اسلامگرایان مسلح چند پایگاه‌ ارتش نیجریه را تصرف کردند

نیجریه

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

در پی حمله اسلامگرایان مسلح نفرات مستقر در پایگاه‌های ارتش نیجریه مجبور به عقب نشینی شدند

اسلامگرایان مسلح در نیجریه چند پایگاه نظامی متعلق به ارتش این کشور و نیروهای خارجی را اشغال کرده‌اند.

ارتش نیجریه اعلام کرده است که نفرات گروه دولت اسلامی ناحیه غرب آفریقا - بوکوحرام سابق - پس از یک درگیری سنگین با واحدهای مستقر در دو پایگاه نیروی زمینی ارتش در شمال شرق این کشور، این مراکز را به تصرف خود در آورده‌اند. به گفته سخنگوی ارتش نیجریه، حمله به این مراکز نظامی بخشی از برنامه بوکو حرام برای تسلط بر یک شهر استراتژیک واقع در ساحل دریاچه چاد بوده است.

نفرات این گروه وابسته به دولت اسلامی - داعش - همچنین توانسته‌اند یک پایگاه نیروی دریایی ارتش نیجریه و همچنین یکی از پاسگاه‌های نیروی ویژه مشترک چند ملیتی را اشغال کنند. نیروی ویژه مشترک چند ملیتی از نفرات اعزامی ارتش‌های بنین، چاد، کامرون، نیجر و نیجریه تشکیل یافته و هدف آن مقابله و انهدام گروه بوکو حرام است. مقر این نیرو در نجامنا، پایتخت چاد واقع است.

در ماه‌های اخیر، بوکو حرام به تعدادی از پایگاه‌های دورافتاده‌تر ارتش نیجریه حمله کرده و تلفاتی را به نیروهای دولتی وارد آورده است اما این نخستین بار است که در این مدت به مقر نیروهای چند ملیتی نیز حمله می‌کند. به نظر می‌رسد هدف این گروه حذف هرگونه مقاومت نظامی در برابر عملیات آتی خود در این منطقه است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

غارت و تخریب روستاها و قتل روستاییان به خصوص "کفار و بی‌دینان" از جمله عملیات متداول بوکوحرام بوده است

ارتش نیجریه در بیانیه‌ای گفته است که نیروهای مستقر در دو پایگاه نیروی زمینی و یک پایگاه نیروی دریایی که با قدرت برتر مهاجمان از نظر نفرات مواجه بودند ناگزیر شدند با تخلیه این مراکز، به یک پایگاه دیگر نیروی دریایی در منطقه عقب‌نشینی کنند. ارتش گفته است که این پایگاه از استحکامات قابل توجه برخوردار است و می‌تواند حملات احتمالی مهاجمان را به خوبی دفع کند.

در مورد پایگاه نیروی ویژه مشترک چند ملیتی نیز، در ژانویه سال ۲۰۱۵، نفرات بوکوحرام به یکی از پایگاه‌های این نیرو حمله کردند و پس از کشتن صدها تن از ساکنان شهر باگا، این شهر را به تصرف در آوردند. چند ماه بعد، ارتش نیجریه توانست شهر را باز پس بگیرد.

در حال حاضر نفرات بوکو حرام در مناطق مرزی شمال شرق نیجریه به شدت فعال هستند و بارها به جزایر دریاچه چاد هم حمله کرده و به غارت آنها پرداخته‌اند.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

ژرژ واندنبوش توسط بوکوحرام به گروگان گرفته و بعد آزاد شد. بوکو حرام از گروگانگیری به عنوان راهی برای کسب درآمد استفاده می‌کند

شورش مسلحانه گروه بوکو حرام از حدود ده سال پیش آغاز شد و به گفته مقامات نیجریه، عملیات آنها تا کنون به کشته شدن نزدیک به بیست و هفت هزار نفر و بیخانمان شدن میلیون‌ها تن دیگر منجر شده و منطقه را با یک بحران انسانی مواجه ساخته است.

بوکوحرام، به معنی ابتذال حرام است، یک گروه اسلامگراست که هدف خود را استقرار نظام حکومت اسلامی و جاری کردن قوانین شرعی در نیجریه اعلام کرده است. بوکوحرام نظام سیاسی لائیک نیجریه را خلاف شرع دانسته و معتقد است که حکومت مشروع باید براساس قوانین اسلامی شکل بگیرد و تحت نظر افراد آگاه و قادر به اجرای این قوانین عمل کند.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

رهبر بوکوحرام در سال ۲۰۱۵ با رهبر گروه دولت اسلامی بیعت کرد و نام گروه را تغییر داد

نام رسمی این گروه جماعت اهل سنت برای دعوت و جهاد بود اما در سال ۲۰۱۵ ابوبکر شکائو، رهبر بوکو حرام، با ابوبکر البغدادی، رهبر داعش به عنوان رهبر مسلمانان جهان بیعت کرد و نام این گروه را به دولت اسلامی ناحیه غرب آفریقا تغییر داد. نام جدید به معنی آن است که بوکو حرام خود را شعبه محلی داعش می‌داند.

این گروه عملیات خود را "جهاد" معرفی کرده و گفته است که نفرات گروه که در اجرای این عملیات جان خود را از دست می دهند شهید ومستوجب اجر اخروی هستند. عملیات این گروه شامل بمب‌گذاری، حملات انتحاری، آدم ربایی، گروگانگیری و درگیری مستقیم با نیروهای دولتی بوده است. برخی از اقدامات بوکوحرام از لحاظ شدت خشونت تکان‌دهنده بوده اما این گروه این اقدامات را مشروع و در راستای اجرای قوانین دینی خود قلمداد کرده است.

بوکو حرام منابع مالی خود را از طریق غارت، دستبرد، گروگانگیری و اخاذی و همچنین ارتباط با سایر گروه‌های اسلامگرا تامین می‌کند.