عقب‌نشینی حوثی‌ها از بندر حدیده آغاز شد

شبه‌نظامیان حوثی در شهر صنعا، پایتخت یمن

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

شبه‌نظامیان حوثی در شهر صنعا، پایتخت یمن

شبه‌نظامیان مسلح گروه حوثی‌ها در یمن، برای اجرای نخستین مرحله توافق صلح، جابه‌جایی نیروهایشا را در بندر حدیده و عقب‌نشینی از برخی مناطق، آغاز کردند.

گروه حوثی‌ها در جریان توافق صلحی که در اوایل ماه جاری میلادی در سوئد امضا کردند، پذیرفتند که در ازای توقف حملات نیروهای دولت مرکزی یمن و حامیانش، از بندر حدیده عقب‌نشینی کنند.

نیروهای دولت مرکزی یمن از حمایت یک ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی برخوردارند. گروه حوثی‌ها نیز از سوی ایران حمایت می‌شود.

هفته گذشته یک ژنرال بازنشسته ارتش هلند به نام پاتریک کامارت به عنوان فرمانده نیروهای سازمان ملل وارد حدیده شد تا بر آتش بس نظارت کند.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

ژنرال بازنشسته، پاتریک کامارت (نفر دوم سمت راست) روز ۲۳ دسامبر (۲ دی) وارد صنعا پایتخت یمن شد و با تعدادی از مقام‌های گروه حوثی‌ها دیدار کرد

بر اساس توافق دو طرف، نیروهای حافظ صلح بین‌المللی در منطقه مستقر خواهند شد و کمیته هماهنگی جابه‌جایی نیروها، با حضور نمایندگان دو طرف و به ریاست ژنرال کامارت، بر نقل و انتقال نیروهای نظامی نظارت خواهند کرد.

یکی از سخنگویان شورشیان حوثی روز شنبه به تلویزیون المسیر (وابسته به حوثی‌ها) گفت که عقب‌نشینی این گروه از جمعه شب آغاز شده است.

عقب‌نشینی حوثی‌ها از بندر حدیده، بندر صلیف و راس عیسی، مرحله نخست توافق طرفین است و در مرحله بعد، نیروهای دولتی نیز از مناطق اطراف عقب‌نشینی خواهند کرد.

هنوز دقیقا روشن نیست که بعد از خروج نیروهای نظامی از این منطقه، سخ بخش حدید، صلیف و راس عیسی را چه کسی کنترل خواهد کرد. درحال حاضر پرسش اصلی این است که آیا شورشیان یا نیروهای دولتی در اداره منطقه با سازمان ملل مشارکت خواهند کرد یا نه.

به گفته سازمان ملل، نیروهای ژنرال کامارت، یونیفرم نظامی به تن نخواهند کرد و مسلح نیز نخواهند بود.

مقام‌های نظامی ارتش یمن که کنترل بخش‌هایی از جنوب حدیده را در دست دارند اعلام کرده‌اند که برای مطمئن شدن از عقب‌نشینی حوثی‌ها از حدیده، به زمان نیاز دارند.

توافق صلح اخیر، از سوی برخی ناظران یک نقطه عطف در جنگ داخلی یمن توصیف شده است. این نخستین توافق بین دو طرف درگیر در جنگ است.

میانجیگران سازمان ملل می‌گویند که آتش بس در حدیده، بخشی از یک تلاش وسیع برای پایان دادن بخ جنگ یمن است و این امیدواری وجود دارد که این توافق گسترش یابد.

بخش اصلی کمک‌های بشردوستانه و کالاهای تجاری از بندر حدیده وارد یمن می‌شوند و به همین دلیل، میانجیگران بین‌المللی تمرکز ویژه‌ای بر روی این بندر داشتند.

این آتش بس از روز ۱۸ دسامبر (۲۷ آذر) آغاز شد.

در روز جمعه سازمان ملل اعلام کرد که هر دو طرف توافق کرده‌اند تا یک راه ویژه برای انتقال کمک‌های بشردوستانه از حدیده به صنعا باز شود. صنعا، پایتخت یمن است که از آغاز شورش مسلحانه حوثی‌ها در کنترل این گروه قرار دارد.