روسیه از محمد بن سلمان به عنوان پادشاه آینده عربستان سعودی حمایت کرد

پوتین و بن سلمان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

پوتین و بن سلمان در نشست گروه ۲۰ - روسیه روابط گرمی با بن سلمان برقرار کرده است

روسیه از ولیعهد عربستان سعودی به عنوان پادشاه آینده این کشور حمایت کرده است.

میخائیل بوگدانف، معاون وزیر خارجه و نماینده ویژه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه، در مورد "هرگونه دخالت ایالات متحده" در امر وراثت سلطنت در عربستان سعودی هشدار داده و گفته است که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، از حق رسیدن به سلطنت کاملا برخوردار است.

به گزارش بلومبرگ، آقای بوگدانف گفته است: "ما با هرگونه مداخله‌ای مخالف هستیم زیرا مردم و رهبری سعودی باید خود در مورد تصدی مقام سلطنت تصمیم بگیرند." وی تاکید کرده است که "پادشاه سعودی تصمیمی [در مورد جانشین خود] گرفته و من دلیلی نمی‌بینم که کسی در آمریکا درچنین موضوعی مداخله کند و تصمیم بگیرد که چه کسی باید حالا یا در آینده بر عربستان سعودی حکومت کند، این موضوع به عربستان سعودی مربوط می‌شود."

در پی کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی و ستون‌نویس روزنامه آمریکایی واشنگتن پست، شماری از اعضای ارشد سنای آمریکا صراحتا محمد بن سلمان را با این ماجرا مرتبط دانستند. دولت سعودی ضمن متهم کردن شماری از مقامات امنیتی و اطلاعاتی آن کشور به دست داشتن در قتل جمال خاشقجی، هرگونه ارتباط بین محمد بن سلمان با این ماجرا را تکذیب کرده است. روسیه گفته است که توضیح دولت سعودی در مورد قتل خاشقجی را قبول کرده است.

منبع تصویر، BBCPersian

توضیح تصویر،

سنای آمریکا رسما بن سلمان را مسئول قتل روزنامه‌نگار سعودی دانسته است

از زمان منصوب شدن محمد بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان سعودی، دولت روسیه روابط نزدیکی با این کشور برقرار کرده است. در تشکیلات سیاسی سعودی، پادشاه سمت نخست وزیر را نیز در دست دارد ولی معمولا اداره امور روزمره کشور برعهده ولیعهد، به عنوان نایب اول نخست وزیر است.

از محمد بن سلمان به عنوان تصمیم گیرنده واقعی در عربستان نام برده می شود. روابط روسیه و عربستان به خصوص به خاطر همکاری دو کشور در زمینه مدیریت بازار جهانی نفت نزدیکتر شده است.

ماه گذشته و در جریان نشست گروه ۲۰ در آرژانتین که ولادیمیر پوتین و محمد بن سلمان نمایندگی کشورهای خود را برعهده داشتند، در حالیکه رهبران برخی دیگر از کشورها آشکارا مایل نبودند در برابر دوربین مشخص شود رابطه‌ای نزدیک با ولیعهد سعودی دارند، رئیس جمهوری روسیه به گرمی با ولیعهد عربستان گفتگو کرد و بعدا نیز ملاقاتی بین دو طرف صورت گرفت.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مخالفان ترامپ روابط نزدیک او با رهبری سعودی را به شدت مورد انتقاد قرار داده‌اند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در پی انتشار خبر قتل جمال خاشقجی و اتهام دست داشتن محمد بن سلمان در این ماجرا، برخی رسانه های غربی از احتمال برکناری وی از سمت ولیعهدی سخن گفته و حتی از افرادی از خانواده سلطنتی به عنوان ولیعهد بعدی نام بردند. در آمریکا نیز حمایت دونالد ترامپ از محمد بن سلمان انتقاداتی را در پی آورد و به ویژه مخالفان رئیس جمهوری این ارتباط را به عنوان نقطه ضعف سیاست خارجی او مورد تاکید قرار دادند.

البته در همان زمان هم برخی از ناظران گفتند که با وجود آسیبی که این ماجرا و پوشش رسانه‌ای گسترده آن قطعا به وجهه بین‌المللی محمد بن سلمان وارد کرده، افکار عمومی در داخل جامعه عربستان بیشتر اصلاحات داخلی ولیعهد را در نظر می‌گیرد به خصوص اینکه جمال خاشقجی سال‌ها از نزدیکان محافل حکومتی عربستان بود.

ولیعهد سعودی از زمان تصدی این سمت بر لزوم تغییرات اساسی در شرایط اجتماعی و اقتصادی کشورش تاکید نهاده و تحولاتی را از جمله در زمینه بهبود وضعیت حقوق و شرایط زنان و کاهش فشار نهادهای مذهبی بر مردم به جریان انداخته است.

به گفته حامیان ولیعهد سعودی، این تحولات به خصوص باعث جلب حمایت جوانان و طبقات روشنفکر شده هرچند ناخرسندی قشرهای سنتی از جمله نهادهای مذهبی را در پی داشته است. البته اصلاحات دولت سعودی مانع از ادامه فشار بر مخالفان و منتقدان حکومت نشده است.

میخائیل بوگدانفت در پاسخ به این سئوال که آیا امیر محمد بن سلمان حق دارد جانشین پدرش شود، گفت: "البته که حق دارد. درباره این موضوع تصمیم گیری نهایی شده و همه چیز کاملا روشن است. ما با مقامات سعودی در تماس هستیم و در این زمینه هیچ نگرانی نداریم."