بحران ونزوئلا: مادورو دستور بستن مرز برزیل را داد

امروز میان رهبران مخالفان و نیروهای امنیتی که مانع حرکت کاروان خودروهای آقای گوآیدو شده بودند برای دقایقی درگیری پیش آمد

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

امروز میان رهبران مخالفان و نیروهای امنیتی که مانع حرکت کاروان خودروهای آقای گوآیدو شده بودند برای دقایقی درگیری پیش آمد

نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا گفته برای جلوگیری از ورود کاروان کمک‌های آمریکا، مرز کشورش با برزیل را از امشب (پنجشنبه) خواهد بست.

رئیس‌جمهوری ونزوئلا که با بحران مشروعیت جدی روبروست امروز (پنجشنبه ۲۱ فوریه) در نطقی تلویزیونی همچنین گفت که بستن مرز کلمبیا را هم مد نظر دارد تا مانع از تلاش‌های مخالفان دولت برای ورود کاروان کمک‌های آمریکایی از این مرز شود.

آمریکا بنابر درخواست خوآن گوآیدو، رئیس‌جمهور خودخوانده و رهبر مخالفان دولت، غذا و دارو به مناطق مرزی ونزوئلا با کلمبیا و برزیل ارسال کرده است.

اما آقای مادورو می‌گوید کشورش دچار بحران انسانی نیست و آنچه آمریکا به عنوان کمک‌های انسان‌دوستانه راهی مناطق مرزی ونزوئلا کرده "نمایشی برنامه‌ریزی شده از سوی کاخ‌سفید" است.

همزمان آقای گوآیدو در حال هماهنگی و مدیریت کاروانی است که برای دریافت این کمک‌ها قرار است از کاراکاس، پایتخت، به سوی مناطق مرزی کلمبیا و برزیل حرکت کنند.

اخبار مرتبط

حوآن گوآیدو که با نامشروع خواندن انتخابات اخیر، دور دوم ریاست‌جمهوری نیکلاس مادورو را غیرقانونی خوانده، خود را رئیس‌جمهوری موقت کشورش می‌داند که موظف است زمام امور را تا هنگام برگزاری انتخابات و تشکیل دولت جدید در دست بگیرد.

او رئیس مجلس ملی ونزوئلا است و قانونا بعد از رئیس‌جمهور، شخص دوم هرم قدرت محسوب می‌شود.

آمریکا، کانادا، اتحادیه اروپا و چند کشور دیگر هم آقای گوآیدو را به عنوان رئیس‌جمهور ونزوئلا به رسمیت شناخته‌اند. اما همزمان چین، روسیه، ترکیه، ایران و چندین کشور با حمایت قاطع از نیکلاس مادورو، دولت او را قانونی می‌خوانند.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

حامیان آقای گوآیدو به او و کاروان خودروهایی که برای تحویل گرفتن اقلام ارسالی تشکیل داده دست تکان می‌دهند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
پرگار

برنامه‌ای که در آن مهمانان برنامه به پرسش‌های چالشی مربوط به جامعه امروز پاسخ می‌دهند

پادکست

پایان پادکست

کاروانی از اتوبوس‌ها و خودروهای معمولی در منطقه ماریارا در غرب کاراکاس شکل گرفته که امروز برای دقایقی میان آنها و نیروهای امنیتی درگیری مختصری پیش آمد از کمی بعد این کاروان به حرکت خود ادامه داد.

آقای گوآیدو و متحدانش امیدوارند که با وجود مخالفت نیکلاس مادورو، اجازه یابند آذوقه و داروهای ارسالی را وارد کشور و میان مردم توزیع کنند.

ارتش ونزوئلا تا این لحظه توانسته جلوی ورود این محموله‌ها در مرز کلمبیا را بگیرد.

هر چند آقای مادورو مدعی است که کشورش با بحران انسانی روبرو نیست، خود او اعلام کرده این هفته قرار است ۳۰۰ تن اقلام کمکی از روسیه وارد ونزوئلا شود.

روسیه از متحدان اصلی ونزوئلا محسوب می‌شود.

ونزوئلا در دو سال اخیر با بحران شدید اقتصادی روبرو شده و تورم لجام گسیخته در این کشور به کمبود غذا و اقلام ضروری انجامیده است به طوری که بنابر اعلام سازمان ملل متحد، فقط طی دو سه سال گذشته حدود ۳ میلیون نفر از مردم ونزوئلا (۱۰ درصد جمعیت کشور) به کشورهای همسایه پناه برده‌اند.

نیکلاس مادورو که پس از مرگ هوگو چاوز و از سال ۲۰۱۳ رئیس دولت چپ‌گرای ونزوئلا شده از سوی مخالفانش به سوء مدیریت، فساد دولتی و نابود کردن اقتصاد متکی بر نفت کشورش متهم شده است.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

گفته شده شهر کوکوتا کلمبیا یکی از پایگاه‌های اصلی ارسال کمک‌های انسان دوستانه به ونزوئلا خواهد بود

چرا مرزهای برزیل و کلمبیا؟

هفته گذشته یک نماینده آقای گوایدو گفته بود قرار است علاوه بر کوکوتا در مرز کلمبیا، چند نقطه دیگر در برزیل و کشورهای حوزه کارائیب هم برای ورود کمک‌های انسان‌دوستانه در نظر گرفته می‌شود.

او گفته بود قرار است این هفته دیدار و گفتگو میان مقام‌های دولت برزیل و نمایندگان آقای گوآیدو درباره چگونگی استفاده از تسهیلات در ایالت رورایما برزیل که در جوار مرز ونزوئلاست شکل بگیرد.

آن طور که گفته شده بود یک محموله در فرودگاه میامی فلوریدا آماده انتقال شده تا به جزایر کوراسائو که از اقلیم‌های هلند محسوب می‌شود و مرز آبی با ونزوئلا دارد ارسال شود.

اخبار مرتبط