دولت اسرائیل انتخابات زودهنگام برگزار می‌کند

نتانیاهو

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل کثریت بسیار شکننده‌ای را در کنست (پارلمان) در اختیار دارد

دولت اسرائیل اعلام کرده است که در ماه آوریل سال ۲۰۱۹ (اوایل بهار آینده) انتخابات زودهنگام برگزار می‌کند.

سخنگوی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در حزب لیکود، این خبر را بعد از جلسه رهبران احزاب ائتلاف دولت، اعلام کرد و گفت رهبران احزاب بر سر انحلال پارلمان برای برگزاری انتخابات زودهنگام به توافق رسیده‌اند.

به این ترتیب انتخابات اسرائیل هفت ماه زودتر از موعد تعیین‌شده یعنی نوامبر ۲۰۱۹ در روز نهم آوریل برابر با ۲۰ فروردین سال آینده برگزار می‌شود.

بنابر گزارش‌ها این تصمیم در پی اختلاف نظر و به توافق نرسیدن احزاب متحد آقای نتانیاهو بر سر لایحه مربوط خدمت سربازی اجباری یهودیان به شدت سنتگرا (حریدی ها) گرفته شده است.

حریدی ها تقریبا تمام روز در آموزشگاههای دینی به مطالعه کتب مقدس دین خود مشغولند و به طور سنتی از خدمت سه ساله سربازی معاف بوده اند؛ مساله ای که بسیاری از شهروندان سکولار اسرائیل از آن ناراضی هستند.

دولت آقای نتانیاهو در ماه‌های اخیر با تنش‌ها و بحران‌های زیادی روبرو بوده است.

بنیامین نتانیاهو که چهارمین دوره نخست‌وزیری خود را سپری می‌کند، اکثریت بسیار شکننده‌ای را در کنست (پارلمان اسرائیل) در اختیار دارد. او از

از سوی دیگر تحقیق در سه پرونده مربوط به آقای نتانیاهو به ظن ارتشا و کلاهبرداری در اسرائیل در جریان است.

آقای نتانیاهو اتهامات وارده علیه خود را رد کرده و مخالفان سیاسی را به تلاش برای ضربه زدن به او از طریق این پرونده‌ها متهم کرده است.

احتمال برگزاری انتخابات زودهنگام در ماه گذشته میلادی و زمانی مطرح شد که آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع وقت، از سمت خود استعفا کرد.

در داخل حزب لیکود آقای نتانیاهو با رقابت جدی مواجه نیست و انتظار می‌رود اعضای ارشد حزب در انتخابات آتی از او حمایت کنند.

رهبر حزب راستگرای لیکود نه سال متوالیست که زمان قدرت را در اسرائیل در دست داشته است.