برگزیت؛ سه نماینده محافظه‌کار به تشکیلات تازه جداشده‌ها از حزب کارگر پیوستند

آنا سوبری، سارا وولاستون و هایدی آلن

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

هر سه نماینده جداشده از حزب محافظه‌کار از طرفداران سرسخت باقی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا هستند

سه نماینده پارلمان از حزب محافظه‌کار بریتانیا جدا شده و به تشکیلات سیاسی جدیدی به نام "گروه مستقل" پیوسته‌اند که هفت نماینده سابق حزب کارگر آن را تاسیس کرده‌اند.

آنا سوبری، سارا وولاستون و هایدی آلن، با انتقاد از "مدیریت فاجعه‌بار" برگزیت، استعفای خود از عضویت در حزبشان را در نامه‌ای به ترزا می، نخست وزیر و رهبر حزب محافظه‌کار اعلام کردند.

خانم می از جدایی این سه نفر ابراز تاسف کرده است.

هر سه نماینده جداشده از حزب محافظه‌کار از طرفداران سرسخت باقی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا هستند و به هفت نماینده سابق حزب کارگر پیوسته‌اند که دو روز پیش با انتقاد از برخورد رهبری حزب با مساله برگزیت و با ادعای وجود یهودی‌ستیزی در حزب، تشکیلات جدیدی را به راه انداختند.

روز چهارشنبه یک نماینده دیگر حزب کارگر هم به آنها پیوست.

در حالی که کمتر از یک ماه و نیم به مهلت تعیین‌شده برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا باقی مانده است، هنوز تکلیف آینده روابط بریتانیا و اروپا روشن نیست.

دولت ترزا می اکثریت لازم برای تصویب توافق مورد نظر خود را ندارد، در عین حال مخالفان نیز آرای لازم برای رای عدم اعتماد به دولت را نداشته‌اند.

از سویی در حزب کارگر، جناح چپ قدرتمندتر شده و در حزب محافظه‌کار هم دست راستی‌ها مانع از تصویب توافق پیشنهادی خانم می هستند.

در فضای سیاسی قطبی‌شده بریتانیا، اعضای تشکیلات جدید با عنوان "گروه مستقل" امیدوارند که به عنوان گروهی "میانه‌رو" در مرکز ثقل تحولات سیاسی قرار بگیرند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

با خروج سه نماینده از حزب محافظه‌کار، مجموع کرسی‌های محافظه‌کاران و حزب حامی آنها از ایرلند شمالی، تنها ۹ کرسی بیشتر از مجموع احزاب دیگر در پارلمان بریتانیا خواهد بود. چنین اکثریت شکننده‌ای می‌تواند کار را برای خانم می دشوارتر از قبل کند.

یکی از نمایندگان جداشده از حزب محافظه‌کار گفت "قطعا" نمایندگان دیگری هستند که می‌خواهند به آنان بپیوندند."

آنها در عین جدا شدن از حزب محافظه‌کار و اعلام موضعشان علیه روند خروج از اتحادیه اروپا، گفته‌اند که در حوزه‌هایی مثل اقتصاد و امنیت از دولت حمایت می‌کنند.

یک سخنگوی حزب کارگر از "گروه مستقل" انتقاد کرده و گفته آنها "عملا ائتلافی از سیستم حاکم" درست کرده‌اند و به دنبال احیای "سیاست‌های مردود قبلی" چون ریاضت اقتصادی، معافیت مالیاتی به شرکت‌های بزرگ و همچنین خصوصی‌سازی هستند.

اعضای "گروه مستقل" مورد انتقاد قرار گرفته‌اند که چرا با وجود استعفا از حزب‌هایشان، مطابق عرف جاری در بریتانیا حاضر به استعفا از کرسی نمایندگی و شرکت در انتخابات میان‌دوره‌ای نیستند.

توضیح تصویر،

نمایندگان سابق حزب محافظه‌کار و حزب کارگر، در قالب "گروه مستقل" در پارلمان کنار هم نشستند

از آنها برای عدم شفافیت مالی نیز انتقاد شده است.

مصاحبه تلویزیونی آنجلا اسمیت، از اعضای "گروه مستقل" در روز تشکیل این گروه هم جنجالی شد.

خانم اسمیت در مصاحبه خود برای اشاره به افراد غیرسفیدپوست از عبارت کسانی با "سایه روشن بانمکی" استفاده کرد، که از نظر منتقدان بار نژادپرستانه داشت. او برای استفاده از این عبارت عذرخواهی کرد.

لورا کویینزبرگ، دبیر سیاسی بی‌بی‌سی، می‌گوید جدایی‌های کنونی از دو حزب محافظه‌کار و کارگر، هنوز کوچکتر از آن است که به عنوان "انشعاب" در هر یک از این دو حزب تلقی شود، اما مشکلی واقعی برای حزب حاکم به حساب می‌آید.

او می‌گوید روشن نیست که اعضای این گروه بتوانند به یک حزب سیاسی واقعی تبدیل شوند، اما در هر حال برگزیت صحنه سیاسی بریتانیا را دگرگون کرده، و بالقوه ممکن است آرایش نیروهای سیاسی را نیز تغییر دهد.