امارات عکس‌هایی از دختر 'گمشده' حاکم دوبی منتشر کرد

لطیفه دختر حاکم دوبی در کنار مری رابینسون کمیسر عالی پیشین سازمان ملل در امور حقوق بشر حق نشر عکس United Arab Emirates Foreign Ministry
Image caption لطیفه دختر حاکم دوبی در کنار مری رابینسون کمیسر عالی پیشین سازمان ملل در امور حقوق بشر

وزارت خارجه امارات متحده عربی با انتشار عکس‌هایی از شیخه لطیفه، دختر محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دوبی در کنار مری رابینسون، که قبلا کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد بود، در یک بیانیه "اتهامات جعلی" درباره فرار او از دوبی را رد کرد.

پیشتر گفته شده بود که خانم لطیفه تلاش کرده تا برای داشتن زندگی آزاد از دوبی بگریزد.

اما شاهدان گفته‌اند که کشتی لوکسی که او با آن قصد فرار از دوبی را داشت، در آب‌های هند مورد حمله نیروهای امنیتی قرار گرفته و خانم لطیفه به دوبی بازگردانده شده است.

امارات متحده عربی این گزارش‌ها را رد کرده و اعلام کرده بود که او به همراه خانواده‌اش در خانه خود زندگی می‌کند.

همین مساله باعث نگرانی گروه‌های حامی حقوق بشر بین‌المللی شد و آنها از مقام‌های دوبی خواستند تا اطلاعاتی درباره محل زندگی لطیفه، ارائه دهند.

روز دوشنبه ۲۴ دسامبر، سوم دی‌ماه، وزارت خارجه امارات متحده عربی در بیانیه‌ای اعلام کرد که در رابطه با شیخه لطیفه، یادداشتی به دفتر اقدامات ویژه کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد فرستاده است.

در این بیانیه آمده است که پیام امارات به سازمان ملل پاسخی به 'اتهامات جعلی ' درباره شیخه لطیفه و 'تکذیب ' مسائل عنوان شده است.

در عکس‌هایی که وزارت خارجه امارات متحده عربی منتشر کرده، شیخه لطیفه در کنار مری رابینسون دیده می‌شود که قبلا کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد و رئیس جمهور ایرلند بوده است. ظاهرا این عکس‌ها روز ۱۵ دسامبر در دوبی گرفته شده است.

در بیانیه وزارت خارجه امارات آمده است: "این عکس‌ها هنگام ملاقات این دو نفر گرفته شده و با اجازه آنها منتشر شده است."

در بخشی از بیانیه وزارت خارجه امارات نوشته شده: "در طول بازدید خانم رابینسون از دوبی، به او اطمینان داده شد که شیخه لطیفه از هر گونه حمایت و پشتیبانی که بخواهد، برخوردار است."

سازمان ملل هنوز هیچ واکنشی به این بیانیه امارات متحده عربی نشان نداده است.

حق نشر عکس Sheikha Latifa
Image caption اوایل ماه مارس ویدئویی از دختر حاکم دوبی منتشر شد و او در این ویدئو گفت که به دلیل محدودیت‌های اعمال شده از سوی خانواده‌اش از دوبی گریخته است.

پیشتر گزارش شده بود که شیخه لطیفه برای یک زندگی آزادانه قصد فرار از دوبی را داشته است.

بر اساس گزارش‌ها تابستان گذشته او به کمک الوه ژوبر، یک جاسوس سابق فرانسوی از دوبی فرار کرده بود.

آنها در کشتی "نوسترامو" که یک کشتی تفریحی بود در فاصله ۸۰ کیلومتری سواحل هند از سوی گروهی متوقف می‌شوند.

آقای ژوبر می‌گوید لطیفه را سوار یک هلیکوپتر کردند و با وجود اینکه او می‌گفته قصد پناهندگی دارد او را به زور به دوبی بازگرداندند.

از آن پس کسی از لطیفه خبری نشنید تا اینکه ویدئویی از او منتشر شد که در آن می‌گوید که اگر این ویدئو منتشر شد، یا او مرده است و یا در شرایط بدی قرار دارد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گزارش برنامه نیوزنایت بی‌بی‌سی درباره لطیفه

ویدئو دختری با تیشرت آبی چه بود؟

روز ۱۱ مارس ۲۰۱۸ ویدیویی ۴۰ دقیقه‌ای از دختری با تی‌شرت آبی در کنج اتاقی سفید با پرده‌ای شیری‌رنگ منتشر شد که می‌گفت شاید این آخرین ویدیویی باشد که از خودش می‌گیرد.

این ویدیو - که قبل از ناپدیدشدن او ضبط شده - آخرین تصویری است که از شاهزاده لطیفه بنت محمد آل مکتوم، دختر حاکم دوبی منتشر شده بود.

لطیفه ۳۳ ساله در این ویدیو برای رفع هر گونه شک و شبهه درباره هویتش نام کامل مادر الجزایری و مقام پدرش را اعلام می‌کند و می‌گوید دو خواهر دیگر هم به نام لطیفه دارد و او لطیفه وسطی است.

او می‌گوید که او و خانواده‌اش 'حق انتخاب آزادانه ' در زندگی ندارند و تعریف می‌کند که چطور در سن ۱۶ سالگی قصد فرار از دوبی را داشته اما نتوانسته و سه و سال و نیم به زندان افتاده و شکنجه شده است.

او در این ویدئو می‌گوید انتظار دارد فرارش "فصلی تازه" در زندگی او باز کند و او بالاخره صدای خودش را پیدا کند تا دیگر مجبور نباشد سکوت کند.

اوایل ماه جاری میلادی، دولت امارات متحده عربی برای اولین بار درباره ناپدید شدن او اظهار نظر کرد و در یک بیانیه از اینکه رسانه‌ها همچنان در حال حدس و گمان درباره شیخه لطیفه هستند، ابراز تاسف کرد.

در آن بیانیه هم آمده بود که خانواده لطیفه او را "دوست دارند و گرامی می‌دارند" و در تدارک برگزاری جشن تولد او هستند.

در داخل دوبی هم گروهی به نام "اسیر در دوبی" پیگیر پرونده مفقود شدن لطیفه بودند. این گروه که دو نفر از اعضایش قبلا در دادگاه‌های امارات محکوم شده‌اند، به داشتن ارتباط با قطر متهم هستند.