حمله انتحاری به وزارت خارجه لیبی

لیبی

منبع تصویر، Reuters

به گفته وزارت بهداشت دولت وفاق ملی لیبی در حمله افراد مسلح به ساختمان وزارت خارجه در طرابلس، حداقل سه نفر کشته و ۹ نفر مجروح شده‌اند.

جزئیات آنچه اتفاق افتاده هنوز روشن نیست اما به نوشته وبسایت الوسط، چهار مرد مسلح صبح امروز به ساختمان وزارت خارجه حمله کرده و با نگهبانان آن درگیر شده‌اند. یکی از مهاجمان در داخل ساختمان خودش را منفجر کرده و یکی دیگر در خیابان مقابل ساختمان. یک نفر در درگیری کشته و یک نفر دیگر در داخل ساختمان اسیر شده است. به گزارش تلویزیون لیبی که مقر آن در امان پایتخت اردن است، مهاجمان دو نفر بوده‌اند و برخی گزارش‌ها حاکی است که دو بمب‌گذار انتحاری خود را در ساختمان منفجر کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها حداقل یک انفجار بزرگ در ساختمان رخ داده، از ساختمان ستون دود به هوا بلند می‌شود و اکنون منطقه اطراف ساختمان در محاصره نیروهای امنیتی است و امدادگران در تلاش برای انتقال زخمی‌ها به بیمارستان هستند.

با اینکه هیچکس مسئولیت این حمله انتحاری را به عهده نگرفته اما گفته می‌شود حمله کار داعش بوده است.

منبع تصویر، AFP

به نوشته وبسایت الوسط، در این حمله سخنگوی قویترین گروه شبه نظامی طرابلس یعنی گردان انقلابیون طرابلس، کشته شده است. گردان انقلابیون طرابلس که با دولت وفاق ملی لیبی پیوند دارد، بخش بزرگی از پایتخت لیبی را کنترل می‌کند. این گروه بارها با دیگر گروه‌های شبه نظامی در طرابلس درگیر شده است.

با گذشت بیش از هشت سال از سرنگونی حکومت معمر قذافی در لیبی هنوز دولتی در لیبی روی کار نیامده که بتواند کنترل کامل کشور را به دست بگیرد.

در خلا قدرت و بی‌ثباتی سیاسی که بر لیبی حاکم شده، گروه‌های مختلف شبه نظامی کنترل هر منطقه‌ای را که توانسته‌اند به دست گرفته‌اند. این گروه‌ها اغلب با هم رقابت و درگیری دارند.

توضیح ویدئو،

لیبی، هفت سال پس از قذافی

ماه گذشته گروه‌های رقیب و نمایندگان حدود سی کشور در نشستی در پالرموی ایتالیا شرکت کردند تا برای برگزاری انتخابات در اویل سال آینده میلادی به توافق برسند. سازمان ملل متحد انتخاباتی را که قرار بود این ماه در لیبی برگزار شود، به دلیل شدت خشونت‌ و درگیری‌ در کشور به تعویق انداخت.

فایز سراج و ژنرال خلیفه حفتر دو رهبر اصلی و رقیب در لیبی هستند. فایز سراج، نخست وزیر و رئیس دولتی است که کنترل غرب لیبی را برعهده دارد. او از موقعیتی قوی در لیبی برخودار نیست اما به عنوان نخست وزیر مورد شناسایی جامعه جهانی است.

ژنرال خلیفه حفتر فرمانده با نفوذی است که کنترل شرق لیبی را در اختیار دارد.