انتخابات اسرائیل؛ ائتلافی از مخالفان نتانیاهو تشکیل شد

اگر این ائتلاف پیروز شود، بنی گنتس به مدت دو سال و نیم نخست‌وزیر اسرائیل خواهد شد

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

اگر این ائتلاف پیروز شود، بنی گنتس به مدت دو سال و نیم نخست‌وزیر اسرائیل خواهد شد

دو تن از رقبای اصلی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در انتخابات پیش روی اسرائیل اعلام کردند که با هم ائتلاف کرده‌اند و کمپین خود را به شکل مشترک پیش خواهند برد.

بنی گنتس، ژنرال سابق ارتش و رهبر حزب تازه تاسیس "اقتدار اسرائیل" و یائیر لاپید، رهبر حزب مرکزگرای "یش عتید (آینده آنجاست)" اعلام کردند که در انتخابات علیه آقای نتانیاهو متحد می‌شوند.

این مهم‌ترین چالشی است که پیروزی مجدد بنیامین نتانیاهو را در انتخابات تهدید خواهد کرد.

این انتخابات که در واقع انتخابات پارلمان یا کنست اسرائیل است در روز سه‌شنبه ۹ آوریل، ۲۰ فروردین، برگزار خواهد شد.

تا پیش از این ائتلاف، آقای نتانیاهو این بخت را داشت که با حزب لیکود، بیشترین تعداد کرسی‌های پارلمان اسرائیل را به دست بیاورد و از طریق ائتلاف با دیگران نخست‌وزیر شود.

اما بر اساس نظرسنجی‌های فعلی، ائتلاف گنتس-لاپید موفق خواهد شد تا به تعداد کرسی‌های بیشتری در مقایسه با حزب لیکود دست یابد.

اما بهرحال این ائتلاف نیز در نهایت نمی‌تواند به نیمی از کرسی‌های پارلمان دست یابد و اگر در انتخابات اول شود، برای تشکیل کابینه به ائتلاف به احزاب بیشتری نیاز خواهد داشت.

بر اساس توافقی که بنی گنتس و یائیر لاپید با هم کرده‌اند، اگر ائتلاف آنها در انتخابات پیروز شود، هر دوی این سیاستمداران، نوبتی نخست‌وزیر خواهند شد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی آنها توافق کرده‌اند که در دو سال و نیم اول، بنی گنتس نخست‌وزیر باشد و سپس یائیر لاپید جای او را بگیرد.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

یائیر لاپید نفر دوم این ائتلاف است که قرار است در صورت پیروزی بعد از دو سال و نیم به مقام نخست‌وزیری برسد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

گبی اشکنازی، یکی دیگر از ژنرال‌های بازنشسته ارتش و موشه یعلون، وزیر سابق دفاع نیز به این ائتلاف تازه پیوسته‌اند.

حزب لیکود در واکنش، این ائتلاف را به چپ‌گرایی و حمایت از احزاب عربی متهم کرد.

پیش از اتحاد استراتژیک بنی گنتس و یائیر لاپید، بنیامین نتانیاهو موفق شد تا یک ائتلاف مهم دیگر را در جناح راست سازماندهی کند.

به ابتکار آقای نتانیاهو، حزب دست راستی به نام "خانه یهودی" که یک حزب مذهبی و هوادار شهرک‌سازی است با حزب ملی‌گرای تندروی "قدرت یهودی" وارد ائتلاف شد.

این ائتلاف به این دو حزب کمک خواهد کرد تا حداقل رای مورد نیاز برای ورود به پارلمان را به دست بیاورند.

حزب "قدرت یهودی" بر اساس ایده‌های مئیر کاهان شکل گرفته که خواستار اخراج اعراب از سراسر اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی و تشکیل "اسرائیل بزرگ" بود.

حزب مئیر کاهان در سال ۱۹۸۸ میلادی به اتهام نژادپرستی از شرکت در انتخابات اسرائیل منع شده بود. او در سال ۱۹۹۰ توسط یک عرب ترور شد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی آقای نتانیاهو به رهبران این احزاب وعده داده که در صورت ائتلاف با هم در کابینه آینده اسرائیل، به آنها دو پست بدهد.

تلاش‌ها برای بازگرداندن حزب مئیر کاهان به اسرائیل با واکنش منفی برخی ناظران در این کشور روبه‌رو شده است. این حزب همچنان خواستار اخراج اعراب و توقف روند همگرایی و همزیستی اعراب و یهودیان در اسرائیل است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مئیر کاهان دو سال قبل از مرگش از شرکت در انتخابات اسرائیل منع شد