حمله شبه‌نظامیان به هتلی لوکس در نایروبی پایتخت کنیا

نایروبی

حمله شبه نظامیان به یک مجتمع هتل‌های لوکس در نایروبی پایتخت کنیا، باعث کشته شدن حداقل شش نفر شده است. گروه شبه‌نظامی الشباب که مقرش در سومالی است مسئولیت حمله را پذیرفته بدون اینکه به جزئیات بیشتری اشاره کند.

این حمله با پرتاب بمب به خودروهایی که در پارکینگ هتل بودند شروع شد و بعد مردان مسلح وارد ساختمان هتل شدند. سپس صدای صدای تیراندازی و انفجار از هتل به گوش رسید و به گفته رئیس پلیس کنیا یکی از مهاجمان خود را منفجر کرده است.

زنی که در ساختمان مجاور کار می کند به رویترز گفت: "من صدای تیراندازی شنیدم و بعد دیدم مردم بیرون می‌دوند و دستهایشان را بالا می‌برند و برخی هم سعی می‌کنند پناه بگیرند."

پلیس شدیدا مسلح کنیا بخش اعظم ساختمان هتل را در کنترل گرفته اما هنوز در بخش‌هایی از هتل به دنبال مهاجمانی است که ممکن است زنده باشند. پلیس کسانی را که در هتل بودند از جمله تعدادی مجروح خون‌آلود را از هتل بیرون برده است.

به گفته عکاس خبرگزاری فرانسه، پنج جسد را پشت میز رستوران هتل دیده است.

این هتل در محله "وستلند" کنیا قرار دارد که با مرکز تجاری نایروبی دقایقی بیشتر فاصله ندارد. در این مجتمع، هتل، سونا و استخر، چندین رستوران و تعدادی دفتر قرار دارد.

حق نشر عکس AFP

کنیا در چند سال گذشته شاهد حملات مرگبار مهاجمان بوده بخصوص در پایتخت و مناطق نزدیک به مرز با سومالی.

الشباب گروه اسلامگرای تندرویی است که با دولت سومالی می‌جنگد اما در تمام شرق آفریقا عملیاتی را انجام داده است.

کنیا در عملیات پاسداری صلح در منطقه شرکت دارد و به دولت سومالی در مبارزه با الشباب کمک می‌کند.

در سپتامبر ٢٠١٣ الشباب به یک مرکز خرید در نایروبی حمله کرد و هشتاد ساعت عده‌ای را گروگان گرفت و در نهایت ٦٧ نفر کشته شدند.

دو سال بعد این گروه مرگبارترین عملیات را در خاک کنیا انجام داد و حدود ١٥٠ نفر را در دانشگاه گاریسا کشت.

موضوعات مرتبط