'مسن‌ترین' مرد آمریکایی در ۱۱۲ سالگی درگذشت

ریچارد اورتون

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

ریچارد اورتون

مسن‌ترین کهنه سرباز جنگ جهانی دوم در آمریکا که گمان میرود مسن‌ترین مرد آمریکا همباشد در سن ۱۱۲ سالگی در تگزاس درگذشت.

ریچارد اورتون سابقه خدمت سه ساله در یک واحد ارتش آمریکا که سربازانش همه سیاه پوست بودند و همچنین شرکت در عملیات رزمی در اقیانوس آرام را داشت.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۳ به مناسبت روز پیشکسوتان جنگ از او قدردانی کرده بود.

اورتون می‌گفت زندگی طولانی را خدا به او اعطا کرده اما ویسکی و سیگار هم نقش خودشان را بازی کرده‌اند.

وی به یک تلویزیون محلی گفته بود: "من از ۱۸ سالگی سیگارمی‌کشم. هنوز هم سیگار می‌کشم. دوازده نخ در روز".

او در ۳۰ سالگی داوطلب خدمت در ارتش شد و در واحد مهندسی هوانوردی ارتش خدمت کرد. او مدت کوتاهی پس از حمله ژاپنی‌ها به بندر پرل هاربر در آنجا نیز خدمت کرد.

باراک اوباما سال ۲۰۱۳ درباره اورتون گفت: "او زمانی که کشتی‌های جنگی هنوز در حال سوختن بودند در پرل هاربر بود. او در اوکیناوا و ایووجیما بود. خود اورتون درباره ایووجیما می‌گوید فقط به لطف خدا از آنجا نجات یافتم."

آقای اورتون در مصاحبه‌ای گفته بود چه گونه اجساد را در میدان جنگ جمع می‌کرده: "ما در سنگرها بودیم و گلوله بر سرمان می‌بارید."

او که متولد سال ۱۹۰۶ بود بیشتر زندگی خود را در شهر آستین گذراند و پارسال به مناسبت ۱۱۱ سالگی، شورای شهر آستین خیابانی را که او هفتاد سال در آن زندگی می کرد خیابان اورتون نامگذاری کرد.

گرگ آبوت، فرماندار تگزاس روز پنج شنبه گفت: "او با بذله‌گویی و خوش‌خلقی خود را در دل بسیاری از مردم جا کرده بود و من بسیار مفتخرم که او را می‌شناختم. او یک آمریکایی شاخص و اسطوره تگزاس بود."