مصر ۹ نفر از محکومان ترور دادستان عمومی را اعدام کرد

چند نفر از متهمان در دادگاه گفته بودند از سوی ماموران امنیتی شکنجه شده‌اند

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

چند نفر از متهمان در دادگاه گفته بودند از سوی ماموران امنیتی شکنجه شده‌اند

مصر ۹ نفر از کسانی که در ارتباط با ترور هشام برکات، دادستان عمومی محاکمه شده بودند را اعدام کرده است. سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید این محاکمه‌ها سریع انجام شده و بازداشت‌شدگان بارها در دادگاه گفته بودند که شکنجه شده‌اند.

این ۹ نفر از میان ۲۸ مردی بودند که به اتهام انفجار سال ۲۰۱۵ که کاروان خودروهای حامل هشام برکات را هدف گرفت و منجر به قتل او شد بازداشت و محاکمه شده بودند.

در واکنش به این اعدام‌ها، عفو بین‌الملل محاکمه‌های این افراد را به شدت ناعادلانه خوانده و گفته به اتهام شکنجه آنها توجهی نشده است.

این نهاد مدنی بین‌المللی در بیانیه خود آورده: "این اعدام‌ها گواهی بر ابعاد بی‌عدالتی در این کشور (مصر) است".

دادگاه جنایی مصر از زمان ناآرامی‌های سال ۲۰۱۳ که همزمان با کودتای ارتش و خلع قدرت از محمد مرسی، رئیس‌جمهوری وقت بود صدها نفر را به اعدام محکوم کرده است.

اگر چه دیوان عالی مصر بسیاری از این احکام اعدام را لغو کرده اما طی کمتر از دو ماه گذشته از سال جدید میلادی مصر ۱۵ نفر را اعدام کرده است.

سه نفر دیگر از این ۱۵ اعدام شده به جرم قتل یک افسر ارشد پلیس در سال ۲۰۱۳ به اعدام محکوم شده بودند و سه نفر دیگر هم به جرم قتل پسر یک قاضی در سال ۲۰۱۴ به اعدام محکوم شده بودند.

عفو بین‌الملل دادگاه منتهی به این ۶ اعدام دیگر را هم ناعادلانه خوانده بود و از رسیدگی نکردن به اتهام شکنجه این ۶ نفر هم انتقاد کرده بود.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

در جریان انفجار ۲۹ ژوئن سال ۲۰۱۵ هشام برکات، دادستان عمومی مصر کشته شد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

دولت مصر به ریاست ژنرال سابق عبدالفتاح سیسی گروه اخوان مسلمین که محمد مرسی، رئیس جمهوری سابق از رهبران آن بود را به همراه گروه حماس مسئول ترور هشام برکات می‌داند. اتهامی که هر دو گروه رد کرده‌اند.

چند نفر از اعدام‌شدگان امروز (چهارشنبه) در جریان دادگاه گفته بودند آنها در زیر شکنجه ماموران امنیتی به این قتل اعتراف کرده‌اند.

از یکی از آنها، محمود ال‌احمدی، فیلمی وجود دارد که می‌گوید: "به من یک صندلی الکتریکی شکنجه بدهید من هر کسی را که بخواهید وادار می‌کنم که به قتل انور سادات اعتراف کند."

اشاره او به ترور انور سادات، رییس‌جمهور سابق مصر است که دادگاه متهمان آن ترور هم ابعاد جهانی پیدا کرد و در جریان آن خالد اسلامبولی و چند نفر از همراهان او به اتهام ترور انور سادات به اعدام محکوم شدند.

محمود ال احمدی گفته بود: "به ما آن قدر برق وصل شده که با آن می‌توانیم برای ۲۰ سال به مصر روشنایی بدهیم."

ناجیه بونعیم از سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه امروز این نهاد گفته: "با اعدام این ۹ مرد امروز مصر نشان داد که به حق حیات انسان‌ها هیچ وقعی نمی‌دهد."

"جامعه بین‌المللی نباید در برابر این اوج گرفتن اعدام‌ها سکوت کند. متحدان مصر باید علنا در این ماجرا موضع‌گیری کنند ومقام ها را به علت استفاده از مجازات اعدام که نهایت خشونت، و غیرانسانی‌ترین نوع مجازات است را محکوم کنند."

وزارت خارجه آمریکا که بزرگترین متحد دولت آقای سیسی محسوب می‌شود هنوز واکنشی به اعدام‌های امروز نشان نداده است.