بحران ونزوئلا؛ گوآیدو از جامعه جهانی خواست همه گزینه‌ها را در نظر بگیرد

خوان گوآیدو با استناد به برخی بندهای قانون اساسی ونزوئلا ادعای ریاست جمهوری کرده است

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

خوان گوآیدو با استناد به برخی بندهای قانون اساسی ونزوئلا ادعای ریاست جمهوری کرده است

در پی به خشونت کشیده شدن اعتراض‌ها در ونزوئلا، خوان گوآیدو، رهبر مخالفان این کشور از جامعه جهانی خواست تا برای برکنار کردن نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا همه گزینه‌ها را در نظر بگیرند.

روز شنبه نیروهای امنیتی ونزوئلا، هواداران آقای گوآیدو را که در تلاش بودند تا کمک‌های بشردوستانه وارد این کشور کنند متوقف کردند.

همزمان آمریکا ،کلمبیا و برزیل اعلام کرده اند که فشار بر نیکولاس مادورو،رئیس جمهور ونزوئلا را افزایش خواهند داد.

ایوان دوکه ،رئیس جمهور کلمبیا ضمن دیدار از نواحی مرزی کلمبیا گفت که خشونت علیه داوطلبانی که می‌خواهند غذا و دارو برای مردم ونزوئلا ببرند نشان دهنده شکست اخلاقی حکومتی است که او آن را "دیکتاتوری" خواند.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز ابراز اطمینان کرد که مادورو مدت زمان کوتاهی برسرقدرت باقی خواهد ماند .

رئیس جمهور ونزوئلا می‌گوید که آمریکا می خواهد این کمک ها را وسیله دخالت در امور کشورش قراردهد

دستکم دو نفر در جریان درگیری در مرز ونزوئلا و برزیل کشته شدند و دو خودرو نیز در مرز این کشور با کلبمیا به آتش کشیده شد. هر دو کشور برزیل و کلمبیا از جمله کشورهایی هستند که خوان گایدو را به عنوان رئیس‌جمهوری قانونی ونزوئلا به رسمیت می‌شناسند.

آمریکا که از خوان گوآیدو در برابر نیکلاس مادورو حمایت می‌کند نیز اعلام کرده در برابر کسانی که مانع از "بازگشت دموکراسی" به ونزوئلا شوند، به اقداماتی دست خواهد زد.

آقای گوآیدو، روز دوشنبه با فرستادگان کشورهای منطقه که از او حمایت کرده‌اند در کلمیبا ملاقات خواهد کرد.

توضیح ویدئو،

گزارش‌های متعددی از درگیری در شهرهای مرزی ونزوئلا مخابره شده

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

نیکلاس مادورو روابط دیپلماتیک با کلمبیا را قطع کرده اما رئیس‌جمهور کلمبیا ممانعت از ورود کمک‌های انسان‌دوستانه را جنایت علیه بشریت خوانده است.

در مرز ونزوئلا به کلمبیا نیروهای ضدشورش با گاز اشک‌آور و خودروهای زره‌پوش سعی در بسته نگه‌داشتن مرز دارند و همزمان گزارش شده ۱۳ مرزبان با عبور از مرز به کلمبیا پناهنده شده‌اند.

خبرنگارانی که در منطقه مرزی میان کلمبیا و ونزوئلا مستقرند از شدت درگیری‌ها خبر می‌دهند و می‌گویند معترضانی را دیده‌اند که جراحات جدی برداشته‌اند همچون از دست دادن چشم.

کلمبیا حدود ساعت ۶ عصر به وقت محلی تعداد مجروحان این درگیری‌ها را ۳۰۰ نفر اعلام کرد.

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا که با بحران جدی مشروعیت روبروست دستور بسته شدن موقت مرز کلمبیا را داده است.

او روز پنجشنبه هم مرز کشورش با برزیل را بست تا مانع از ورود کاروان کمک‌های انسان‌دوستانه آمریکا شود.

آمریکا به درخواست حوآن گوآیدو، رهبر مخالفان که خود را رئیس‌جمهور موقت کشورش هم خوانده، چندین تن اقلام ضروری و دارو به پشت مرزهای ونزوئلا در کلمبیا و برزیل ارسال کرده اما آقای مادورو می‌گوید این یک "نمایش مضحک" از سوی آمریکا برای براندازی دولت ونزوئلا و مقدمه‌چینی برای "اشغال" این کشور است.

روز گذشته (جمعه) هم درگیری میان نیروهای ارتش با معترضان در نزدیکی مرز برزیل دو کشته و دست کم ۱۰ زخمی برجای گذاشت.

