ترامپ شکست کامل داعش را قریب الوقوع دانست

Donald Trump at the conference in Washington, 6 February
توضیح تصویر،

دونالد ترامپ: داعش سرزمین های تحت اشغال خود را از دست داده است

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفته است تا هفته آینده تمام اراضی تحت تصرف داعش آزاد خواهند شد.

آقای ترامپ این حرف را در میان نمایندگان بیش از ۷۰ کشوری که در ائتلاف جنگ علیه داعش در واشنگتن گردهم آمده بودند مطرح کرد.

همزمان وزیر خارجه آمریکا مایک پومپئو در همین گردهمایی گفت تعهد آمریکا برای شکست نهایی داعش پابرجاست و خروج نیروهای آمریکایی از سوریه تنها یک تغییر تاکتیکی است.

آقای ترامپ گفت: "داعش سرزمین های خود را از دست داده است. خلافت داعش تار و مار شده است."

با این حال او افزود که "بخش های کوچکی از داعش هست که ممکن است خیلی خطرناک باشد" و "جنگجویان خارجی نباید به آمریکا دسترسی پیدا کنند."

رئیس جمهوری آمریکا ماه دسامبر با اعلام تصمیمش برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه باعث شوک گسترده شد. با این حال پس از استعفای شماری از مقام های دولت در این ارتباط و انتقاد شدید جمهوری خواهان و متحدان آمریکا، از سرعت این عقب نشینی کم کرد.

مقام های نظامی و اطلاعاتی آمریکا می گویند که بدون فشار دایمی عملیات ضدتروریستی بر داعش (گروه دولت اسلامی)، این گروه می تواند دوباره تجدید قوا کند.

روز چهارشنبه نمایندگان بیش از هفتاد کشور و ۵ سازمان بین المللی که در ائتلاف بین المللی در جنگ علیه داعش شرکت دارند در پایتخت آمریکا گرد هم آمدند.

وزیر امور خارجه آمریکا در این گردهمایی تلاش کرد متحدان این کشور را از تعهدش در شکست تمام عیار داعش مطمئن کند. او گفت جنگی که آمریکا وارد آن شده با خروج از سوریه به پایان نمی رسد و خروج سربازان آمریکایی از این کشور تنها یک مرحله تازه از یک جنگ کهنه است.

آقای پومپئو گفت جهان وارد دوره ای تازه از جهاد غیر متمرکز شده و از کشورهای عضو ائتلاف خواست تا سریعا با فراهم کردن کمک های مورد نظر آمریکا تلاش های این کشور را در جنگ با داعش تقویت کنند.

او از این کشورها خواست بودجه بیشتری در اختیار این ماموریت بگذارند و در عین حال پیکارجویان داعشی را که از این کشورها در سوریه جنگیده و دستگیر شده اند را در دادگاه های خود محاکمه کنند.

توضیح تصویر،

نیروهای زمینی آمریکا ابتدا در سال ۲۰۱۵ در سوریه مستقر شدند

تنها یک روز پیش از این کنفرانس ژنرال ژوزف وتل، رییس ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا، به اعضای کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا گفت داعش توان بسیج دوباره نیروها و امکاناتش را دارد.

ژنرال وتل گفت مساحت منطقه تحت تصرف داعش در سوریه به ۲۰ مایل مربع رسیده و حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ پیکارجوی داعش کماکان در این منطقه اند اما فشار بر این گروه باید ادامه پیدا کند وگرنه داعش توانایی بازگشت و بسیج دوباره نیروهایش را خواهد داشت.

به گفته او، تنها راه حفظ دستاوردهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا نگه داشتن یک جبهه تهاجمی هوشیار علیه داعش است که هنوز توانسته رهبران، پیکارجویان، منابع و تسهیل کنندگان خود را حفظ کند.

ژنرال وتل به سنای آمریکا گفت رییس جمهوری پیش از اعلام تصمیم خروج نیروها از سوریه با او مشورت نکرده است.

آقای ترامپ در کنفرانس روز گذشته گفت داعش تقریبا تمامی اراضی تحت تصرف خود را از دست داده و نهایتا تا هفته آینده رسما اعلام می شود که ۱۰۰ درصد خلافت داعش از میان رفته است.

رئیس جمهوری آمریکا گفت هیچ کس نمی توانست به سرعتی که او در شکست داعش پیش رفته این کار را انجام دهد با این همه تاکید کرد هنوز بخش های کوچکی از داعش مانده که می تواند خطرناک باشد.

او به اعضای ائتلاف گفت با از دست رفتن اراضی تحت تصرف داعش این گروه دیگر جایی برای طراحی عملیات خود نخواهد داشت.