سفر سه‌ساله دور دنیا با ماشین الکتریکی؛ 'ایران دوستت دارم'

ویبه واکر

منبع تصویر، instagram / Wiebe Wakker

توضیح تصویر،

ویبه واکر در سفر دور دنیا از ایران هم عبور کرد

سفر دور دنیایی که ویبه واکر سه سال پیش با ماشین الکتریکی‌اش از آمستردام هلند شروع کرد امروز در سیدنی استرالیا به پایان رسید.

او در این مسیر از ۳۳ کشور از جمله ایران و ترکیه عبور کرد و بعد از ۹۵ هزار کیلومتر رانندگی، سفرش را در باغ گیاه‌شناسی سیدنی کنار سالن اپرای مشهور این شهر به پایان برد.

این سفر جهانگردی در سه قاره جهان طولانی‌‎ترین مسیری است که تاکنون با یک خودروی الکتریکی طی شده: "بلو بندیت" (راهزن آبی)، فولکس واگنی که ویبه واکر موتور الکتریکی روی آن کار گذاشته بود.

این ماجراجوی هلندی با ایده‌ و کمپینی که نام آن را "مرا به برق بزن" گذاشت، تلاش کرد استفاده از وسایل نقلیه بدون سوخت کربنی را ترویج کند و الهام‌بخش نسل آینده‌ای باشد که با بیش از پیش با خطر آلودگی روبرو هستند.

منبع تصویر، instagram / Wiebe Wakker

توضیح تصویر،

ویبه واکر در کویر - ایران

ویبه واکر روز ۱۵ مارس سال ۲۰۱۶ سفرش را از آمستردام شروع کرد و بعد از ۱۱۱۹ روز با "راهزن ‌آبی" الکتریکی‌اش به مقصد رسید.

او می‌گوید سفرش را با جیب خالی شروع کرده و در تمام طول این سه سال به حمایت و کمک مردمی که نمی‌شناخت وابسته بوده؛ برای خورد و خوراک و جا و مکان و شارژ کردن فولکس‌واگن الکتریکی در طول مسیر دور و دراز.

ویبه واکر پیش از سفر در سایتش از مردم کشورهای مختلف خواسته بود که به او پیشنهاد کمک بدهند. هزاران نفر در ده‌ها کشور در سایت ثبت نام کردند و قول حمایت دادند.

منبع تصویر، instagram / Wiebe Wakker

توضیح تصویر،

واکر در تاکستان - زنجان

ایران؛ 'شگفت‌زده از حمایت‌ها'

او در میانه سفر از ایران هم عبور کرد. در یکی از پست‌های اینستاگرامش که عکس‌های سفرش را در آن ثبت کرده، نقشه‌ای از ایران دیده می‌شود که روی آن نوشته: "ایران دوستت دارم!"

در شرح این عکس هم از مهربانی مردم تشکر کرده و نوشته است: "من واقعا از پیشنهادهای و پیام‌هایی که از مردم خوب ایران گرفتم شگفت‌زده‌ام! دیدن این همه آدم‌هایی که می‌خواستند کمک کنند، واقعا دلگرم‌کننده بود."

او در مسیرش در ایران از شهرهای زیادی از جمله تهران، قم، کاشان، اصفهان، آباده، شیراز و بندرعباس عبور کرد.

در یکی دیگر از پست‌های اینستاگرامش به ممنوعیت مصرف الکل در ایران هم اشاره کرده اما نوشته که در این کشور "کلی به شما خوش می‌گذرد."

او تصویر دیگری هم از یکی از کویرهای ایران گذاشته و توضیح که چطور در وسط بیابان‌ ماشینش را با انرژی خورشیدی شارژ کرده است.