رای گیری در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری اندونزی پایان یافت

ویدودو

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

جوکو ویدودو و همسرش پس از رای دادن - نظرخواهی‌ از رای دهندگان حاکی از پیروزی ویدودو است

رای‌گیری در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری اندونزی با احتمال انتخاب مجدد رئیس جمهوری کنونی پایان یافته است.

انتخابات اندونزی، که با توجه به جمعیت این کشور بزرگترین رای‌گیری یک روزه در جهان است، شامگاه چهارشنبه، ٢٨ فروردین (١٧ آوریل)، پایان یافت در حالیکه نظرخواهی از رای‌دهندگان حاکی از آن است که جوکو ویدودو، رئیس جمهوری کنونی با اختلاف حدود ١٠ درصد آراء از رقیب اصلی خود، ژنرال بازنشسته، پرابوو سوبیانتو جلوتر است و انتظار می‌رود برای یک دوره پنج ساله دیگر به ریاست جمهوری این کشور انتخاب شود.

در انتخابات سال ٢٠١٤ میلادی، آقای ویدودو با اکثریت اندکی در برابر آقای سوبیانتو به پیروزی رسید.

برگزاری انتخاباتی با نزدیک به دویست و پنجاه هزار نامزد در هفده هزار جزیره تشکیل دهنده کشور اندونزی ظرف چند ساعت مستلزم برنامه‌ریزی و پیش‌بینی گسترده و دقیق بوده است. در این انتخابات نزدیک به سیصد و پنجاه هزار مامور پلیس با حمایت بیش از یک و نیم میلیون مامور داوطلب بر حسن اجرای انتخابات نظارت داشتند. نزدیک به یکصد و نود هزار رای دهنده در این انتخابات شرکت کردند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

به نظر می‌رسد سوبیانتو برای بار دوم از رقیب اصلی خود شکست خورده است

رای‌گیری در ساعت ٧ بامداد به وقت محلی آغاز شد و مراکز اخذ رای ساعت یک بعد از ظهر تعطیل شدند.

علاوه بر رئیس جمهوری، رای‌دهندگان حدود بیست هزار نماینده پارلمان ملی و مجالس محلی اندونزی را نیز انتخاب کرده‌اند.

انتظار می‌رود که برنده انتخابات ریاست جمهوری تا چند ساعت دیگر مشخص شود اما نتیجه رسمی انتخابات ماه آینده میلادی توسط کمیسیون انتخابات اعلام خواهد شد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

در انتخابات اندونزی علاوه بر رئیس جمهوری هزاران عضو پارلمان ملی و مجالس محلی انتخاب می‌شوند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

یکی از مشخصات انتخابات اخیر، گرایش به برنامه‌های اعلام شده از سوی گروه‌های اسلامی بود که باعث شد سایر احزاب و نامزدهای انتخابات، از جمله نامزدهای ریاست جمهوری، بکوشند به برنامه‌های خود رنگ و لعاب دینی بدهند. از جمله جوکو ویدودو یک روحانی میانه‌رو را به عنوان معاون خود برگزیده است.

با توحه به اینکه اندونزی برای سی سال تا سال ١٩٩٨ تحت حکومت دیکتاتوری به سر می‌برد، برخی ناظران بروز گرایش دینی را باعث نگرانی در مورد تحکیم دموکراسی در این کشور دانسته‌اند.

جوکو ویدودو، که زمانی فروشنده لوازم خانگی بود و کار سیاسی خود را با شهرداری یک شهر کوچک آغاز کرد، پنج سال پیش با وعده از میان برداشتن تمامی بقایای حکومت دیکتاتوری و مبارزه با فساد وارد مبارزات انتخاباتی شد و توانست رای اکثریت مردم را به دست آورد.

طی پنج سال دوره ریاست جمهوری او، اقتصاد اندونزی بهبود یافته و دولت در مبارزه با فساد موفقیت‌هایی داشته است. به منظور برخورداری از اکثریت لازم در پارلمان، آقای ویدودو در دوره ریاست جمهوری به ائتلافی از نمایندگان احزاب اسلامی در پارلمان متکی بود.

اگرچه آقای ویدودو به عنوان یک مسلمان میانه‌رو شهرت دارد، اما در جریان مبارزات انتخاباتی اخیر ناگزیر بوده است در برابر اتهام داشتن گرایش‌های ضد اسلامی که توسط محافظه‌کاران اسلامگرا به او وارد شده بود از خود دفاع کند.