واکنش‌ها به اعتراضات گسترده دانش آموزان آلمانی در حمایت از محیط زیست

حق نشر عکس Getty Images

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان از اعتراضات دانش آموزان دردفاع از محیط زیست حمایت کرده است. خانم مرکل تاکید کرده که اهمیت این حرکت را در جامعه نمی‌توان نادیده گرفت .

ظاهرا اظهارات خانم مرکل با موضع گیری برخی از مقامات آموزشی آلمان در تناقض است.

شماری از مقامات آموزشی آلمان ضمن انتقاد از شرکت دانش آموزان در این اعتراضات گفته‌اند که این مسئله وضعیت آموزشی آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

همزمان وزیر دادگستری آلمان هم تحت تاثیر تظاهرات گسترده دانش آموزان مدارس در دفاع از محیط زیست خواستار کاهش سن قانونی اخذ رای در انتخابات به ۱۶ سالگی شده است .

در آلمان و بسیاری از کشورهای دیگر اروپا سن قانونی برای مشارکت در انتخابات ۱۸ سالگی است

درخواست کاتارینا برلی، وزیر دادگستری آلمان و از اعضای برجسته حزب سوسیال دمکرات که از محبوبیت بسیار در این کشو برخوردار است با واکنش های گسترده روبرو شده است. به این دلیل که در صورت عملی شدن این درخواست، موضوع تنها به آلمان محدود نشده، بلکه در تمام اروپا اثرات فوری خواهد داشت و این امر بویژه در آستانه انتخابات پارلمان اروپا می تواند بزودی بحث های جدی را در پی داشته باشد.

آلمان روز گذشته (جمعه اول مارس) برای چندمین بار شاهد تظاهرات به گفته بسیاری از مقام‌ها شورانگیز دانش آموزان مدارس در حمایت از محیط زیست بود.

گزارش تغییرات اقلیمی دولت آمریکا در تضاد با ترامپ

نشست پاریس درباره تغییرات اقلیمی به توافق تاریخی رسید

انهدام زمین با شیوه کنونی تولید

حق نشر عکس Getty Images

بعلاوه مدت‌هاست که دامنه چنین تظاهراتی نه تنها اروپا که سراسر جهان را فراگرفته است . این صحنه‌ها که قبلا بی سابقه بوده امید مردم را به جدی گرفتن مسئله حفظ محیط زیست بالا برده است. در عین حال توجه مقام های مسئول حتی آنها که تا کنون نسبت به این خواسته ها بی توجه بوده اند را شدیدا به خود جلب کرده است .

وزیر دادگستری ضمن تاکید برنادیده نگرفتن صحنه‌های اعتراضی دانش اموزان، گسترش آن به نقاط دیگر را نشانه رشد و علاقه جوانان و نوجوانان به مسائل حیاتی روز دانسته است. اظهارات خانم برلی واکنش هایی را در میان سایر احزاب ایجاد کرده است.

با این حال این حرکت بی سابقه اعتراضی که نخست از سوئد آغاز شده، مخالفانی هم دارد . در همین راستا آنیا کارلیچک، وزیر آموزش آلمان اشتغال دانش آموزان را به اعتراض و اعتصاب در روزهای درس رد می کند و موظف بودن شاگردان برای حضور در کلاس درس را مهمتر می داند، زیرا به عقیده او چنین روشی امور آموزش را مختل می کند و به زیان جامعه خواهد بود.

اما وزیر داگستری آلمان معتقد است که دانش آموزان از خود رشد کافی نشان دادند وباید با توجه به پختگی و امکانات امروزسن شرکت در اخذ رای را به ۱۶ سال تقلیل داد.

خانم برلی برای انتخابات پارلمان اروپا که در ماه می ( دو ماه دیگر) سال میلادی جاری انجام می شود از طرف حزب سوسیال دمکر ات آلمان نامزد اول پارلمان اروپا است. از این بابت هم گفته‌ها و پیشنهادهای اخیر او در رابطه با نقش سوسیال دمکرات ها در انتخابات اروپا با اهمیت تلقی شده است .