدود دو هزار نیروی آمریکایی از شمال شرق سوریه متحدان آقای ترامپ در کنگره را نگران کرده است؛ محافظه کارانی که معتقدند خط مشی تازه به نفع ایران است و پشت کردن به کردهای سوری که در جنگ با داعش متحد آمریکا هستند اشتباه خواهد بود.

روز یکشنبه اعلام شد که ارتش ترکیه برای کمک به گروه متحدش، ارتش آزاد سوریه، از مرز جنوب شرقی نیرو و تجهیزات بیشتری به داخل خاک سوریه اعزام کرده است.

هم زمان با این تحرکات نظامی واکنش های بین المللی به تصمیم آقای ترامپ ادامه دارد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، گفته که یک متحد باید قابل اتکا باشد. او در یک کنفرانس خبری در پاریس ضمن تمجید از ژنرال متیس از تصمیم همتای آمریکایی اش درباره ترک سوریه ابراز تاسف کرد.

از طرف دیگر در اسرائیل فرمانده ارتش ژنرال گادی ایزنکوک گفته خروج آمریکا از سوریه تحول مهمی‌ست اما نباید در اهمیت آن بزرگ نمایی شود چرا که اسرائیل توان مقابله با هرگونه تهدیدی در مرزهای شمالی اش را دارد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، هم بر ادامه مقابله با آن چه تثبیت حضور نظامی ایران در سوریه می خواند تاکید کرده است.

نخست وزیر اسرائیل می گوید خروج امریکا از سوریه سیاست اسرائیل برای مقابله با تلاش حکومت ایران برای ایجاد پایگاه های نظامی در سوریه را تغییر نخواهد داد؛ هشداری که برخی ناظران معتقدند گواه آن است که خروج حدود دو هزار نظامی آمریکایی از سوریه شاید تنش و جنگ قدرت در منطقه را شدیدتر کند.

بیشتر بخوانید: