ترامپ از پیشرفت در مذاکرات تجاری آمریکا و چین خبر داد

جنگ تجاری آمریکا و چین تهدیدی علیه ثبات اقتصادی جهانی ارزیابی می شود

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

جنگ تجاری آمریکا و چین تهدیدی علیه ثبات اقتصادی جهانی ارزیابی می شود

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در پی گفتگو با همتای چینی خود از پیشرفت در روند مذاکرات برای حل و فصل جنگ تجاری دو کشور خبر داده است.

آقای ترامپ روز شنبه (۲۹ دسامبر) در شبکه توییتر اعلام کرد که با شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، یک گفتگوی طولانی و "بسیار خوب" انجام داده و طرفین در حال نزدیک شدن به یک توافق تجاری مهم هستند که "اگر منعقد بشود، بسیار جامع خواهد بود و همه موضوعات، بخش ها و نکات مورد اختلاف را در برخواهد گرفت."

رئیس جمهوری آمریکا افزود: "پیشرفت بزرگی انجام می شود."

یک سخنگوی دولت چنین هم با صدور بیانیه ای خبر گفتگوی دو رهبر را تایید کرد و گفت که آنها خواهان "پیشرفت باثبات" در روابط دو کشور هستند.

روسای جمهوری چین و آمریکا در اوایل ماه دسامبر ۲۰۱۸ توافق کردند که روند اعمال تعرفه های تجاری بیشتر را متوقف و از راه مذاکره راهی برای حل و فصل اختلافات پیدا کنند.

دولت آقای ترامپ در تابستان امسال بر کالاهای چینی به ارزش تقریبی ۲۰۰ میلیارد دلار تعرفه های تازه اعمال کرد. چین نیز متقابلا حدود ۱۱۰ میلیارد دلار از کالاهای آمریکایی را هدف تعرفه های جدید قرار داد.

ناظران می گویند جنگ تجاری این دو غول اقتصادی یکی از عوامل بی ثباتی اخیر در بازارهای بورس آمریکا و جهان بوده است که در آستانه تعطیلات کریسمس دچار افت شدیدی شد که در یک دهه گذشته بی سابقه بوده است.

دونالد ترامپ و شی جین پینگ پیشتر در اوایل ماه دسامبر در حاشیه دیدار سران گروه ۲۰ در آرژانتین دیدار کردند.

دونالد ترامپ پس از آن دیدار گفت که طرفین به طور اصولی توافق کردند که آمریکا تعرفه های واردات از چین را از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد افزایش ندهد و در ازای آن، چین مقایر زیادی محصولات کشاورزی و صنعتی از ایالات متحده خریداری بکند.