نسل‌کشی رواندا: مراسم بیست و پنجمین سالگرد برای صد روز آغاز شد

موسی فکی محمد، رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا، پل کاگامه، رئیس جمهور رواندا و همسرش و ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا مشعل یادبود نسل کشی را در محل برگزاری مراسم در کیگالی روشن کردند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

موسی فکی محمد، رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا، پاول کاگامه، رئیس جمهوری رواندا و همسرش و ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا مشعل یادبود نسل کشی را در محل برگزاری مراسم در کیگالی روشن کردند.

امروز (یکشنبه ۷ آوریل/۱۸ فروردین) مراسم بیست و پنجمین سالگرد نسل‌کشی رواندا در این کشور به مدت صد روز آغاز شد.

مردم رواندا مدت ۱۰۰ روز یعنی مدت زمانی که قتل‌عام گروهی ۸۰۰ هزار نفر از مردم رواندا ادامه داشت، مراسم یادبود و سوگواری برگزار خواهند کرد.

در سال ۱۹۹۴ فقط در صد روز، حدود هشتصد هزار نفر در رواندا توسط تندروهای قوم هوتو قتل عام شدند. هوتوها اقلیت توتسی و همین طور مخالفان سیاسی خود را، فارغ از اینکه از چه قومی بودند، هدف قرار داده و قتل‌عام کردند.

پل کاگامه، رئیس جمهور ۶۱ ساله روندا این مراسم را با روشن کردن یک مشعل در محل یادبودی که گفته می شود نزدیک به ۲۵۰ هزار نفر در آن به خاک سپرده شده‌اند، آغاز کرد .

این مشعل مدت صد روز روشن خواهد ماند.

پل کاگامه، رئیس جمهور، رهبری گروهی شورشی به نام جبهه میهنی رواندا را بعهده داشت که به کشتارجمعی خاتمه داد و از آن زمان تاکنون ریاست جمهوری کشورش را بعهده دارد.

در مراسم یادبود بعضی از رهبران کشورهای عمدتا آفریقایی شرکت خواهند کرد.

چارلز میشل نخست وزیر بلژیک، کشوری که رواندا جزو مستعمراتش بوده و هم چنین یک نماینده رواندایی تبار مجلس فرانسه بعنوان نمایندگان این دو کشور در این مراسم شرکت خواهند کرد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، که در این مراسم شرکت نخواهد کرد اما هیاتی متشکل از چند کارشناس را برای تحقیق درباره نقش فرانسه در نسل‌کشی رواندا تعیین کرده است.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

پل کاگامه، رئیس جمهور روندا از نخست وزیر اتیوپی که برای شرکت درمراسم یادبود قربانیان کشتار جمعی به کیگالی، پایتخت رواندا آمده است استقبال می کند

کشتار چه گونه آغاز شد؟

شب ششم آوریل ۱۹۹۴ به هواپیمای حامل جونال هابیا ریمانا رئیس جمهوری وقت رواندا و همتایش سیپرین نتاریامیرا رئیس جمهوری بوروندی که هر دو از قوم هوتو بودند شلیک شد. هواپیما سقوط کرد و همه سرنشینان آن کشته شدند.

تندروهای هوتو این اتفاق را به جبهه میهنی رواندا، نسبت دادند و قتل‌عام سازمان‌دهی شده ای را علیه توتسی ها آغاز کردند

جبهه میهنی رواندا می‌گفت سقوط هواپیما توسط هوتوها برنامه ریزی شده بود تا بهانه‌‍ای برای آغاز نسل کشی باشد.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

تصویر بعضی از قربانیان کشتار جمعی روندا

بازماندگان این قتل‌عام گروهی، با وجود گذشت یک ربع قرن از آن، هنوز به خوبی جزئیات کشتاری را که شاهد آن بودند به یاد می آورند و از جراحات روحی این فاجعه التیام پیدا نکرده اند.

کشتار چه گونه پایان یافت

جامعه بین المللی تلاش عمده ای برای پایان دادن به کشتار توتسی ها انجام نداد. بلژیک و اکثر حافظان صلح سازمان ملل نیز، بعد از آن که ده سرباز بلژیکی در رواندا کشته شدند این کشور را ترک کردند. فرانسه که از متحدان دولت هوتو بود، نیرویی را برای تشکیل یک منطقه امن به رواندا فرستاد، اما فرانسه هم متهم است که برای توقف نسل‌کشی در منطقه تلاش کافی نکرده است.

اما جبهه میهنی رواندا متشکل از شورشیان توتسی که سازمان دهی منظمی داشت و توسط ارتش اوگاندا حمایت می‌شد، کم کم مناطق بیشتری را به تصرف در آورد و در چهارم ماه ژوئیه پایتخت کشور، کیگالی، را تصرف کرد. بعد از آن، حدود دو میلیون هوتو از میان غیرنظامیان و کسانی که در نسل کشی نقش داشتند، به جمهوری دموکراتیک کنگو که آن زمان زئیر خوانده می‌شد پناه بردند.

نیروهای جبهه میهنی رواندا در ژوئیه ۱۹۹۴ پایتخت را به تصرف در آوردند و به کشتار توتسی‌ها خاتمه دادند.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

نیروهای فرانسه متهم‌اند که برای جلوگیری از کشتار توتسی ها تلاشی بعمل نیاوردند

تقریبا دو میلیون نفر در دادگاه های محلی رواندا به اتهام دست داشتن در قتل عام و نسل کشی محاکمه شده‌اند و رهبران اصلی آنها هم در یک دادگاه سازمان ملل در کشور همسایه تانزانیا محاکمه شده اند.

اوضاع کنونی رواندا

سایه این نسل‌کشی همچنان برسر مردم رواندا سنگینی می‌کند. اما صحبت درباره قوم گرایی غیرقانونی است.

روندا از نظر اقتصادی پیشرفت قابل توجهی داشته است .

رئیس جمهور رواندا با سیاست ترغیب رشد سریع و پیشرفت تکنولوژی باعث رونق اقتصادی این کشور شده است.

او در انتخابات سال ۲۰۱۷ با گرفتن ۹۸.۶۳% آرای مردم برای بار سوم رئیس جمهور شد.

بانک عمران آفریقا رشد اقتصادی رواندا را ۷.۲% در سال ۲۰۱۸ گزارش کرده است.

باوجود این منتقدان پل کاگامه، رئیس جمهور روندا او را شخصی مستبد می‌دانند که تحمل مخالفان خود را ندارد.