چرا رهبر کره شمالی برای دیدار ترامپ با قطار سفر کرد؟

کیم جونگ اون

منبع تصویر، EPA

سفر کیم جونگ اون از پیونگ‌یانگ به ویتنام بیش از دو روز طول کشید. اگر رهبر کره شمالی بجای چهار هزار کیلومتر سفر با قطار با هواپیما به ویتنام رفته بود سفرش چند ساعت بیشتر طول نمی‌کشید.

بجز چند ساعت سفر از پیونگ‌یانگ تا مرز چین، تقریبا تمام سفر این قطار در خاک چین بوده است. یک قطار در جلوی قطار رهبر کره‌شمالی حرکت می‌کند تا از ایمنی خط اطمینان حاصل شود و یک قطار هم از پس حامل محافظان و ملزومات سفر است. در کره شمالی که قطارها با برق کار می کنند و برق مکررا قطع می‌شود سرعت قطار آقای اون پنجاه کیلومتر در ساعت و در چین هشتاد کیلومتر در ساعت است.

در خاک چین، قطار آقای اون به هر جا که می‌رسید جاده‌ها و ایستگاه‌های قطار را می‌بستند که صدای کاربران شبکه‌های اجتماعی چین را از بسته بودن راه، ترافیک و تاخیر قطارها در آورد.

ایستگاه دونگ دانگ در مرز ویتنام با چین هم که آخرین ایستگاه قطار رهبر کره شمالی بود به روی عموم بسته شد. از آنجا تا هانوی -۱۷۰ کیلومتر- را رهبر کره شمالی با خودرو طی کرد.

آقای اون به سفر به قطار معروف است که اکنون سنتی خانوادگی شده است. پدربزرگ کیم جونگ اون، کیم ایل سونگ، بنیانگذار کره شمالی، به ویتنام و اروپای شرقی با قطار سفر کرده بود. پدر آقای اون، کیم جونگ ایل هم از پرواز می‌ترسید و با قطار سفر می‌کرد. از این رو تصمیم رهبر کره شمالی برای سفر با قطار چیز عجیبی نبود.

قطار سبز و زرد آقای اون ۲۱ واگن لوکس ضد گلوله دارد با اتاق‌های کنفرانس و مبل‌هایی از چرم صورتی.

منبع تصویر، whitehouse

بر خلاف آقای اون، دونالد ترامپ با هواپیمای موسوم به ایرفورس وان از پایگاه هوایی اندروز در مریلند به ویتنام سفر کرده است.

دو بوئینگ ۲۰۰B- ۴۷۷ بسیار مجهز با ویژگی‌های اختصاصی هواپیماهای اختصاصی فرمانده کل قوای آمریکا هستند. این هواپیماها ضد شوک‌الکترومغناطیسی هستند و مجهز به تجهیزات ارتباطی پیشرفته است تا در صورت لزوم بدل به مرکز فرماندهی متحرک شود.

هواپیما ۳۷۰ متر مربع فضا در سه طبقه را در اختیار رئیس جمهور آمریکا و همراهانش قرار می‌دهد. سوییت رئیس جمهور آمریکا شامل یک دفتر بزرگ، دستشویی و اتاق کنفرانس است. سوئیت پزشکی هواپیما می‌تواند به عنوان اتاق عمل استفاده شود -همیشه یک پزشک در پرواز هست- و دو آشپزخانه آن می‌تواند صد نفر را غذا بدهد.

برای همراهان مختلف رئیس جمهور آمریکا نیز فضاهایی در هواپیما در نظر گرفته شده است. معمولا در پروازهای دوردست چند هواپیمای باری حامل ملزومات رئیس جمهور آمریکا جلوی ایرفورس وان پرواز می‌کنند.

منبع تصویر، Getty Images

چرا ویتنام؟

از بسیاری جهات این کشوری ایده‌آل برای دیدار سران کره شمالی و آمریکا است. ویتنام با هر دو کشور روابط سیاسی دارد. ویتنام هم زمانی دشمن آمریکا بود و اکنون آمریکا می‌تواند هر دو کشور را نمونه همکاری با آمریکا و کنار گذاشتن اختلافات گذشته عنوان کند. از نظر عقیدتی ویتنام و کره شمالی کشورهایی کمونیستی هستند اما اقتصاد ویتنام برخلاف کره شمالی در سال‌های اخیر با سرعت رشد کرده است.

جزئیات ملاقات آقای ترامپ و آقای اون هنوز روشن نیست. به گفته سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید، دو رهبر چهارشنبه عصر گفتگوی کوتاه دو نفره‌ای خواهند داشت و بعد با حضور مشاورانشان با هم شام خواهند خورد. آن دو چند بار هم پنج‌شنبه با هم دیدار می‌کنند.