دو رقیب بنیامین نتانیاهو حزب 'راست جدید' تاسیس کردند

نفتالی بنت رهبر حزب خانه یهودی که حالا آن را ترک کرده است

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

نفتالی بنت رهبر حزب خانه یهودی که حالا آن را ترک کرده است

در حالی که پارلمان اسرائیل اخیرا منحل شده و سیاستمداران اسرائیلی برای کارزار انتخاباتی آماده می شوند، دو چهره به شدت راستگرای این کشور برای جذب رای شهروندان سکولار، حزب جدیدی تاسیس کرده اند.

آیلت شاکد، وزیر دادگستری و نفتالی بنت وزیر آموزش از حزب راست افراطی "خانه یهودی" عضو کابینه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل بودند. آنها روز شنبه (۲۹ دسامبر) در یک نشست مطبوعاتی در شهر تل آویو اعلام کردند که حزب خود را ترک و حزب "راست جدید" را تاسیس می کنند که هرگونه مصالحه با فلسطینیان را رد می کند.

نفتالی بنت از بنیامین نتانیاهو به خاطر پذیرش طرح آتش بس اخیر در غزه با گروه فلسطینی حماس و خودداری از برچیدن روستای "خان الاحمر" فلسطینیان واقع در کرانه غربی رود اردن انتقاد کرد.

آقای بنت همچنین با انتقاد از رابطه نزدیک رهبر حزب لیکود با احزاب مذهبی یهودی نظیر حزب شاس گفت: "نتانیاهو متوجه است که جامعه صهیونیستی مذهبی را در جیب خود دارد و هر طور که با آنها برخورد کند در نهایت او را دنبال خواهند کرد."

او افزود که حزب "راست جدید" برای رسیدن به "برابری" بین شهروندان سکولار و مذهبی تلاش خواهد کرد.

بنا بر نظرسنجی ها، محبوبیت حزب "خانه یهودی" نفتالی بنت و آیلت شاکد در بین رای دهندگان سکولار کاهش یافته است. این حزب که در سال ۲۰۱۳ میلادی آغاز به کار کرد، با تاسیس کشور فلسطین در غرب رود اردن به هر شکل و ترتیبی مخالف است.

بیشتر بخوانید:

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب راستگرای لیکود نه سال متوالیست که زمان قدرت را در اسرائیل در دست داشته است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

دولت اسرائیل هفته پیش اعلام کرد که در ماه آوریل سال ۲۰۱۹ (اوایل بهار آینده) انتخابات زودهنگام برگزار می‌کند. به این ترتیب انتخابات اسرائیل هفت ماه زودتر از موعد تعیین‌شده یعنی نوامبر ۲۰۱۹ در روز نهم آوریل برابر با ۲۰ فروردین سال آینده برگزار می‌شود.

بنابر گزارش‌ها این تصمیم در پی اختلاف نظر و به توافق نرسیدن احزاب متحد آقای نتانیاهو بر سر لایحه مربوط خدمت سربازی اجباری یهودیان به شدت سنتگرا (حریدی ها) گرفته شده است.

حریدی ها تقریبا تمام روز در آموزشگاههای دینی به مطالعه کتب مقدس دین خود مشغولند و به طور سنتی از خدمت سه ساله سربازی معاف بوده اند؛ مساله ای که بسیاری از شهروندان سکولار اسرائیل از آن ناراضی هستند.

دولت آقای نتانیاهو در ماه‌های اخیر با تنش‌ها و بحران‌های زیادی روبرو بوده است. بنیامین نتانیاهو که چهارمین دوره نخست‌وزیری خود را سپری می‌کند، اکثریت بسیار شکننده‌ای را در کنست (پارلمان اسرائیل) در اختیار داشت.

از طرف دیگر، تحقیقات در حداقل سه پرونده مربوط به آقای نتانیاهو به ظن ارتشا و کلاهبرداری در اسرائیل در جریان است. آقای نتانیاهو اتهامات وارده علیه خود را رد کرده و مخالفان سیاسی را به تلاش برای ضربه زدن به او از طریق این پرونده‌ها متهم کرده است.

احتمال برگزاری انتخابات زودهنگام در ماه گذشته میلادی و زمانی مطرح شد که آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع وقت، از سمت خود استعفا کرد.

در داخل حزب لیکود آقای نتانیاهو با رقابت جدی مواجه نیست و انتظار می‌رود اعضای ارشد حزب در انتخابات آتی از او حمایت کنند.

رهبر حزب راستگرای لیکود نه سال متوالیست که زمان قدرت را در اسرائیل در دست داشته است.