ترامپ: کره‌شمالی می‌تواند قدرت اقتصادی شود اگر از برنامه هسته‌ای دست بکشد

دونالد ترامپ

منبع تصویر، Getty Images

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا می‌گوید اگر کره‌شمالی از سلاح‌ هسته‌ای دست بردارد می‌تواند بدل به یکی از قدرت‌های اقتصادی بزرگ دنیا شود.

پس از آن که مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا گفت کره شمالی تهدید هسته‌ای به شمار می‌آید -گفته‌ای که عکس نظر رئیس جمهور آمریکا تلقی شد- آقای ترامپ مطابق معمول نظرش را در توییتر مطرح کرد که کره‌شمالی "بیشتر از دیگر کشورها قابلیت رشد سریع را دارد."

آقای ترامپ پس از دیدار با رهبر کره‌شمالی در تابستان گذشته در سنگاپور، در توییتر نوشته بود که "کره شمالی دیگر تهدید هسته‌ای نیست."

توضیح تصویر،

مسیر قطار رهبر کره‌شمالی از پیونگ‌یانگ به هانوی. مسیر این قطار در داخل خاک چین دقیقا مشخص نیست که با نقطه‌چین نشان داده شده است. به گزارش رویترز کیم جونگ اون در ایستگاه دونگ دانگ در مرز ویتنام از قطار پیاده خواهد شد و بقیه مسیر را با خودرو طی خواهد کرد.

آقای ترامپ دو روز دیگر در هانوی پایتخت ویتنام برای دومین بار با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی دیدار می‌کند که از پیونگ یانگ با قطاری "زره‌پوش" عازم هانوی شده است.

آقای ترامپ در توییتر نوشت که هم او هم کیم جونگ اون انتظار دارند که موفقیت دیدار اول در سنگاپور "ادامه" پیدا کند. او شب گذشته در مراسم رسمی فرمانداران ایالت‌های آمریکا حضور داشت و در آنجا گفت که "رابطه خیلی خیلی خوبی" با رهبر کره شمالی برقرار کرده است.

او همچنین تکرار کرد که عجله‌ای برای خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی ندارد: "من نمی‌خواهم هیچکس را به عجله وادارم. من فقط آزمایش هسته‌ای نمی‌خواهم. تا زمانی که آزمایش هسته‌ای نباشد، ما راضی هستیم."

این اظهار نظر درست پیش از عزیمت به ویتنام برای دیدار دوم، "مدیریت انتظارات" تلقی شده است. مایک پومپئو هم دیروز سعی کرد انتظارات را پایین بیاورد و گفت: "ما ممکن است این هفته به همه چیز نرسیم اما امیدوارم قدم عمده‌ای در این راه برداریم."

نشست اول در سنگاپور که اولین ملاقات رئیس جمهور مستقر در کاخ سفید با رهبر کره شمالی بود، اتفاقی تاریخی قلمداد شد اما توافقی که دو رهبر امضا کردند مبهم و بدون جزئیات بود.

آمریکا از آن زمان تاکنون تقریبا هیچ اقدامی برای رسیدن به هدف اعلام شده خود یعنی خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره‌ انجام نداده است.

کره شمالی همواره گفته از سلاح هسته‌ای دست برنمی‌دارد مگر آن که آمریکا نیروهای نظامی‌اش را از کره جنوبی خارج کند.