سناتور جمهوری‌خواه: ترامپ قول داده ایران جای خالی آمریکا را در سوریه پر نکند

آقای ترامپ اعلام کرده که به وزارت دفاع دستور داده تا برای "خروج فوری" دو هزار نیروی آمریکایی از سوریه آماده شود

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

آقای ترامپ اعلام کرده که به وزارت دفاع دستور داده تا برای "خروج فوری" دو هزار نیروی آمریکایی از سوریه آماده شود

لینزی گراهام، از چهره‌های شاخص حزب جمهوری‌خواه آمریکا در سنای آمریکا گفته است که پس از دیدار با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، اطمینان پیدا کرده که خروج نیروهای این کشور از سوریه در پی شکست گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) ادامه خواهد داشت.

این سناتور ارشد پرنفوذ در توییترش نوشته پیش از خروج نیروهای آمریکایی از سوریه دونالد ترامپ اطمینان حاصل خواهد کرد که سه شرط زیر عملی شده باشد:

  • داعش به‌طور کامل از بین برود
  • ایران جای خالی آمریکا را در سوریه پر نکند
  • از متحدان کرد آمریکا محافظت شود

به گفته آقای گراهام، آقای ترامپ در مذاکره با متحدان آمریکا و فرماندهان نظامی مطمئن خواهد شد که پیش از خروج این شروط اجرا شده باشد.

حدود دو هفته پیش دونالد ترامپ اعلام کرد که به وزارت دفاع دستور داده تا برای "خروج فوری" دو هزار نیروی آمریکایی از سوریه آماده شود.

رئیس جمهور آمریکا می‌گوید تنها دلیل حضور نیروهای کشورش در سوریه وجود داعش بود که اکنون این گروه شکست خورده است.

با این حال آقای ترامپ هنوز رسما جزییات روند خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را اعلام نکرده است.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

دونالد ترامپ، هفته گذشته برای نخستین با در دوره ریاست جمهوری ‌اش در جمع نظامیان آمریکا در عراق حضور یافت

هفته گذشته نیز یک روز پس از کریسمس آقای ترامپ در جریان سفری ناگهانی به عراق در جمع گروهی از سربازان آمریکایی از تصمیم اخیر خود برای خروج نظامی آمریکا از سوریه دفاع کرد و گفت که ایالات متحده نمی تواند به تنهایی نقش "پلیس جهان" را ایفا کند.

اعلام خروج نیروهای آمریکایی از سوریه با واکنش منفی چهره‎های جمهوری‎خواه روبه‌رو شد. از جمله سناتور گراهام که این تصمیم را "اشتباهی اوباما گونه" خواند. اما حالا او پس از دیدار با آقای ترامپ می‌گوید که او متعهد شده که پیش از خروج داعش را از بین ببرد.

آقای گراهام گفته است که سرعت روند خروج "هوشمندانه" کاهش می‎یابد.

او در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گفت که نگران است که خروج نیروهای آمریکایی از سوریه منجر شود که "متحدان کرد" آمریکا در شمال سوریه در معرض حملات ترکیه قرار گیرند.

منتقدان خروج نیروهای آمریکا از سوریه می‌گویند که نبودن آمریکا در آن کشور راه را برای افزایش نفوذ کشورهای ترکیه، روسیه و ایران هموارتر می‎کند.