تظاهرات در شهرهای فرانسه پس از اهانت به قبور یهودیان

توضیح ویدئو،

امانوئل مکرون از قبور هتک حرمت شده یهودیان بازدید کرد

در دست کم ۶۰ شهر فرانسه تجمع و تظاهراتی با شعار "دیگر کافی است" برگزار شده که در واکنش به افزایش چشمگیر یهودی‌ستیزی در این کشور صورت گرفته است. آخرین نمونه از این حملات اهانت به قبور چندین یهودی بود که به روی سنگ‌های آنها صلیب شکسته نازی کشیده شده است.

روز سه‌شنبه (۱۹ فوریه) هزاران نفر در شهرهای مختلف فرانسه از جمله مقابل کاخ جمهوری پاریس در اعتراض به این حملات تجمع کردند.

شخصیت‌های مهم سیاسی فرانسه چون فرانسوآ هلاند و نیکلا سارکوزی، روسای جمهوری سابق این کشور هم در میان تظاهرات‌کنندگان حضور یافتند.

این تظاهرات تنها چند ساعت پس از آن روی داد که گزارش شد چندین قبر متعلق به یهودیان مورد بی‌احترامی و هتک حرمت قرار گرفته است.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

حدود ۷۰ تجمع و تظاهرات امروز در سراسر فرانسه برگزار شده است از جمله در پاریس که مردم در میدان جمهوری گرد هم آمدند

در ویدیویی که از دیدار امانوئل مکرون از این قبرستان منتشر شده رییس جمهوری فرانسه با عصبانیت در میان سنگ قبرهایی قدم می زند که با اسپری روی آنها صلیب شکسته نازی کشیده شده است.

رئیس جمهوری فرانسه پس از این دیدار گفت: "هر که این کار را کرده لیاقت فرانسه را ندارد و باید مجازات شود".

الیور فائور، دبیر اول حزب سوسیالیست فرانسه، نخستین شخصیت سیاسی بود که هفته گذشته در توییتر خواستار تظاهرات امروز شده بود.

پس از آن بیش از ۵۰ حزب، انجمن صنفی و اتحادیه به این دعوت آری گفتند و برای برگزاری تظاهرات امروز اعلام همبستگی کردند.

علاوه بر پاریس، در بوردو، مارسی و حدود ۶۰ شهر دیگر فرانسه هم تجمع های مشابهی برگزار شده است هر چند آمار دقیقی از تعداد شرکت‌کنندگان منتشر نشده است.

فردریک اوبرت، یکی از تظاهرات‌کنندگان امروز به بی‌بی‌سی گفته: "من مطمئن نیستم آنچه روی داده برای بسیاری غیرمنتظره بوده است."

یک تظاهرات کننده دیگر که فقط با نام کوچک خودش را معرفی کرده، آلاین، گفته: "من دقیقا متوجه نمی‌شوم که آنها با یهودیان چه کار دارند."

فرانسه بزرگترین جامعه یهودیان در اروپا را دارد و حدود ۵۵۰ هزار یهودی در این کشور زندگی می‌کنند.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

گفته شده جملات یهودی ستیزانه در فرانسه طی دو سال اخیر ۷۰ درصد افزایش داشته است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

چرا مردم تظاهرات کردند؟

فرانسه طی چند ماه گذشته شاهد چند واقعه یهودی‌ستیزانه بزرگ بوده است.

هفته گذشته، چند نفر پرتره سیمون ویل، وزیر فرانسوی که از بازماندگان هولوکاست بود را مخدوش کردند و واژه آلمانی "یهودی" را روی آن نوشتند.

آنها همچنین درختی که به یادبود یک پسربچه یهودی که در زیر شکنجه ضدیهودیان کشته شده بود را بریدند.

روز شنبه، عده‌ای از معترضین، شعارهایی ضدیهودی و توهین‌آمیز علیه آلن فینکل‌‌کوت، روشنفکر و فیلسوف فرانسوی سردادند که در حال عبور از کنار آنها بود.

آقای مکرون این اتفاق را "نفی کامل" همه آن چیزهایی دانست که فرانسه را به گفته او، با عظمت کرده، و افزود که چنین حوادثی، تحمل نخواهد شد.

روز شنبه گذشته هم در جریان تظاهرات جلیقه زردها به یک فیلسوف یهودی که از کنار معترضان می‌گذشت اهانت شد که با واکنش مستقیم امانوئل مکرون روبرو شد.

آلن فینکل‌‌کوت که یک استاد دانشگاه ۶۹ ساله است، به روزنامه پاریزین گفت که به هنگام عبور از کنار تظاهرات، برخی معترضین او را "صهیونیست کثیف" خوانده‌اند و به او گفته‌اند که خودت را در کانال بیانداز و غرق کن.

خبر مرتبط