ترامپ مصوبه کنگره برای قطع کمک به ائتلاف به رهبری عربستان در یمن را وتو کرد

ترامپ

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

ترامپ اجرای مصوبه کنگره را باعث به خطر افتادن امنیت شهروندان آمریکایی و تشویق ایران به گسترش نفوذ خود در یمن دانسته است

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، مصوبه مجالس کنگره در مورد قطع ارتباط ایالات متحده با عملیات نظامی ائتلاف عربی در یمن را وتو کرده است.

دفتر رئیس جمهوری آمریکا نامه آقای ترامپ به مجلس سنا را منتشر کرده که در آن آمده است: "بدینوسیله مصوبه مشترک کنگره را عودت می‌دهم که در آن، رئیس جمهوری به قطع ارتباط نیروهای مسلح ایالات متحده با درگیری یمن یا در ارتباط با آن کشور مگر در موارد استثنایی ملزم شده است. این مصوبه به مثابه اقدامی غیرلازم و خطرناک برای تضعیف اختیارات قانونی من و به مخاطره انداختن جان شهروندان و نظامیان شجاع ما در حال حاضر و در آینده بوده است."

آقای ترامپ همچنین گفته است که قطع ارتباط نظامی آمریکا با جنگ یمن "بر تلاش ما برای جلوگیری از بروز تلفات غیرنظامی و ممانعت از گسترش فعالیت تروریستی گروه القاعده شبه جزیره عرب و داعش تاثیر منفی خواهد گذاشت و باعث تشویق عملیات بدخواهانه ایران در یمن خواهد شد."

مصوبه قطع ارتباط و کمک ایالات متحده به ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در ماه مارس در مجلس سنا، که حزب جمهوریخواه در آن اکثریت دارد، و در ماه آوریل در مجلس نمایندگان، که تحت تسلط حزب دموکرات مخالف رئیس جمهوری است، به تصویب رسید و برای اجرایی شدن مستلزم امضای رئیس جمهوری بود.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

هر دو مجلس کنگره آمریکا به مصوبه قطع ارتباط نظامی آمریکا با جنگ یمن رای داده‌اند اما اکثریت لازم را برای رد وتوی رئیس جمهوری ندارند

رئیس جمهوری آمریکا حق دارد از امضای مصوبه‌های کنگره در صورتیکه آنها را قابل قبول نداند خودداری ورزد و این مصوبات را به کنگره عودت دهد اما مجالس کنگره می‌توانند با اکثریت دوسوم آرا، وتوی رئیس جمهوری را بلا اثر کنند.

مصوبه منع ارتباط نظامی آمریکا با ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن با اکثریت ٢٤٧ رای موافق در برابر ١٧٥ رای مخالف در مجلس نمایندگان، و اکثریت ٥٤ رای موافق در برابر ٤٦ رای مخالف در سنای ایالات متحده تصویب شده بود. در صورتی که شمار اعضای موافق و مخالف این مصوبه تغییری نکرده باشد، به نظر نمی‌رسد که کنگره قادر به لغو وتوی رئیس جمهوری باشد.

حامیان این طرح گفته بودند که عملیات هوایی در بمباران آنچه که منابع نظامی ائتلاف مواضع شورشیان حوثی خوانده‌اند با تلفات غیرنظامی همراه بوده است. آنان عربستان سعودی را مسئول این تلفات دانسته و به شدت مورد انتقاد قرار داده بودند.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

عملیات پهپادهای آمریکایی علیه مواضع القاعده در یمن هم انتقاداتی را در پی داشته است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آنان همچنین گفته بودند که ارتباط نظامی ایالات متحده با جنگ یمن ناقض اصلی از قانون اساسی آمریکاست که حق ورود ایالات متحده به جنگ خارجی را به کنگره و نه رئیس جمهوری واگذار کرده است. به گفته آنان، ارتباط نظامی آمریکا با جنگ یمن به منزله ورود به جنگ بدون مصوبه کنگره و در نتیجه، غیرقانونی است.

در پائیز سال ٢٠١٤ میلادی، شورشیان حوثی یمن ظاهرا به منظور مشارکت در دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری، صنعا، پایتخت را به تصرف درآوردند، و طی ماه‌های بعد عملا او را برکنار کرده و قدرت را در دست گرفتند. چند ماه بعد رئیس جمهوری به جنوب یمن گریخت و شبه‌نظامیان حوثی عملیات تصرف تمامی نقاط یمن را آغاز کردند.

در بهار همان سال، عربستان سعودی و شماری دیگر از کشورهای عرب و مسلمان یک ائتلاف نظامی را برای حمایت از نیروهای حامی دولت عبد ربه منصور هادی، به عنوان دولت قانونی یمن، تشکیل دادند. درگیری در یمن از آن زمان ادامه داشته و باعث بروز تلفات غیرنظامی و خسارات گسترده به آن کشور شده است. سازمان ملل و اکثر کشورهای جهان دولت عبد ربه منصور هادی را دولت قانونی یمن می‌شناسند اما جمهوری اسلامی ایران از تشکیلات حوثی‌ها به عنوان دولت انقلابی یمن نام می‌برد.

علاوه بر حمایت از عملیات ائتلاف به رهبری عربستان، ایالات متحده مستقیما عملیاتی را هم عمدتا با استفاده از پهپاد علیه مواضع و نفرات گروه القاعده شبه جزیره عرب صورت داده است. در برخی موارد، گفته شده است که این عملیات نیز خسارات و تلفات غیرنظامی به بار آورده و با اعتراضاتی مواجه شده است.

در واکنش به تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای وتوی مصوبه کنگره، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان از حزب دموکرات، گفت که جنگ یمن به بروز یک بحران انسانی منجر شده و افزود: "با اینهمه رئیس جمهوری با سوء نیت ترجیح داده است که یک مصوبه دو حزبی هر دو مجلس را نادیده بگیرد و ارتباط شرم آور آمریکا با این بحران دلخراش را تداوم بخشد."

سناتور برنی سندرز، از تهیه کنندگان این طرح با انتقاد از تصمیم آقای ترامپ، گفته است که "البته سرخورده شده‌ام اما تعجبی هم نکرده‌ام."

هنوز مقامات سعودی به اقدام دونالد ترامپ واکنشی نشان نداده‌اند اما انور قرقاش، وزیر امور خارجه امارات عربی متحده گفته است "حمایت رئیس جمهوری آمریکا از ائتلاف عربی در یمن نشانه مثبتی است." وی افزوده است که تصمیم آقای ترامپ "هم به موقع و هم واجد اهمیت استراتژیک است."