افزایش فشارها بر ترزا می برای به تعویق انداختن برگزیت

می

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

خانم می برای شرکت در اجلاسی بین‌المللی به شرم‌الشیخ مصر سفر کرده

فشارها بر ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، افزایش یافته تا موعد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را به تعویق بیندازد و به دنبال آن نباشد که برگزیت را حتی بدون نهایی شدن توافق با اروپا، در تاریخ مقرر عملی کند.

گروهی از نمایندگان طیف میانه حزب محافظه‌کار طرحی ارائه کرده‌اند که برگزیت برای "به نتیجه رسیدن مذاکرات" حدود دو ماه به تعویق بیفتد.

خانم می برای شرکت در اجلاسی بین‌المللی به شرم‌الشیخ مصر سفر کرده و انتظار می‌رود به قصد گرفتن امتیازهایی با سران اروپایی، از جمله آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان ملاقات کند.

در حالی که تنها یک ماه به موعد تعیین‌شده برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا باقی مانده، هنوز مشخص نیست که آیا بریتانیا می‌تواند این اتحادیه را با رسیدن به یک توافق بر سر مبانی روابط آتی ترک کند، یا آن که خروجی بدون توافق انجام خواهد شد.

خانم می روز یکشنبه اعلام کرد که توافق پیشنهادی خود با اروپا را دو هفته دیگر و در ۱۲ مارس، یعنی ۱۷ روز قبل از تاریخ خروج به رای می‌گذارد.

طرح پیشنهادی نخست وزیر محافظه‌کار بریتانیا پیشتر به شکلی تاریخی و بی‌سابقه در پارلمان بریتانیا شکست خورد و از اظهارات مقام‌های اروپایی در هفته‌های اخیر برنمی‌آید که حاضر باشند امتیاز بیشتری به بریتانیا بدهند.

بسیاری از نمایندگان مجلس خواهان آن شده‌اند که رای‌گیری درباره توافق زودتر انجام شود.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر هم خانم می را به "وقت‌کشی" متهم کرده و گفته است او می‌خواهد با اتلاف وقت، کاری کند که فرصتی برای اقدام دیگری نباشد و نمایندگان به انتخاب بین "توافق بد او یا یک خروج فاجعه‌آمیز بی توافق" مجبور شوند.

مدیران اقتصادی عمده بریتانیا نیز از تصمیم ترزا می انتقاد کرده‌اند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

جرمی کوربین خانم می را به "وقت‌کشی" متهم کرده

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

خانم می تاکنون با به تعویق انداختن برگزیت مخالفت کرده، اما دو مقام دولتی به بی‌بی‌سی گفته‌اند که معتقدند خانم می آماده است در این زمینه نرمش نشان دهد.

توبیاس الوود، از معاونان وزارت دفاع به رادیوی بی‌بی‌سی گفت اگر دولت نتواند توافق را نهایی کند، چشم‌انداز تعویق برگزیت در پیش است.

البته چنان تصمیمی جناح راست حزب محافظه‌کار را علیه رهبر حزب خشمگین خواهد کرد. این طیف ملی‌گرا خواهان خروج از اتحادیه اروپا در تاریخ تعیین شده و تحت هر شرایطی هستند.

انتظار می‌رود که روز چهارشنبه روی متمم‌های مختلفی درباره برگزیت در پارلمان رای‌گیری شود.

یکی از آنها طرح محافظه‌کاران میانه‌رو برای "تعویق کاملا محدود" تاریخ برگزیت در صورت تصویب نشدن توافق پیشنهادی خانم می است.

طرحی دیگر هم می‌خواهد به نمایندگان قدرت به تعویق انداختن برگزیت را بدهد.

در عین حال انتظار می‌رود که حزب کارگر نیز طرح پیشنهادی خود برای برگزیت را به پارلمان ارائه کند، طرحی که شامل اتحادیه گمرکی بین بریتانیا و اتحادیه اروپا خواهد بود.

چنین رابطه‌ای میان بریتانیا و اروپا نزدیکتر از آن چیزی است که طرفداران سرسخت برگزیت می‌خواستند.

برخی تصور می‌کنند این طرح حزب کارگر را یک قدم به درخواست برای برگزاری همه‌پرسی دیگری درباره برگزیت نزدیک می‌کند.

حزب کارگر برای تصویب طرح مورد نظرش به جلب آرای نمایندگان احزاب دیگر نیاز دارد. رهبر چپگرای این حزب با مخالفت‌های داخلی از جانب نمایندگانش روبرو بوده و ۹ نفر از آنها از حزب خارج شده‌اند.