ترزا می امکان تعویق 'برگزیت' را پذیرفت

ترزا می

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ترزا می،‌ نخست وزیر بریتانیا در حال ترک دفترش برای رفتن به پارلمان بریتانیا

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، می‌گوید اگر مجلس بریتانیا تا دو هفته دیگر توافقنامه برگزیت را تصویب نکند، دولت به نمایندگان اجازه می‌دهد که درباره به تعویق انداختن خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تصمیم بگیرند.

او روز سه‌‍شنبه ۲۶ فوریه، ۷ اسفند،‌ به نمایندگان پارلمان قول داد که تا ۱۲ مارس، توافقنامه خروج را دوباره به رای می‌گذارد و اگر توافقنامه تصویب نشود فردای آن خروج بدون توافق در تاریخ مقرر (۲۹ مارس، ‌نهم فروردین) را به رای خواهد گذاشت.

خانم می گفت که در صورت رد توافق‌نامه و مخالفت مجلس با خروج بی توافق، یک روز بعد یعنی ۱۴ مارس،‌ نمایندگان درباره درخواست از اتحادیه اروپا برای به تعویق افتادن تاریخ برگزیت تصمیم بگیرند.

جرمی کوربین رهبر حزب اصلی مخالف دولت گفت که اگر توافقنامه خروج به تصویب مجلس هم برسد، باید در یک همه‌پرسی به رأی عمومی گذاشته شود تا "مردم بگویند آیا این برگزیتی است که به آن رأی داده‌اند یا نه."

برگزیت و اقتداری که تحلیل می‌رود

بهرنگ تاج‌دین - بی‌بی‌سی

تنها در ۲۴ ساعت، عالی‌رتبه‌ترین رهبران سیاسی بریتانیا مجبور به عقب‌نشینی در برابر فشارهای داخلی در احزابشان شدند.

ترزا می، نخست‌وزیر، بارها گفته بود که با به تعویق افتادن برگزیت مخالف است؛ چرا که این کار مشکلی را حل نمی‌کند.

ولی بعد از آن‌که چندین و چند نفر از اعضای کابینه‌اش و معاونانشان اعلام کردند که برای جلوگیری از خروج بی‌توافق، حاضرند مقامشان را فدا کنند، خانم می در کمال بی‌میلی مجبور شد قول بدهد که تعویق خروج را به رأی می‌گذارد.

در سوی دیگر، جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر که هفته‌ها و ماه‌ها در برابر حمایت از برگزاری یک همه‌پرسی دیگر مقاومت کرده بود، دست آخر به خواسته اکثر نمایندگان و هوادارانش تن داد و اعلام کرد تحت شرایطی، از همه‌پرسی دوم حمایت می‌کند.

تغییر موضع این دو نفر، ابهام‌ها درباره سرنوشت برگزیت را رفع نمی‌کند، ولی به وضوح نشان می‌دهد که برگزیت دارد اقتدار رهبران دو حزب بزرگ بریتانیا را از بین می‌برد.

ترزا می و جرمی کوربین حالا بیشتر از همیشه نه رهبر، که تابع احزابشان هستند.

توافق‌نامه برگزیت که حاصل یک سال و نیم مذاکره دولت بریتانیا با اتحادیه اروپاست، یک ماه و نیم پیش با اختلافی بی‌سابقه در پارلمان بریتانیا رد شد.

با وجود این، مقام‌های اتحادیه اروپا بارها گفته‌اند که حاضر نیستند متن توافقنامه را تغییر بدهند.

پیشتر جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر هم خانم می را به "وقت‌کشی" متهم کرده و گفته است او می‌خواهد با اتلاف وقت، کاری کند که فرصتی برای اقدام دیگری نباشد و نمایندگان به انتخاب بین "توافق بد او یا یک خروج فاجعه‌آمیز بی توافق" مجبور شوند.