ونزوئلا: آمریکا می‌گوید مادورو به سقوط نزدیک می‌شود

سربازان فراری در یک کلیسا در نزدیکی شهر کوکوتا کلمبیا با بی‌بی‌سی گفتگو کردند
توضیح تصویر،

سربازان فراری در یک کلیسا در نزدیکی شهر کوکوتا کلمبیا با بی‌بی‌سی گفتگو کردند

حدود ۱۰۰ سرباز و نیروی امنیتی ونزوئلا با زمین گذاشتن سلاح خود به کلمبیا گریخته‌اند. آنها به بی‌بی‌سی گفتند نگران خانواده‌های خود و غضب احتمالی دولت نیکلاس مادورو علیه آنها هستند. همزمان مایک پومپئو، وزیرخارجه آمریکا می‌گوید نیکلاس مادورو روزهای آخر خود را می‌گذارند.

عصر یکشنبه (۲۴ فوریه) چند نفر از سربازان فراری ونزوئلا با اورلا گورین، گزارشگر بی‌بی‌سی که به مرز ونزوئلا و کلمبیا رفته به طور اختصاصی مصاحبه کردند و از نگرانی خود درباره "خشم و غضب دولت مادورو علیه خانواده‌های خود" گفتند.

یکی از آنها به بی‌بی‌سی گفت: "با وجود این نگرانی معتقدم بهترین تصمیم ممکن را گرفتم."

اکثر این سربازان روز گذشته (شنبه ۲۳ فوریه) در جریان درگیری‌های خونین مرزی میان هواداران حوآن گوآیدو و نیروهای امنیتی و مرزبانی تصمیم به زمین گذاشتن سلاح گرفتند و با استفاده از شلوغی اوضاع به کلمبیا گریختند.

آقای گوآیدو که خود را رئیس جمهور موقت و رهبر مخالفان خوانده از مردم خواسته بود که روز شنبه برای انتقال دهها تن اقلام کمکی به مرزهای کلمبیا و برزیل بروند اما نیکلاس مادورو با بستن این دو مرز و گسیل کردن نیروهای ارتش مانع از ورود این کاروان‌ها شد.

این ممانعت به درگیری خونین در شهرهای مرزی منجر شد به طوری که در نزدیکی مرز برزیل دو نفر روز جمعه و دو نفر دیگر هم روز گذشته کشته شدند و صدها نفر هم مجروح شدند.

تصاویر فراوانی از موضع‌گیری مخالفان سنگ به دست و گاردهای ضدشورش مخابره شده است.

اخبار مرتبط

در یکی از ویدئوها یک خودورو ضدشورش با سرعت به سوی صف مردمی که در برابر نرده مرزی با کلمبیا ایستاده‌اند می‌راند و چندین نفر را مجروح می‌کند.

در بسیاری از نقاط مرزی ماموران امنیتی از گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی برای دور کردن مردم از خطوط مرزی استفاده کردند. معترضان هم با پرتاب سنگ، آتش زدن لاستیک و خودرو برابر آنها مقاومت کردند.

اورلا گورین، گزارشگر بی‌بی‌سی که امروز با جمعی از سربازان تسلیم شده گفتگو کرده می گوید بسیاری از آنها از دیدن صحنه‌های دلخراش و پرخشونت میان نیروهای امنیتی و ارتش و معترضان شوکه شده‌اند.

به گفته او بسیاری از سربازان فراری نیروهای پیاده‌نظام ساده هستند و به گفته آنها درجه داران و افسران همچنان به نیکلاس مادورو وفادار مانده‌اند چرا که "مواجب‌شان" را تامین می‌کند و بقای آنها به ماندن مادورو بر سر کار گره خورده است.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

معترضان در مرز ونزوئلا با برزیل هم با گارد ملی درگیر شدند

آخرین تحولات چیست؟

امروز، یکشنبه، مایک پومپئو، وزیرخارجه آمریکا در واکنشی تند گفت با توجه به وقایع دو روز گذشته از نظر او نیکلاس مادورو " روزهای آخر خود را" می‌گذارند.

