غیرنظامیان از 'آخرین قلمرو داعش در سوریه' تخلیه شدند

توضیح ویدئو،

تنگ شدن حلقه محاصره داعش در باغوز

غیرنظامیان ساکن آخرین روستایی که در سوریه در اختیار گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) باقی مانده، از این منطقه تحت محاصره تخلیه شدند.

بنا به گزارش‌ها کاروانی از دست کم ۱۵ کامیون دیده شد که زنان و کودکان را از باغوز، در نزدیکی مرز عراق، خارج می‌کرد.

حدود ۲۰۰ خانواده در این منطقه گیر افتاده بودند.

نیروهای دموکراتیک سوریه، با محوریت کردها و حمایت آمریکا، می‌گویند روشن نیست که اعضای داعش هم در میان افراد تخلیه شده باشند.

گزارش شده که تخلیه غیرنظامیان نتیجه مذاکره بوده است، البته منابع کردی می‌گویند داعش خواهان آن شده بود که نیروهایش بتوانند در امنیت از آخرین پایگاه خود عقب نشینی بکنند و به ادلب بروند، که این درخواست رد شد.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

نیروهای دموکراتیک سوریه هنوز شمار دقیق و هویت تخلیه شدگان را نمی دانند

نیروهای دموکراتیک سوریه گزارش مذاکره را "بی مبنا" خوانده‌اند.

این ادعا را گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه مطرح کرده است، گروهی که دفتر آن در لندن است.

روز گذشته سازمان ملل از وضعیت غیرنظامیان در باغوز ابراز نگرانی کرد و گزارش داد که همزمان با آتشباری شدید نیروهای کرد و ائتلاف به رهبری آمریکا، اعضای داعش مانع از خروج ساکنان روستا می‌شوند.

مصطفی بالی، سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه، به خبرگزاری فرانسه گفت "نیروهای ویژه" درگیر تخلیه غیرنظامیان بودند و پس از "چندین روز تلاش" موفق به خارج کردن اولین گروه از غیرنظامیان شدند.

او گفت هنوز غیرنظامیانی در باغوز باقی مانده‌اند.

نیروهای دموکراتیک سوریه این روستا را محاصره کرده‌اند و می‌گویند پس از تخلیه غیرنظامیان به آن حمله‌ای خواهند کرد که اعضای داعش در مقابلش دو گزینه دارند: "تسلیم یا مرگ".

شماری از غیرنظامیان تخلیه شده همسران و فرزندان اعضای داعش بوده‌اند. شمیمه بیگم، دختر نوجوان بریتانیایی هم که پس از فرار به سوریه با یک عضو هلندی داعش ازدواج کرد یکی از آنها بود.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

کسانی که از باغوز خارج شده اند در اردوگاهی جای داده شده اند