احتمال ادامه تعطیلی دولت آمریکا 'تا بعد از شروع سال جدید'

تعطیلی ساختمان آرشیو ملی آمریکا که تحت تاثیر جنگ بودجه قرار گرفته

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

تعطیلی ساختمان آرشیو ملی آمریکا که تحت تاثیر جنگ بودجه قرار گرفته

یکی از دستیاران دونالد ترامپ گفته است که تعطیلی بخشی از دولت آمریکا به دلیل اختلاف با کنگره بر سر بودجه ممکن است تا روز سوم ژانویه که کنگره بعدی کارش را شروع خواهد کرد ادامه یابد.

تعطیلی نسبی دولت از نیمه شب جمعه بعد از آنکه دمکرات ها با تقاضای ۵ میلیارد دلاری رئیس جمهور آمریکا برای احداث دیواری در مرز مکزیک مخالفت کردند شروع شد.

میک مالوینی، رئیس موقت کارکنان کاخ سفید، گفت که دمکرات ها به دلیل فشار جناح چپ این حزب با این بودجه مخالفت می کنند.

سناتور دمکرات جف مرکلی به شبکه ای بی سی گفت که حزبش با هرگونه تخصیص بودجه ای برای احداث دیوار در مرز مکزیک مخالف است.

دمکرات ها پیشتر ابراز آمادگی کردند با تامین ۱.۳ میلیارد دلار برای افزایش امنیت مرزی موافقت کنند.

آقای ترامپ روز یکشنبه در توییتر از طرح هایش برای مرز با مکزیک دفاع کرد.

میک مالوینی به شبکه ای بی سی گفت: "کاملا ممکن است که این تعطیلی از ۲۸ ام ماه جاری فراتر رود و تا زمان شروع به کار کنگره جدید ادامه یابد."

او در مصاحبه دیگری با شبکه خبری فاکس گفت می خواهد از نظر چاک شومر، رهبر دمکرات های سنا، درباره پیشنهاد تازه جمهوری خواهان آگاه شود، اما جزییاتی از ارقام تازه ارائه نکرد.

حزب جمهوری خواه در هر دو مجلس کنگره اکثریت دارد و طرح بودجه روز پنجشنبه با ۲۱۷ رای در مقابل ۱۸۵ رای در مجلس نمایندگان تصویب شد.

با این حال رئیس جمهور برای تصویب طرح در سنا نیازمند ۶۰ رای (از صد کرسی) است درحالی که اکثریت جمهوری خواهان به این حد نمی رسد و رئیس جمهور نیازمند کمک دمکرات هاست.

بیشتر بخوانید:

تعطیلی دولت

نه عدد از پانزده وزارتخانه دولت فدرال از جمله وزارت خارجه، امنیت داخلی، حمل و نقل، کشاورزی و دادگستری تعطیلی نسبی را بعد از اتمام بودجه در نیمه شب جمعه (پنج صبح شنبه به وقت گرینویچ) شروع کردند.

صدها هزار کارمند سازمان های فدرال مجبورند بدون حقوق کار کنند یا به نوعی مرخصی موقت بروند.

۷۵ درصد باقی مانده دولت فدرال تا سپتامبر سال ۲۰۱۹ بودجه خواهد داشت، به همین دلیل وزارتخانه های دفاع، کهنه سربازان، کار و آموزش تحت تاثیر قرار نگرفته اند.

گام بعدی چیست؟

کنگره جاری روز پنجشنبه بعد از تعطیلات کریسمس کارش را شروع خواهد کرد.

روز سوم ژانویه اعضای جدید کنگره که در انتخابات ماه نوامبر برنده شده اند سوگند یاد خواهند کرد. بعد از آن دمکرات ها اکثریت مجلس نمایندگان را به دست خواهند گرفت اما از اکثریت آنها در سنا کاسته خواهد شد.

آقای ترامپ گفته است که "تعطیلی ممکن است مدت خیلی درازی طول بکشد."