بوتفلیقه در میان تظاهرات گسترده به الجزایر برگشت

الجزایر حق نشر عکس EPA

رئیس جمهور الجزایر که دو هفته پیش برای درمان به سوییس رفته بود به الجزایر بازگشت.

هواپیمای حامل آقای بوتفلیقه یکشنبه فرودگاه بوفاریک در نزدیکی الجزیره پایتخت الجزایر به زمین نشسته است.

پیش از آن تصویر هواپیمایی در فرودگاه کوآنترن ژنو منتشر شد که به نظر می‌رسید همان هواپیمایی باشد که ٢٤ فوریه آقای بوتفلیقه را به سوییس برد.

شبکه تلویزیونی خصوصی النهار که این خبر را اعلام کرد تصویری از هواپیما را پخش نکرد و بجای آن از سایت‌ ردیابی پرواز استفاده کرد که نشان می‌داد هواپیما در استان بلیده که فرودگاه بوفاریک در آن واقع شده، فرود آمده است.

حق نشر عکس Science Photo Library
Image caption عکس هواپیمایی که امروز در فرودگاه ژنو گرفته شده و کاروان خودروهایی که در اطراف آن است

به گفته شبکه تلویزیونی حدث متعلق به العربیه، نیروهای امنیتی بین فرودگاه و اقامتگاه رئیس جمهور در زرالده در نزدیکی الجزیره مستقر شده‌اند.

رئیس‌جمهور ٨٢ ساله الجزایر دو هفته گذشته را در بیمارستانی در ژنو سوییس تحت درمان بوده است. او پس از سکته مغزی در سال ٢٠١٣ بندرت در انظار دیده شده است.

رئیس جمهور الجزایر تقریبا یک ماه پیش اعلام کرد که برای پنجمین بار در انتخابات ریاست جمهوری که حدود پنج هفته دیگر برگزار می‌شود نامزد خواهد شد.

اعلام این خبر باعث تظاهرات در الجزیره و دیگر شهر‌ها شد و بزرگترین تهدید در دوران ریاست جمهوری بیست ساله آقای بوتفلیقه قلمداد می‌شود.

بعد از اعتراض‌ها، سخنگوی رئییس جمهور در بیانیه‌ای اعلام کرد که آقای بوتفلیقه اگر بار دیگر انتخاب شود بعد از یک سال دوباره انتخابات برگزار خواهد کرد اما این باعث فروکش کردن اعتراض‌ها نشد.

دفتر رئیس جمهور الجزایر تاکید کرده که سفر آقای بوتفلیقه به سوییس فقط برای معاینه‌های دوره‌ای و معمولی پزشکی بوده با این حال این سفر سبب این حدس و گمان‌ها شده که حال او رو به وخامت رفته است.

آقای بوتفلیقه درباره این تظاهرات گسترده گفته بود که این اعتراض‌ها می‌تواند کشور را به "هرج و مرج" بکشاند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption کاروان خودروهایی که گفته می‌شود حامل آقای بوتفلیقه هستند

امروز بار دیگر هزاران نفر در پایتخت تظاهرات کردند، چند دانشگاه هم در اعتصاب هستند و دانشجویان و استادان به معترضان پیوستند. بنا بر گزارش‌ها بسیاری از مغازه‌های الجزیره تعطیل هستند و به گزارش رویترز فعالیت قطارها هم متوقف شده است.

گفته می‌شود الجزایر بیش از یک میلیون و هفتصد هزار دانشجو دارد که بیش از یک سوم آنها در خوابگاه‌های دانشجویی زندگی می‌کنند اما بسیاری هم در خانه پدر و مادر خود مانده و از راه‌های دور به دانشگاه می‌آیند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption امروز همچنین هزاران فرانسوی الجزایر تبار در پاریس به نامزدی آقای بوتفلیقه اعتراض کردند

دو روز پیش تظاهراتی در الجزیره برپا شد که احتمالا بزرگترین تظاهرات الجزایر در ٢٨ سال گذشته بود. بسیاری از تظاهرکنندگان ابتدا در دانشگاه‌ها تجمع کرده بودند و بعد به خیابان‌ها سرازیر شدند.

پلیس با گاز اشک‌آور سعی کرد تظاهرکنندگان را که بدون خشونت می‌خواستند به سمت کاخ ریاست جمهوری بروند متفرق کند و گفته می‌شود ١٩٥ نفر را بازداشت کرد.

بسیاری از جوانان الجزایری به وضعیت بد اقتصادی معترضند و طبقه حاکمی را که بعد از استقلال از فرانسه در راس قدرت بوده به فساد مالی متهم می‌کنند.

موضوعات مرتبط