ارمنستان انتقاد آمریکا از اعزام گروه امدادی به سوریه را رد کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption حلب،پیش از آغاز جنگ داخلی، قلب صنعتی سوریه بود اما در جریان این جنگ به شدت آسیب دید

وزارت امور خارجه ارمنستان به انتقاد وزارت امور خارجه آمریکا از این کشور به خاطر اعزام یک گروه امدادی به سوریه پاسخ داده است.

ارمنستان یک گروه ۸۳ نفره را به سوریه فرستاده است. اعزام این افراد به درخواست روسیه صورت گرفته و این گروه وظیفه مین‌زدایی و ارائه کمک‌های انسان‌دوستانه در منطقه غیر رزمی را به عهده خواهد داشت.

وزارت امور خارجه آمریکا گفته است از مشارکت ارمنستان در ماموریت به رهبری روسیه در سوریه استقبال نمی‌کند اما وزارت خارجه ارمنستان این انتقاد آمریکا را رد کرده و گفته است به ماموریت انساندوستانه خود برای کمک به غیرنظامیان سوری "در چارچوب قوانین و مقررات بین‌المللی" ادامه خواهد داد.

سوریه جمعیت قابل توجهی ارمنی دارد و از زمان جنگ داخلی در این کشور ارمنستان پذیرای بیش از ۲۰ هزار شهروند سوری بوده است.

وزارت امور خارجه آمریکا گفته است نگرانی‌ها بابت مراقبت از اقلیت‌های مذهبی در خاورمیانه را "درک می‌کند" اما از "هر تعاملی با نیروهای نظامی سوریه حتی در قالب کمک به غیرنظامیان حمایت نمی‌کند."

دولت ارمنستان پیشتر تاکید کرده بود در عملیات نظامی در سوریه حضور نخواهد داشت.

ارمنستان گفته است هیات اعزامی شامل متخصصان مین‌زدایی، پزشک و پرستار و ماموران امنیتی است و این افراد قرار است در شهر حلب که جمعیت قابل توجهی اقلیت ارمنی پیش از آغاز جنگ داخلی داشته "فعالیت انساندوستانه" داشته باشند.

سفارت آمریکا در ارمنستان به رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گفته است این کشور از هیچ نوع همکاری ارمنستان و روسیه در این ماموریت "حمایت نمی‌کند" و اضافه کرده که روسیه با دولت بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه برای "کشتار غیرنظامیان و بروز یک فاجعه انسانی" مشارکت کرده است.

موضوعات مرتبط