دونالد ترامپ در عراق: آمریکا نمی تواند 'پلیس جهان' بماند

آقای ترامپ گفت فعلا قصد عقب‌نشینی از عراق را ندارد

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

آقای ترامپ گفت فعلا قصد عقب‌نشینی از عراق را ندارد

دونالد ترامپ در جریان یک سفری ناگهانی به عراق در جمع گروهی از سربازان آمریکایی از تصمیم اخیر خود برای خروج نظامی آمریکا از سوریه دفاع کرده و گفته است که ایالات متحده نمی تواند به تنهایی نقش "پلیس جهان" را ایفا بکند.

کاخ سفید روز چهارشنبه (۲۶ دسامبر) تایید کرد که آقای ترامپ و همسرش ملانیا شب کریسمس به عراق سفر کرده تا از نظامیان آمریکایی به خاطر "خدمات، موفقیت ها و فداکارهایشان" قدردانی و کریسمس خوبی را برایشان آرزو بکنند.

این بازدید سه ساعته - که تحت تدابیر امنیتی شدید و مخفیانه انجام شد - یک هفته پس از صدور دستور خروج نظامیان آمریکایی از سوریه انجام شد. آن دستور آقای ترامپ انتقادهای زیادی را به دنبال داشته و به استعفای جیمزمتیس، وزیر دفاع آمریکا منجر شد.

آقای ترامپ در دیدار با نظامیان آمریکایی در پایگاه هوایی اسد استان انبار اعلام کرد قصد عقب‌نشینی از عراق را ندارد. او گفت: "اگر لازم شد در سوریه کاری کنیم می‌توانیم از پایگاهمان در عراق استفاده کنیم." حدود پنج هزار نیروی آمریکایی به دولت مرکزی عراق در نبرد با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) کمک کرده اند.

این نخستین بار است که دونالد ترامپ در دوره ریاست جمهوری‌اش با گروهی از نظامیان آمریکایی در یک منطقه جنگی دیدار می‌کند؛ خودداری از چنین کاری در ظرف دو سال گذشته انتقاد از او را در آمریکا در پی داشته است.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید، گفته است دیدار دونالد ترامپ با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، به دلایل امنیتی و لجستیکی لغو شد اما طرفین تلفنی صحبت کرده اند. خانم سندرز گفت که رئیس جمهوری آمریکا از نخست وزیر عراق خواسته است که به واشنگتن سفر بکند و آقای عبدالمهدی این دعوت را پذیرفته است.

رئیس جمهوری آمریکا در جمع حدود ۱۰۰ نیروی ویژه ارتش همچنین از تصمیم اخیر خود برای خروج حدود دو هزار سرباز آمریکایی از سوریه دفاع کرد و گفت: "خیلی‌ها به همین نتایجی که من رسیده‌ام خواهند رسید."

او گفت که مهلت خروج نیروهای نظامی کشورش از سوریه را به درخواست "ژنرال ها" چند مرتبه تمدید کرده بود؛ "آنها اخیرا دوباره گفتند که آیا می شود مهلت بیشتری به ما داده بشود. من گفتم: نه. شما نمی توانید مهلت بیشتری داشته باشید. به اندازه کافی به شما فرصت داده شده."

دونالد ترامپ افزود: "ایالا متحده نمی تواند همچنان پلیس جهان باشد."

او گفت آمریکا در کشورهایی حضور نظامی دارد که "بیشتر مردم تا به حال اسم آنها را هم نشنیده اند. رک بگویم، این مسخره است."

کاخ سفید می گوید رئیس جمهوری آمریکا و همسرش هم اکنون عراق را ترک کرده اند. قرار است آنها در راه بازگشت به واشنگتن در آلمان توقف کرده و با گروهی از سربازان آمریکایی در آن کشور دیداری داشته باشند.