وزیر خارجه آمریکا در گفتگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت: "تعیین دقیق روز آخر او دشوار است اما من یقین دارم که مردم ونزوئلا روزهای پایانی مادورو را رقم خواهند زد."

اخبار مرتبط

حوان گوآیدو، که از سوی ۵۰ کشور من جمله آمریکا و اعضای اتحادیه اروپا به عنوان رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناخته شده از جامعه جهانی خواسته "همه گزینه‌ها" را برای حل بحران کشورش روی میز نگه دارند چرا که از نظر او پس از برخورد خشن آقای مادورو با دواطلبان حمل کمک‌های انسان‌دوستانه نیکلاس مادورو باید استعفاء دهد و یا از حکومت ساقط شود.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

پلیس ضدشورش مانع عبور مردم از پل بولیوار در مرز ونزوئلا با کلمبیا شد

آقای گوآیدو همچنین گفته با وجود ممنوع الخروج بودن فردا (دوشنبه) در نشست کشورهای آمریکای لاتین که در بوگوتا، پایتخت کلمبیا، برگزار می‌شود حضور خواهد یافت.

قرار است مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا هم در این اجلاس شرکت کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز و به نقل از یکی از مقام‌های ارشد کاخ‌سفید مایک پنس خود را آماده می‌کند تا فردا از "گام‌های مستحکم و عملیاتی" درباره ونزوئلا خبر دهد.

در همین حال، کلمبیا و برزیل می‌گویند بنا دارند فشارر خود بر دولت آقای مادورو را افزایش دهند. دونالد ترامپ هم پیش‌تر تاکید کرده بود که گزینه نظامی را درباره ونزوئلا کنار نگذاشته است.

همزمان به گزارش خبرگزاری فرانسه، امروز یک کشتی حاوی محموله‌های آذوقه و دارو که از پورتوریکو به سوی ونزوئلا حرکت کرده بود بعد از شلیک هشدار ناوگان دریایی ونزوئلا ناچار شده در سواحل جزایر کوراسائو که متعلق به هلند است پهلو بگیرد.

گفته شده این کشتی حاوی ۹ کانتینر غذا و دارو است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

این کشتی پس از دریافت شلیک هشدار از سوی گارد ساحلی ونزوئلا به سواحل جزایر کوراسائو رفت

آمریکا به درخواست حوآن گوآیدو، رهبر مخالفان که خود را رئیس‌جمهور موقت کشورش هم خوانده، چندین تن اقلام ضروری و دارو به پشت مرزهای ونزوئلا در کلمبیا و برزیل ارسال کرده اما آقای مادورو می‌گوید این یک "نمایش مضحک" از سوی آمریکا برای براندازی دولت ونزوئلا و مقدمه‌چینی برای "اشغال" این کشور است.

نزاع بر سر ورود یا ممانعت از ورود این اقلام به دوئلی شخصی میان نیکلاس مادورو و حوان گوآیدو بدل شده؛ دو مردی که هر کدام خود را رهبر واقعی ونزوئلا می‌‎دانند.

در حالی که ارتش و نهادهای دولتی همچنان از نیکلاس مادورو پشتیبانی می‌کنند او قدرت رسمی را در دست دارد اما با بحران جدی مشروعیت روبرو است و در طرف مقابل، حوآن گوآیدو که رئیس مجلس ملی این کشور است از سوی بخش بسیار بزرگی از مردم ونزوئلا رهبر خوانده می‌شود و چندین کشور آمریکای لاتین چون برزیل، کلمبیا، پاراگوئه، شیلی و پرو در کنار آمریکا، کانادا و اتحادیه اروپا آقای گوآیدو را رئیس‌جمهوری موقت خوانده‌اند.