شکایت ۱۶ ایالت آمریکا از ترامپ به خاطر دیوار مرزی

مخالفان ساخت دیوار مرزی بیرون ساختمان دادگاه تجمع کرده بودند

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

مخالفان ساخت دیوار مرزی بیرون ساختمان دادگاه تجمع کرده بودند

شانزده ایالت آمریکا از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور به خاطر اعلام وضعیت اضطراری با هدف به دست آوردن منابع مالی لازم برای احداث دیوار مرزی با مکزیک به دادگاه شکایت کرده اند.

شکایت نامه مشترک این ۱۶ ایالت دوشنبه تقدیم دادگاهی در کالیفرنیا شده است.

دموکرات ها پیش تر گفته بودند از همه راه های قانونی استفاده خواهند کرد تا مانع از به کارگیری بودجه نظامی در شرایط اعلام وضعیت اضطراری برای احداث دیوار مرزی شوند.

دونالد ترامپ از کنگره خواسته بود ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بودجه برای احداث این دیوار اختصاص دهد که به خاطر مخالفت دموکرات ها در نهایت روز جمعه وضعیت اضطراری اعلام کرد.

اعلام این وضعیت به آقای ترامپ اجازه می دهد از بودجه ارتش و حوادث غیرمترقبه برای تامین مالی هزینه های احداث دیوار مرزی استفاده کند.

خاویر بیسرا، دادستان کل ایالت کالیفرنیا می گوید هدف از این اقدام "ممانعت از سوءاستفاده دونالد ترامپ از اختیارات ریاست جمهوری است."

آقای بیسرا گفت: "از آقای ترامپ شکایت می کنیم تا مانع از سرقت پول های مالیات دهندگان شویم، پول هایی که کنگره به طور قانونی برای ساکنان ایالت هایمان اختصاص داده بود."

لتیتیا جیمز، دادستان کل ایالت نیویورک هم گفته است از همه ابزار قانونی برای مقابله با این دستور آقای ترامپ استفاده خواهد شد.

پیش از این نیز، سه زمین دار در تگزاس و یک گروه محیط زیستی از آقای ترامپ به دادگاه شکایت کرده بودند.