بن سلمان در هند؛ فرصت سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیاردی و پیشنهاد میانجیگری با پاکستان

بن سلمان

منبع تصویر، Reuters

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، در ادامه سفر آسیایی خود به هند رفته و در آنجا گفته است که در این کشور فرصت سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیارد دلاری عربستان در طی دو سال آینده وجود دارد.

آقای بن‌سلمان پیش از هند به پاکستان، همسایه و رقیب سرسخت هند در منطقه سفر کرده بود.

این سفرها زمانی انجام می‌شود که تنش میان این دو کشور به دلیل درگیری‌ها و حملات در منطقه کشمیر به شدت بالا گرفته است.

هند هم مانند پاکستان استقبال بسیار گرمی از ولیعهد عربستان کرد و هر دو همسایه امیدوارند در میانه اختلافات شدید خود حمایت دیپلماتیک و اقتصادی عربستان را جلب کنند.

محمد بن سلمان و مقام‌های همراهش در پاکستان قراردادها و توافق‌نامه‌هایی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار با میزبان امضا کردند.

پاکستان که وضعیت اقتصادی نابسامانی دارد و ذخایر ارزی‌اش به شدت کاهش یافته است، نیازمند سرمایه‌گذاری و کمک خارجی است.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

محمد بن سلمان با استقبال گرم نخست وزیر هند وارد این کشور شد

نگرانی مشترک

ولیعهد عربستان و نارندرا مودی، نخست وزیر هند، در نشست خبری خود تروریسم را نگرانی مشترک دو طرف توصیف کردند و آقای بن سلمان اعلام کرد که کشورش آماده است در این زمینه با هند همکاری اطلاعاتی داشته باشد.

حمله انتحاری مرگبار چند روز پیش در کشمیر تحت کنترل هند، تا حدی تنش‌ها را میان دو همسایه و رقیب دیرین بالا برده که به گفته خبرنگاران سفر آقای بن‌سلمان تا حد زیادی تحت‌الشعاع این اختلافات قرار گرفته است.

هند پاکستان را مسئول این حمله می‌داند که در آن دست کم ۴۰ نیروی شبه نظامی وابسته به هند کشته شدند.

آقای مودی در نشست خبری روز چهارشنبه ۲۰ فوریه (اول اسفند) گفت: "برای غلبه موثر بر این تهدید (تروریسم) ما توافق کردیم که نیاز به وارد کردن حداکثر فشار بر کشورهایی وجود دارد که به هر شکلی از تروریسم حمایت می‌کنند."

محمد بن سلمان به هر دو کشور هند و پاکستان پیشنهاد کمک و میانجیگری برای حل اختلافاتشان را داده است.

سفر آسیایی ولیعهد عربستان که در عمل رهبری این کشور را بر عهده دارد، از سویی به عنوان تلاش سعودی‌ها برای بازگرداندن وجهه بین‌المللی این کشور تعبیر شده که بعد از انتقادهای فراگیر از قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی و همین طور جنگ یمن خدشه‌دار شده است.

جمال خاشقجی، روز دوم اکتبر سال ۲۰۱۸ وارد کنسولگری عربستان شد و بعد از چند روز مشخص شد که در آنجا به شکل فجیعی به قتل رسیده است.

عربستان می‌گوید این قتل کار عناصر خودسر در حکومت سعودی بوده اما بسیاری از کشورها و مجامع بین‌المللی دولت عربستان را مسئول می‌دانند.