اردوغان از دونالد ترامپ برای سفر به ترکیه دعوت کرد

اردوغان، همسر ترامپ، همسر اردوغان و ترامپ

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

اردوغان، ترامپ و همسرانشان در حاشیه نشست بوئنوس آیرس- اردوغان از ترامپ برای سفر به ترکیه دعوت کرده و این دعوت "با استقبال" رئیس جمهوری آمریکا مواجه شده است

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، از دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود برای سفر به کشورش دعوت کرده است.

سخنگوی کاخ سفید، دفتر رئیس جمهوری آمریکا، با تایید خبر این دعوت، گفته است: "پرزیدنت اردوغان از پرزیدنت ترامپ برای سفر به ترکیه در سال ۲۰۱۹ دعوت کرده است؛ اگرچه هنوز در این مورد برنامه‌ریزی قطعی صورت نگرفته اما رئیس جمهوری [آمریکا] از ملاقات بالقوه در آینده استقبال می‌کند."

دعوت رئیس جمهوری ترکیه از آقای ترامپ تنها چند روز پس از آن صورت گرفته که رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد با از میان رفتن تسلط گروه دولت اسلامی - داعش - بر سوریه، ایالات متحده نظامیان خود را از سوریه خارج می‌کند. گفته شده است که تصمیم به خروج نظامی از سوریه شخصا توسط آقای ترامپ و بدون مشورت قبلی با مقامات ارشد دولت آمریکا اتخاذ شد. برخی منابع گفتند که این تصمیم نتیجه گفتگوی تلفنی آقایان ترامپ و اردوغان بوده است.

حضور نظامی ایالات متحده در سوریه به حدود دو هزار مستشار نظامی و حمایت هوایی از عملیات نیروهای مخالف دولت سوریه علیه شبه‌نظامیان داعش منحصر بود اما به نشانه‌ای از تعهد جدی ایالات متحده به توازن قوا سوریه تعبیر شده بود. بیشترین حمایت آمریکا در سوریه از یگان‌های مدافع خلق صورت می‌گرفته که اکثر اعضای آن را شبه‌نظامیان کرد تشکیل می‌دهند. این گروه بر بخشی از مناطق شمالی سوریه در همسایگی ترکیه مسلط است ولی دولت ترکیه آن را با گروه‌های جدایی‌طلب کرد آن کشور مرتبط می‌داند.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

شماری از نفرات یگان‌های مدافع خلق در سوریه -آمریکا حامی اصلی و اردوغان دشمن این گروه بوده‌اند

رئیس جمهوری ترکیه که برخی گروه‌های شبه نظامی مخالف حکومت سوریه حمایت می‌کند، خواستار قطع کمک ایالات متحده به یگان‌های مدافع خلق و خروج این گروه از مناطق تصرف شده توسط آنها بوده است و در مواردی، با اعزام ارتش این کشور در صدد محدود کردن دامنه فعالیت آنان برآمده است. با اینهمه، آقای اردوغان پس از اعلام تصمیم ایالات متحده به خروج نظامی از سوریه، گفت که ترکیه در نظر ندارد به عملیات نظامی فوری درمناطق تحت اختیار شبه‌نظامیان کرد مبادرت کند.

با خروج ایالات متحده از سوریه، ترکیه به حامی اصلی گروه‌های مخالف دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه تبدیل خواهد در حالیکه روسیه حامی دولت آقای اسد بوده و همراه با حکومت جمهوری اسلامی ایران و متحدان آن، به نیروهای دولتی علیه مخالفان کمک کرده است.

خروج نظامی آمریکا از سوریه ابراز ناخرسندی برخی از مقامات اسرائیلی را هم در پی داشته است. دولت اسرائیل ادامه حضور نظامیان اعزامی ایران و حزب‌الله لبنان در سوریه را تهدیدی علیه خود تلقی می‌کند و با خروج نظامی آمریکا، این نگرانی ایجاد شده که ممکن است اسرائیل عملیات نظامی خود علیه مواضع نیروهای جمهوری اسلامی و متحدانش را شدت بخشد.

روز گذشته سخنگوی آقای اردوغان گفت هیئتی از مقامات نظامی ایالات متحده برای مذاکره پیرامون جزئیات خروج نظامی از سوریه به ترکیه سفر کرده‌اند. احتمالا گفتگو درباره تبعات خروج نظامی آمریکا از سوریه مورد بررسی دو طرف قرار گرفته است.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

ادامه حضور فتح‎‌الله گولن در آمریکا مورد اعتراض دولت ترکیه بوده است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

علاوه بر اختلاف نظر درباره روند تحولات سوریه، در چند ماه اخیر ایالات متحده و ترکیه در قبال ماجرای کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول مواضع متفاوتی داشته‌اند. دولت حزب اسلامگرای توسعه و عدالت در ترکیه با گروه‌های طرفدار اسلام سیاسی در منطقه از جمله اخوان المسلمین هم-فکر است در حالیکه عربستان سعودی با این گروه مخالف است.

با افشای ماجرای قتل جمال خاشقجی، دولت ترکیه با دست زدن به تبلیغات گسترده، کوشیده است دولت عربستان را تحت فشار قرار دهد در حالیکه دونالد ترامپ با رهبران سعودی روابط نزدیک داشته است. برخی از ناظران انگیزه آقای ترامپ به خروج از سوریه را با تلاش برای قانع کردن دولت رجب طیب اردوغان به کاهش فشار بر عربستان هم مرتبط دانسته‌اند.

رجب طیب اردوغان همچنین خواستار اخراج فتح الله گولن، روحانی ترک منتقد دولت ترکیه، از ایالات متحده بوده است. دولت ترکیه آقای گولن را به ارتباط با کودتای نافرجام تابستان سال ۲۰۱۶ متهم می‌کند اما او این اتهام را رد کرده است.

در پی شکست این کودتا، دولت ترکیه به برخورد وسیع با مخالفان و منتقدان حکومت پرداخته و هزاران نفر را به ظن حمایت از فتح‌الله گولن بازداشت، محاکمه، زندانی یا پاکسازی کرده است. این اقدامات با واکنش انتقاد آمیز کشورهای غربی و سردی روابط بین ترکیه و غرب منجر شده است. برخی دولت‌ها و نهادهای مدافع حقوق بشر غربی نسبت به دور شدن حکومت اسلامگرای ترکیه از ضوابط و موازین دموکراتیک ابراز نگرانی کرده‌اند.

هفته گذشته ویر خارجه ترکیه گفت که درجریان ملاقات آقایان اردوغان و ترامپ در حاشیه نشست کشورهای گروه ۲۰ در بوئنوس آیرس، آرژانتین، رئیس جمهوری آمریکا گفت "روی استرداد آقای گولن به ترکیه کار می‌کند." دفتر رئیس جمهوری آمریکا بعدا گفت که آقای ترامپ هیچ تعهدی در مورد استرداد اقای گولن نداده است.

در هر حال، با توجه به استقلال و اختیارات گسترده قوه قضاییه در آمریکا، هرگونه اقدامی برای استرداد وی باید از مسیرهای متعدد و دشوار قانونی عبور کند.