اولین نشست اجلاس اتحادیه عرب و اتحادیه اروپا آغاز به کار کرد

کنفرانس

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

کارگران در حال آماده سازی محل برگزاری کنفرانس

برای اولین بار نشست سران اتحادیه عرب و اروپا به مدت دو روز در شرم‌الشیخ مصر از امروز یکشنبه ۲۴ فوریه ( ۵ اسفند) آغاز به کار کرده است.

عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر در مراسم گشایش این نشست گفت که گرد آمدن سران عرب و اتحادیه اروپا نشان می دهد که بین جهان عرب و اروپا بیش از اختلاف، وحدت وجود دارد.

دونالد توسک ،رئیس شورای اروپا نیز سخنان نسبتا مشابهی اظهار داشت و گفت که در زمان افزایش تنش ها و رویدادهای پیش بینی نشده همکاری بین اعراب و اروپا ضروری است

میزبانی این نشست را عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر و دونالد تاسک، رئیس شورای اروپایی اتحادیه اروپا بعهده دارند

انتظارنمی‌رود که تصمیات مهم راهبردی در این نشست اتخاذ شود زیرا در داخل هر دو اتحادیه اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع اروپایی می‌نویسد که هدف از این اجلاس حفظ منافع دیر باز اعراب و اروپا درزمینه اقتصادی،امنیتی و دیپلماتیک است.

تغییرات آب و هوا، مهاجرت، بازرگانی و سرمایه‌گذاری از مسائل مورد بحث اولین روز این نشست است.

روز دوشنبه ۲۵ فوریه (۶ اسفند) هم اوضاع سوریه، یمن و لیبی مورد بررسی قرارخواهد گرفت.

به گفته یکی از مقام‌های اتحادیه عرب مشکل فلسطینیان و اسرائیل نیز در دستور کار این نشست قراردارد.

اکثر ۲۴ تن رؤسای کشورها و دولت‌های اروپایی که حضورشان در این نشست را تأیید کرده‌اند اکنون وارد شهر شرم الشیخ در ساحل دریای سرخ شده‌اند.

آنگلا مرکل ،صدراعظم آلمان، نخست وزیر جمهوری ایرلند از اتحادیه اروپا ، عبدالفلتاح سیسی، سعد حریری و پادشاه عربستان سعودی از اتحادیه عرب جزو شرکت‌کنندگان این نشست هستند

ترزا می نخست‌وزیر بریتانیا که عصر امروز وارد شرم الشیخ می شود در مورد برگزیت تنها درحاشیه این نشست دیدار و گفتگوهایی خواهد داشت.