آمریکا: 'عروس داعش' حق بازگشت به آمریکا را ندارد

خانواده هدی مثنی می‌گویند او متولد خاک آمریکاست و در ایالت نیوجرسی به سال ۱۹۹۴ به دنیا آمده است

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

خانواده هدی مثنی می‌گویند او متولد خاک آمریکاست و در ایالت نیوجرسی به سال ۱۹۹۴ به دنیا آمده است

دونالد ترامپ می‌گوید شخصا به مایک پومپئو دستور داده که به هدی مثنی دختری که چهار سال پیش از آلاباما آمریکا به سوریه رفت اجازه بازگشت داده نشود. این در حالی است که خانواده مثنی می‌گویند دخترشان متولد آمریکاست و باید به همراه فرزند ۱۸ ماهه خود اجازه بازگشت یابد.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا هم با صدور بیانیه‌ای گفته: "هدی مثنی یک آمریکایی نیست. او هیچ مبنای قانونی هم برای سفر به آمریکا ندارد. او نه پاسپورت آمریکایی دارد و نه حق درخواست پاسپورت آمریکایی را دارد و نه ویزای ورود به ایالات متحده را. ما همچنان به شهروندانمان هشدار می‌دهیم که به سوریه سفر نکنند."

ساعتی پس از این بیانیه وزیرخارجه هم دونالد ترامپ در توییتر از دستور مستقیم خود برای ممانعت از ورود خانم مثنی خبر داد.

این در حالی است که خانواده هدی مثنی می‌گویند او متولد خاک آمریکا است و با پاسپورت آمریکایی خود چهار سال پیش به ترکیه و پس از آن به سوریه رفته است.

هدی مثنی در آن زمان ۲۰ سال داشت و در ایالت آلاباما دانشجو بود. او به خانواده خود گفته بود برای یک پروژه دانشگاهی به ترکیه می‌رود.

داستان هدی مثنی بسیار شبیه شمیمه بیگم، دختر دبیرستانی بریتانیایی است که درخواست او هم برای بازگشت به بریتانیا از سوی وزارت خارجه این کشور رد شده است.

بیشتر بخوانید

شمیمه بیگم در سال ۲۰۱۵ به همراه دو دوست دبیرستانی خود به ترکیه و سپس سوریه رفت. آنجا با شبه‌نظامیان گروه موسوم به دولت اسلامی ازدواج کرد و اکنون در پایگاهی در شمال سوریه که تحت کنترل کردهاست زندانی و بلاتکلیف است. شمیمه همین چند روز پیش یک پسر به دنیا آورده و به بی‌بی‌سی گفته قصد دارد به بریتانیا بازگردد و در آرامش کودکش را بزرگ کند.

منبع تصویر، PA

توضیح تصویر،

شمیمه بیگم سال ۲۰۱۵ و زمانی که ۱۵ سال داشت، لندن را ترک کرد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

هدی مثنی هم در دوران حضور میان داعشیان سه بار به عقد شبه‌نظامیان در آمده و اکنون یک پسر ۱۸ ماهه دارد.

در همین حال، حسن شیبلی، وکیل خانواده مثنی گفته "مضحک" است که آقای ترامپ از کشورهای اروپایی خواسته شهروندان داعشی خود را بپذیرند و "حالا که نوبت به شهروندان آمریکایی رسیده بازی در می‌آورد."

او به شبکه ای‌بی‌سی نیوز گفته: "دولت ترامپ تلاش نادرستی را برای سلب تابعیت شهروندان خودش آغاز کرده است."

این وکیل خانواده مثنی تاکید کرده: "هدی مثنی شهروند آمریکاست و پاسپورت معتبر آمریکایی دارد. او اکتبر سال ۱۹۹۴ در شهر هکنسک نیوجرسی به دنیا آمده؛ یک ماه پس از آن که پدرش از پست دیپلماتیک خود جدا شد."

آن طور که رسانه‌های آمریکا گزارش کرده‌اند پدر هدی مثنی در مقام یک دیپلمات از یمن به آمریکا آمده اما سپس مقیم آمریکا شده و چند سال بعد شهروند این کشور شده است.

برخی از ناظران می‌گویند اگر در هنگام تولد هدی پدر او یک دیپلمات بوده، هدی شهروند آمریکا محسوب نخواهد شد چرا که مطابق قانون دیپلمات‌ها با وجود حضور در خاک ایالات متحده، همچنان مشمول قوانین کشور متبوع خود می‌شوند.

اما وکیل خانواده مثنی می‌گوید پدر هدی یک ماه پیش از تولد او از پست دیپلماتیک خود استعفاء داده و به عنوان یک مقیم آمریکا در این کشور مانده است.

همزمان روزنامه نیویورک تایمز می گوید ویدئویی از هدی مثنی پس از ورود به سوریه وجود دارد که او در آن پاسپورت آمریکایی خود را نشان می‌دهد.

هدی مثنی پس از پیوستن به داعش بارها در شبکه‌های اجتماعی به نفع این گروه افراط‌گرای اسلامی تبلیغ کرد و حتی آن طور که گزارش شده در یکی از این ویدئوهای تبلیغی داعش، خواستار کشتن آمریکایی‌ها شده بود.

اما اکنون در یک مصاحبه با شبکه ای‌بی‌سی هدی گفته به شدت از کرده خود پشیمان است و قبول دارد که توسط داعش شستشوی مغزی شده بوده و اکنون حاضر است برای محاکمه به آمریکا بازگردد.

از هدی مثنی، شمیمه بیگم و چند زن دیگر که از کشورهای غربی به داعش پیوستند تحت عنوان "عروسان داعش" یاد می‌شود.