سزارین دختر ۱۱ ساله اعتراضات به قوانین سقط جنین در آرژانتین را برانگیخت

تظاهرات طرفداران قانونی شدن سقط جنین اختیاری در بوئنوس‌آیرس، پایتخت آرژانتین حق نشر عکس EPA
Image caption تظاهرات طرفداران قانونی شدن سقط جنین اختیاری در بوئنوس‌آیرس، پایتخت آرژانتین؛ معترضان پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: "دخترها نه مادرها. دولت مسئول است."

انتشار خبر انجام عمل جراحی سزارین یک دختر ۱۱ ساله در آرژانتین که در اثر تجاوز حامله شده بود، معترضان به قانون ممنوعیت سقط جنین اختیاری در این کشور را به خیابان‌های بوئنوس‌آیرس، پایتخت آرژانتین کشاند.

این دختر پس از آنکه شریک زندگی مادر بزرگ ۶۵ ساله‌اش به او تجاوز کرد، باردار شد و درخواست سقط جنین کرد.

اما رسیدگی به درخواست او پنج هفته طول کشید و برخی از پزشکان درخواست او را رد کردند.

در نهایت پزشکان گفتند که سقط جنین برای او خطرناک است و به این دلیل او را سزارین کردند.

جنین این دختر زنده است اما به گفته مسئولان بیمارستان شانس کمی برای زنده ماندن دارد.

پس از هفته ها تاخیر، این دختر در هفته ۲۳ حاملگی خود بود که باید عمل سقط جنین انجام می‌شد.

حق نشر عکس EPA
Image caption سال گذشته پارلمان آرژانتین با قانونی شدن سقط جنین اختیاری مخالفت کرد و این موضوع همچنان در این کشور معترضانی دارد

رسانه‌های محلی گزارش دادند که این دختر از ابتدا به روشنی خواسته که به این بارداری پایان دهد.

در حال حاضر در آرژانتین تنها در صورتی اجازه سقط جنین داده می‌شود که سلامت مادر در خطر باشد و یا بارداری نتیجه تجاوز باشد. اما به نظر می‌رسد که در مورد این دختر ۱۱ ساله به دلیل نامشخص بودن قیم قانونی او، در انجام سقط جنین تاخیر افتاده است.

مادر دختر موافق خواسته دخترش بوده، اما از آنجایی که او تحت سرپرستی مادربزرگش قرار داشته، در ابتدای امر گفته شده که اجازه مادر کافی نیست.

اما مادربزرگ هم که به دلیل همدستی با مرد متجاوز حق حضانت این دختر بچه را از دست داده بود، نتوانست اجازه لازم برای سقط جنین قانونی را بدهد.

تا زمانی که این مشکلات قانونی حل شود، دختر به هفته ۲۳ بارداری رسیده بود.

'شکنجه'

مشکلات بعدی وقتی ایجاد شد که گروهی از پزشکان در بیمارستان محلی به دلیل اعتقادات شخصی خود حاضر به انجام عمل سقط جنین نشدند.

روز سه‌شنبه گذشته، ۲۶ فوریه، ۷ اسفند، مقامات درمانی استان توکومان در شمال آرژانتین به مسئولان بیمارستان محلی دستور دادند که بر اساس رای قاضی یک دادگاه خانواده "اقدامات لازم را طوری انجام دهند که جان مادر و جنین هر دو حفظ شود."

این در حالی است که در رای دادگاه اشاره ای به نجات زندگی هر دو نشده است.

پزشکانی که عمل سزارین را انجام دادند می‌گویند که سزارین را به دلیل "نجات زندگی هر دو" انجام نداده‌اند بلکه به این دلیل بوده که سقط جنین برای دختر خیلی خطرناک بوده است.

فعالان حقوق بشر در این منطقه، مسئولان بهداشت و سلامت را مقصر می‌شناسند و می‌گویند که اتفاقی که برای این دختر افتاده است مصداق "شکنجه" بوده است.

تابستان گذشته مجلس سنای آرژانتین لایحه قانونی کردن سقط جنین در ۱۴ هفته اول بارداری را رد کرد.

در حال حاضر در آرژانتین تنها در صورتی اجازه سقط جنین داده می‌شود که سلامت مادر در خطر باشد و یا بارداری نتیجه تجاوز باشد.

فعالانی که خواستار حق انتخاب برای سقط جنین هستند، سال‌هاست در کشوری که اکثریت آن کاتولیک هستند، برای تصویب این لایحه تلاش می‌کنند. کلیسای کاتولیک سقط جنین را مجاز نمی‌داند.

برای طرفداران سقط جنین، قانونی شدن این مسئله، موضوعی است که به سلامت عمومی ارتباط دارد. سال گذشته ۴۳ زن در آرژانتین به دلیل مخالفت با سقط جنین، جان خود را از دست دادند.