ارتش آمریکا از کشتن ده‌ها تن از اسلامگرایان الشباب خبر داد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پرچم الشباب - ارتش آمریکا از حمله هوایی به نیروهای الشباب و کشته شدن شماری از نفرات این گروه خبر داده است

ارتش آمریکا از حمله هوایی به شبه‌نظامیان الشباب و کشته شدن ده‌ها تن از آنان خبر داده است.

روز یکشنبه، ٣٠ دی (٢٠ ژانویه)، فرماندهی نیروهای آمریکا در آفریقا اعلام کرد که در حمله هوایی به گروه اسلامگرای الشباب در سومالی، دست کم پنجاه و دو تن از نفرات این گروه کشته و شماری زخمی شده‌اند. منابع آمریکا گفته‌اند که این عملیات به تلافی حملات الشباب به موگادیشو، پایتخت، و چند نقطه دیگر سومالی صورت گرفته است.

براساس اعلامیه فرماندهی نیروهای آمریکا در آفریقا، این عملیات روز شنبه در نزدیکی شهر جلب در منطقه جوبا صورت گرفت. به گفته منابع ارتش آمریکا، نیروهای سومالیی در این منطقه هدف حمله "یک گروه بزرگ" از شبه‌نظامیان الشباب قرار گرفته بودند. گروه الشباب دارای ارتباط با شبکه القاعده است.

مشخص نیست که آیا در حمله الشباب، تلفاتی به نیروهای سومالیایی وارد آمده یا نه و گزارشی هم از کشته یا زخمی شدن آمریکایی منتشر نشده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نفرات نیروهای پاسدار صلح اتحادیه آفریقا پس از پاکسازی فروگاه کیسمایو از افراد الشباب - الشباب در شماری از کشورهای منطقه فعال است

پیشتر شبکه خبری "شهادت" وابسته به الشباب گزارش کرده بود که در حمله به دو قرارگاه نظامی سومالی، دست کم چهل و یک تن از نفرات دولتی کشته شده‌اند. این شبکه گفت که این حمله در نزدیکی شهر ساحلی کیسمایو انجام شده است.

هنوز دولت سومالی به این گزارش‌ها واکنشی نشان نداده است.

تلویزیون اتیوپی، کشور همسایه سومالی، به نقل از وزارت دفاع این کشور گفته است که در حمله هوایی آمریکا بیش از شصت تن از نفرات الشباب کشته و چهار خودرو حامل مواد منفجره متعلق به این گروه منهدم شده است. واحدهایی از ارتش اتیوپی در نیروهای حافظ صلح اتحادیه آفریقا مشارکت دارند.

گروه الشباب بخش‌های بزرگی از مناطق روستایی جنوب و مرکز سومالی را در کنترل دارد و به حملات به نیروها، مراکز و مقامات دولتی از جمله با توسل به عملیات انتحاری ادامه می‌دهد. برخی از خونین‌ترین حملات این گروه در موگایشو، پایتخت، صورت گرفته است.

الشباب در برخی دیگراز کشورهای منطقه نیز به شدت فعال است. هفته گذشته، یک هتل مجلل در نایروبی، پایتخت کنیا هدف حمله مردان مسلح قرار گرفت که به چند ساعت رویارویی با نیروهای امنیتی و کشته شدن چندین نفر منجر شد.

الشباب خواستار استقرار حکومت اسلامی و اجرای کامل احکام شریعت در سومالی است.

حمله مسلحانه به هتل لوکس نایروبی با کشتن مهاجمان پایان یافت

ارتش آمریکا: حملات هوایی ما ۶۲ پیکارجوی الشباب را در سومالی کشته است