کوربین: آسانژ را به آمریکا تحویل ندهید

جرمی کوربین حق نشر عکس EPA

جرمی کوربین، رهبر حزب اصلی مخالف دولت بریتانیا، گفته است که دولت بریتانیا باید با استرداد جولیان آسانژ، بنیان‌گذار سایت افشاگر ویکی لیکس به آمریکا، مخالفت کند.

آقای کوربین گفته است که استرداد آقای آسانژ به دلیل افشای شواهدی در خصوص جنایات صورت گرفته در عراق و افغانستان، اقدامی اشتباه است.

مقامات قضایی آمریکا به اتهام توطئه درخواست استرداد او را کرده‌اند و اکنون دولت بریتانیا باید درباره استرداد او به آمریکا تصمیم بگیرد.

آقای آسانژ به دلیل درز اطلاعاتی که چلسی منینگ در سال ۲۰۱۰ در اختیار سایت ویکی لیکس گذاشت، در آمریکا به توطئه برای دسترسی به اطلاعات کامپیوتری محرمانه متهم شده است.

جولیان آسانژ صبح دیروز (پنجشنبه ۱۱ آوریل/ ۲۲ فروردین) در داخل سفارت اکوادور در لندن بازداشت شد. دولت اکوادور پناهندگی سیاسی او را لغو کرد و از پلیس بریتانیا خواست تا به داخل سفارت رفته و آقای آسانژ را خارج کند.

دولت بریتانیا با حکم جلبی که هفت سال پیش به دلیل عدم حضور او در یک دادگاه صادر شده بود، او را بازداشت کرد. روز پنجشنبه دادگاهی در لندن او را برای حاضر نشدن در دادگاه در موعد مقرر مجرم شناخت و احتمالا حکم صادره برای او دوازده ماه زندان خواهد بود.

حق نشر عکس JULIA QUENZLER, BBC
Image caption دادگاهی در لندن آقای آسانژ را برای معرفی نکردن خود به دادگاه مجرم شناخت

بازداشت بنیان‌گذار سایت افشاگر ویکی لیکس در سفارت اکوادور در لندن و محاکمه او واکنش‌های بسیار داشته است.

روز گذشته گروهی از هواداران او در مقابل دادگاهی در مرکز لندن تجمع کردند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پلیس در حال متفرق کردن تجمع کنندگان در مقابل دادگاه وست‌‎مینیستر در مرکز لندن

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط