ژاپن شکار تجاری نهنگ را از سر می‌گیرد

نهنگ

منبع تصویر، AFP/GETTY IMAGES

توضیح تصویر،

ژاپن از ژوئیه سال آینده شکار تجاری نهنگ را آغاز خواهد کرد

ژاپن میگوید ماه ژوئیه سال آینده میلادی شکار تجاری نهنگ را از سر خواهد گرفت.

این کشور اعلام کرده است که از کمیسیون بین‌المللی شکار نهنگ، سازمانی که متعهد به حفاظت از نهنگ است، خارج می‌شود.

شکار تجاری نهنگ در سال ۱۹۸۶ پس از اینکه بعضی از گونه‌های این حیوان در خطر انقراض قرار گرفتند، از سوی این کمیسیون ممنوع اعلام شد.

مقامات ژاپن، که از سال ۱۹۵۱ عضو کمیسیون بین‌المللی شکار نهنگ است، می‌گویند خوردن گوشت نهنگ بخشی از فرهنگ آن کشور است.

ژاپن سال‌هاست برای آن چه تحقیقات علمی می‌نامد، نهنگ شکار می‌کند و گوشت آن را می‌فروشد. این برنامه انتقاد گسترده فعالان حفاظت از نهنگ را به دنبال داشته است.

تصمیم ژاپن در مورد از سرگیری شکار تجاری نهنگ غیرمنتظره نبود و فعالان حفاظت از نهنگ گفته‌اند این تصمیم پیامدهای جدی خواهد داشت.

با اجرای این تصمیم ژاپن می‌تواند آزادانه گونه‌هایی را شکار کند که تحت حفاظت کمیسیون بین‌المللی شکار نهنگ هستند؛ مانند نهنگ بزرگ‌باله‌ای کوچک.

منبع تصویر، AFP/GETTY IMAGES

توضیح تصویر،

سوشی با گوشت نهنگ از جمله غذاهایی است که در مناطقی از ژاپن مصرف می‌شود

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

یوشیهیده سوگا، سخنگوی دولت ژاپن می‌گوید شکار نهنگ تنها به محدوده آب‌های سرزمینی و برخی مناطق اقتصادی انحصاری در این کشور محدود می‌شود.

در نتیجه ژاپن شکار نهنگ در آب‌های قطب جنوب و نیمکره جنوبی را متوقف خواهد کرد، اقدامی که قبل از آن که رسما اعلام شود مورد استقبال گروه‌های حفاظت نهنگ قرار گرفته بود.

بیانیه‌ دولت ژاپن می‌گوید کمیسیون بین‌المللی شکار نهنگ به اندازه کافی متعهد به یکی از اهدافش که حمایت از شکار تجاری پایدار نهنگ است نبوده است.

شماری از جوامع ساحلی در ژاپن برای قرن ها نهنگ شکار می‌کرده‌اند، اما مصرف گوشت نهنگ در این کشور تنها پس از جنگ جهانی دوم که نهنگ‌ها منبع اصلی گوشت بودند افزایش یافت. مصرف گوشت نهنگ در دهه های اخیر کاهش یافته است.

بر اساس گزارش روزنامه ژاپنی آساهی، گوشت نهنگ تنها یک دهم درصد از کل گوشت مورد مصرف مردم را در ژاپن تشکیل می‌دهد.

وزارت امور خارجه و وزیر محیط زیست استرالیا از این تصمیم ژاپن انتقاد کرده‌اند. در بیانیه مشترک این دو وزارتخانه آمده است که استرالیا کاملا مخالف هرگونه شکار تجاری و شکار "به اصطلاح علمی" نهنگ است.