امروز صبح (شنبه ۲۳ فوریه) هم گزارش شد در نزدیکی محل درگیری دیروز دو نفر دیگر هم کشته شده‌اند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

یک معترض از سیم خارداری که خیابانی در شهر یورنا را مسدود کرده عبور می‌کند

حوآن گوآیدو موفق شده بود در چند روز گذشته صدها هزار نفر را به عنوان داوطلب جذب کند؛ کسانی که آماده دریافت این اقلام و وارد کردن آنها به ونزوئلا بودند. او امروز (۲۳ فوریه) را ضرب الاجل برای وارد کردن این کاروان به داخل خاک کشورش تعیین کرده بود.

او امروز در توییتی ادعا کرد محموله اول از طریق برزیل و محموله دوم هم از طریق کلمبیا به اراضی ونزوئلا انتقال داده شده‌اند اما جزئیاتی در این باره منتشر نشده است.

نزاع بر سر ورود یا ممانعت از ورود این اقلام به دوئلی شخصی میان نیکلاس مادورو و حوان گوآیدو بدل شده؛ دو مردی که هر کدام خود را رهبر واقعی ونزوئلا می‌‎دانند.

در حالی که ارتش و نهادهای دولتی همچنان از نیکلاس مادورو پشتیبانی می‌کنند او قدرت رسمی را در دست دارد اما با بحران جدی مشروعیت روبرو است و در طرف مقابل، حوآن گوآیدو که رئیس مجلس ملی این کشور است از سوی بخش بسیار بزرگی از مردم ونزوئلا رهبر خوانده می‌شود و چندین کشور آمریکای لاتین چون برزیل، کلمبیا، پاراگوئه، شیلی و پرو در کنار آمریکا، کانادا و اتحادیه اروپا آقای گوآیدو را رئیس‌جمهوری موقت خوانده‌اند.

تازه‌ترین‌ها چیست؟

پس از وقوع درگیری خونین در مرز کلمبیا با ونزوئلا، ایوان دوکه، رئیس‌جمهوری کلمبیا که به شهر مرزی کوکوتا سفر کرده از ارتش ونزوئلا خواسته اجازه عبور اقلام ضروری را بدهد و گفته ممانعت از این کار از نظر او "جنایت علیه بشریت" است.

امروز تصاویر متعددی از سنگ‌پرانی، آتش‌زدن خودروها و شلیک و پرتاب گاز اشک‌آور در شهرهای مرزی ونزوئلا مخابره شده و در سوی دیگر گارد ضدشورش که برای کنترل مرز و اعتراضات از اسلحه و خودروهای زره‌پوش استفاده می‌کند.

بنابر گزارش‌ها دست کم ۱۳ نفر (برخی گزارش‌ها بیش از ۲۰ نفر) از سربازان امنیتی ونزوئلایی با زمین گذاشتن سلاح‌های خود به ونزوئلا پناهنده شده‌اند. کلمبیا تعداد سربازان فراری را تا عصر شنبه حدود ۶۰ نفر اعلام کرده است.

در ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی انتشار یافته ۴ سرباز دیده می‌شوند که در حال دشنام دادن به مادورو و حمایت از گوآیدو هستند.

آنها می‌گویند: "از بلاتکلیفی و بی‌عدالتی خسته شده‌ایم."

رسانه‌های محلی گزارش کرده‌اند که مردم با پریدن از روی موانع مرزی وارد ونزوئلا می‌شوند و نمایندگان مخالف مادورو در پارلمان ونزوئلا خواستار ممانعت از به کارگیری زور و خشونت علیه مردم هستند.

گزارش‌های دیگری هم از آتش‌زدن یکی از کامیون‌های حاوی کمک‌ها حکایت دارد.

اورلا گویرین، خبرنگار بی‌بی‌سی که در نزدیکی پل مرزی سیمون بولیوار در کلمبیا مستقر است می‌گوید ونزوئلاهایی‌ها برای عبور از مرز به مرزبانان التماس می‌کنند.

حوآن گوآیدو که با وجود دستور ممنوع‌الخروجی روز جمعه به آنسوی مرز کلمبیا رفت و از سوی ایوان دوکه، رئیس‌جمهوری کلمبیا مورد استقبال قرار گرفت، امروز به سربازان فراری کشورش گفت: "به طرف سمت درست تاریخ خوش آمدید. مطمئن باشید که مورد عفو قرار خواهید گرفت."

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

یک معترض در برابر صف گارد ضدشورش در شهر یورنا زانو زده