پلیس ترکمنستان خودروهای زنان را توقیف می‌کند

Ashgabat shopping centre, 2017

منبع تصویر، Valery Sharifulin\TASS via Getty Images

توضیح تصویر،

به نظر می‌رسد که دولت ترکمنستان می‌خواهد رانندگان زن را از خیابان‌ها بیرون کند

زنان ترکمنستان می‌گویند که حکومت این کشور به دلایل واهی گواهینامه رانندگی آن‌ها را می‌گیرد و همچنین گزارش‌هایی از این کشور به گوش می‌رسد که دولت قصد دارد کلا زنان را از رانندگی محروم کند.

به گزارش وبسایت "کرونیکل آو ترکمنستان"، سایت مشهور مخالفان دولت، از حدود یک هفته قبل گروه‌هایی چهار نفره از پلیس‌های راهنمایی و رانندگی، در شلوغ‌ترین تقاطع عشق‌آباد (پایتخت ترکمنستان) ماشین‌هایی را که راننده زن دارند، متوقف می‌کنند و به دنبال بهانه‌ای برای توقیف ماشین می‌گردند.

شاهدان به این وبسایت گفته‌اند: "افسران به هیچ تخلفی در خودروهای زنان اشاره نمی‌کنند اما به دقت به دنبال دلیلی برای توقیف ماشین می‌گردند. نداشتن جعبه کمک‌های اولیه، کپسول آتش‌نشانی، لاستیک زاپاس و جک کافی است تا خودرو توقیف شود. اگر راننده زن ماشین حاضر نشود که ماشین را به پارکینگ ببرد، پلیس با یک کامیون ویژه حمل ماشین تماس می‌گیرد تا این کار را انجام دهد."

شاهدان می‌گویند که تا ۲۰ ماشین را کنار آن تقاطع دیده‌اند که در صف بازرسی پلیس هستند و رانندگان زن‌ برای رسیدن نوبت‌شان انتظار می‌کشند. گفته می‌شود که روزانه بین ۹۰ تا ۱۲۰ اتومبیل توقیف می‌شود.

کنار گذاشتن رانندگی

وبسایت کرونیکل می‌گوید: "با انجام چنین کاری به نظر می‌رسد که حکومت می‌خواهد زنان، رانندگی را کنار بگذارند."

سرویس ترکمن رادیو آزادی هم از انجام چنین کاری در دیگر خیابان‌های عشق‌آباد خبر داده است.

پلیس تا کنون خبری مبنی بر ممنوعیت رانندگی زنان منتشر نکرده است، اما یک شاهد به خبرنگار رادیو آزادی گفته که از یک مامور پلیس شنیده: "دستوری به ما داده شده که زنان اجازه رانندگی در خیابان‌های اصلی شهر را ندارند."

یک منبع در اداره پلیس به وبسایت "ای‌ان‌تی" گفته که اسکندر مولیکوف، وزیر کشور ترکمنستان در ماه دسامبر که برای گزارش سالانه نزد رئیس‌جمهوری رفته بود، زنان را متهم کرد که عامل اصلی تصادف‌های رانندگی در کشور هستند و از رئیس‌جمهوری درخواست کرد که وضعیت را اصلاح کند.

این خبرنگار همچنین گفت که یک ممنوعیت نانوشته برای پلیس‌های زن هم اعمال می‌شود.

یک مامور پلیس زن به رادیو آزادی گفت: "هفته گذشته به تمام ماموران بخش گشت‌زنی گفته شد که نمی‌توانند در خیابان رانندگی کنند. ما باید خودروها را در مقرهایمان رها کنیم."

به نوشته وبسایت کرونیکل، شماری از زنان ترکمنستان از یک سال قبل نسبت به تبعیض در صدور گواهینامه رانندگی شاکی هستند.

ترکمنستان به برقراری قوانین عجیب و غریب بر پایه تصمیم‌های فردی معروف است. قوانینی مانند ممنوعیت مو و ریش بلند برای جوانان و ممنوعیت نصب دستگاه‌های تهویه هوا روی نمای خارجی ساختمان‌ها در عشق‌آباد. قوانینی که به نظر می‌رسد با دستور صفرمراد نیازف، رئیس‌جمهوری پیشین این کشور و قربان‌قلی بردی‌محمدف، جانشین او صادر می‌شوند.

به نوشته وبسایت کرونیکل روند صدور این دستورهای شفاهی این است که "ابتدا با قدرت اجرا می‌شوند و سپس به مرور کم اثر می‌شوند تا دستور بعدی از راه برسد."

"وضعیت را اصلاح کن"

هنوز مشخص نیست چه کسی دستور ممنوعیت جدید را صادر کرده است اما آن‌چه می‌دانیم این است که آقای بردی‌محمدف، رئیس‌جمهوری کشور روی قوانین رانندگی حساس است، برای مثال به نوشته وبسایت "ای‌ان‌تی" قانون ممنوعیت استفاده از خودروهای سیاه که چهار سال پیش وضع شده بود، از ماه گذشته احیا شده است.

هم وبسایت "ای‌ان‌تی" و هم کرونیکل می‌گویند که دلیل ممنوعیت خودروهای سیاه، هوس‌های رئیس‌جمهوری است.

یک منبع به وبسایت "ای‌ان‌تی" گفته: "رئیس‌جمهوری سال‌هاست که نشان داده رنگ سفید را دوست دارد." و وبسایت کرونیکل هم می‌گوید که رئیس‌جمهوری معتقد است رنگ سفید خوش‌شانسی می‌آورد.

منبع تصویر، Turkmen Government

توضیح تصویر،

رئیس‌جمهور بردی‌محمدف از حضور در مسابقات رالی لذت می‌برد