پیام روز کریسمس پاپ؛ دعوت به صلح در سوریه و یمن

حق نشر عکس Reuters
Image caption پاپ فرانسیس

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان، پیام روز کریسمس خود را به آروزی برقراری صلح در کشورهای جنگ زده از جمله سوریه و یمن اختصاص داده است.

پاپ سه شنبه (۲۵ دسامبر) در پیام ویژه روز کریسمس خود خطاب به "شهر و جهان" گفت: "آرزوی من برای یک عید کریسمس فرخنده، آرزوی اخوت است. اخوت در بین مردم همه ملت ها و فرهنگ ها."

پاپ فرانسیس ۸۲ ساله که در بالکن کلیسای سن پیتر در واتیکان پیام را قرائت می کرد افزود: "افکار من متوجه یمن است، به امید آن که آتش بس برقرار شده توسط جامعه بین المللی شاید سرانجام آن فرزندانی که از جنگ و قحطی خسته شده اند را تسکین بدهد."

رهبر کاتولیک های جهان همچنین ابراز امیدواری کرد که جامعه بین المللی برای دستیابی به یک راه حل سیاسی در سوریه همکاری بکند "تا این که مردم سوریه به خصوص آنهایی که مجبور به ترک کشور خود شده و به کشورهای دیگر پناه برده اند، بتوانند به یک زندگی مسالمت آمیز در کشور خود بازگردند."

سازمان ملل متحد می گوید جنگ سوریه - که ایران در آن از حکومت بشار اسد حمایت می کند - حداقل شش میلیون سوری را آواره کرده است. این سازمان همچنین می گوید که ۲۲ میلیون از ۲۷ میلیون نفر جمعیت یمن به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند. یمن از چهار سال پیش درگیری جنگی بوده که در آن حوثی‌های مورد حمایت ایران با نیروهای دولتی می‌جنگند که از حمایت عربستان سعودی برخوردارند.

پاپ در نطق خود گفت که خداوند خواهان "عشق، پذیرش و احترام" در بین بشر است؛ او افزود: "بنابراین، تفاوت های ما زیان یا تهدید نیست؛ این تفاوت ها منع توانمندی است."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مسیحیان سوری در دمشق پایتخت سوریه

پاپ فرانسیس دوشنبه هم در مراسم عشای ربانی شب کریسمس در کلیسای سن پیتر از مردم کشورهای توسعه یافته خواست که به یک زندگی ساده تر و کمتر مادی را در پیش گیرند. او از شکاف عمیق میان فقیر و غنی در جهان انتقاد کرد و گفت تولد عیسی مسیح در فقر باید همه را به تامل در مورد معنی زندگی وادارد.

پاپ افزود که تولد عیسی مسیح راهنمای بشر به سوی یک شیوه تازه "نه با بلیعدن و احتکار کردن، بلکه با تقسیم کردن و بخشش است."

او افزود: "بیایید از خود بپرسیم: آیا واقعا به این همه اشیای مادی و دستورالعمل های پیچیده برای زندگی نیاز دارم؟ آیا می توانم بدون این همه اشیای اضافه سر کنم و یک زندگی ساده تر در پیش گیرم؟"

پاپ گفت: "برای خیلی مردم زندگی یعنی دارا بودن، یعنی داشتن اشیای اضافی مادی. تمام تاریخ بشر با یک طمع سیری ناپذیر همراه بوده و شگفت اینکه حتی امروز هم اندکی شام های مجلل صرف می کنند درحالی که شمار بزرگی بدون قرصی نان که برای حیات به آن نیاز دارند سر می کنند."

تاکید بر وضعیت ناگوار فقرا از مسائلی است که پاپ فرانسیس، که اولین پاپ اهل آمریکای لاتین است، در اولویت قرار داده.

او در روز کریسمس ۲۰۱۶ هم هشدار داده بود که معنی واقعی کریسمس در میان مادی گرایی غرق شده است. سلف وی پاپ بندیکت هم در سال ۲۰۱۱ بر همین نکته تاکید کرده بود