هشدار پاکستان به هند: حمله نظامی را تلافی خواهیم کرد

عمران خان، نخست وزیر پاکستان

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

عمران خان، نخست وزیر پاکستان در یک نطق تلویزیونی از هند خواست که مدارکش را مبنی بر دخالت پاکستان در حمله انتحاری اخیر در کشمیر ارائه دهد

پاکستان به هند هشدار داد که اگر به تلافی حمله انتحاری اخیر در کشمیر، دست به اقدام نظامی بزند، این کشور مقابله خواهد کرد.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان در نطقی که از تلویزیون پخش شد، از دولت هند خواست درباره این ادعا که پاکستان در حمله انتحاری اخیر به سربازان هندی در کشمیر تحت کنترل هند،‌ دست داشته،‌ مدارکش را ارائه دهد.

پنجشنبه گذشته برخورد یک خودرو بمب‌گذاری شده با اتوبوس حامل ماموران امنیتی هند در نزدیکی سرینگر، مرکز کشمیر ۴۰ کشته برجا گذاشت. این یکی از مرگبارترین حملات در چند دهه اخیر در کشمیر بوده است.

گروه "جیش محمد" که در پاکستان مستقر است، مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

در پی این رخداد، تنش میان هند و پاکستان که همواره بر سر کشمیر اختلاف دارند بالا گرفت.

هر دو کشور هند و پاکستان قدرت‌های هسته‌ای منطقه هستند.

عمران خان چه گفت؟

آقای خان در اولین اظهار نظر رسمی خود پس از حادثه کشمیر از هند خواست که "دست از متهم کردن پاکستان بدون داشتن مدرک و شاهد بردارد" و از مقامات هندی خواست که اگر مدرکی دال بر دخالت پاکستان در حمله کشمیر دارند ارائه دهند.

او به مقامات هندی هشدار داد: "اگر به فکر هر نوع اقدام نظامی در پاکستان هستید،‌ پاکستان به مقابله به مثل فقط فکر نخواهد کرد بلکه عمل هم خواهد کرد."

عمران خان افزود که فقط مذاکره می‌تواند به حل مسئله کشمیر کمک کند.

عمران خان که سال پیش نخست وزیر پاکستان شد گفت دولت او آماده است که در تحقیق درباره این حمله با مسئولان هندی همکاری کند.

او این پرسش را مطرح کرد که چنین حمله‌ای در این زمان که "کشور رو به ثبات می‌رود"،‌ چه نفعی می‌تواند برای پاکستان داشته باشد؟

نخست وزیر پاکستان گفت دلیل اینکه زودتر از این به حمله انتحاری در کشمیر واکنشی نشان نداده،‌ میزبانی از محمد بن سلمان،‌ ولیعهد عربستان در دو روز گذشته بوده است.

پاکستان اولین مقصد سفر آسیایی محمد بن سلمان بود و تدابیر امنیتی سختی برای دیدار دو روزه ولیعهد عربستان و هیات هزار نفره همراه او در پاکستان برقرار شده بود.

عامل حمله انتحاری کشمیر شناسایی شده و گفته می‌شود جوانی اهل همان منطقه است.

بر اساس گزارش‌ها در سال‌های اخیر تعداد زیادی از جوانان کشمیری جذب گروه‌های تندرو شبه نظامی شده‌اند.

هند می‌گوید گروه جیش محمد، گروهی که مسئولیت این حمله را به عهده گرفته، از مدت‌ها پیش در این کشور پناه گرفته و دولت پاکستان با این گروه برخورد نکرده است.

ژنرال دیلون، بالاترین مقام نظامی هند در کشمیر تحت کنترل هند،‌ آی‌اس‌آی،‌ سرویس اطلاعاتی پاکستان را متهم کرده که این حمله را از طریق نیروهای گروه "جیش محمد" "هدایت می‌‎کرده"، اما هیچ مدرکی درباره این ادعا ارائه نداده است.

دیروز،‌ دوشنبه ۱۸ فوریه،‌ در درگیری‌ها میان نیروهای هندی و جدایی‌طلبان در کشمیر تحت کنترل هند، چهار سرباز هندی و دو جدایی‌طلب کشته شدند. درگیری تازه پس از آن رخ داد که نیروهای هندی به دنبال اعضای گروه جیش محمد بودند.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

عزاداری برای قربانیان حمله انتحاری در کشمیر در بنگال غربی؛‌ حمله اخیر مرگبارترین حمله به نیروهای نظامی هندی در کشمیر تحت کنترل هند بوده است

عربستان سعودی 'آماده' تنشزدایی میان هند و پاکستان

عربستان سعودی هم در آستانه ورود محمد بن سلمان ولیعهد این کشور به هند از تلاش برای تنش زدایی میان هند و پاکستان خبر داد.

عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجی عربستان روز دوشنبه ۱۸ فوریه (۲۹ بهمن) در یک نشست خبری در پاکستان گفت که هدف عربستان سعودی تلاش برای تنش‌زدایی و یافتن راهی برای حل صلح آمیز اختلافات هند و پاکستان است.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان، در نامه‌ای خطاب به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل با اشاره به آنچه که تهدیدهای نظامی هند علیه پاکستان و امنیت منطقه خواند، خواهان مداخله این سازمان برای رفع تنش‌ها بین دو کشور شد.