نامزد مخالف اردوغان شهردار استانبول شد

امام‌اوغلو

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

آقای امام‌اوغلو گفت شهردار همه مردم استانبول است، از ترک و کرد تا ارمنی

اکرم امام‌اوغلو، نامزد مورد حمایت مخالفان رجب طیب اردوغان، پس از بازشماری آرا به عنوان شهردار استانبول اعلام شد.

آقای امام‌اوغلو پس از اعلام رسمی پیروزی‌اش گفت: "من شهردار همه مردم استانبول خواهم بود، ترک، کرد، لاز، ارمنی، رای‌دهندگان حزب جمهوری‌خواه خلق، حزب خوب، عدالت و توسعه، حزب دموکراتیک خلق‌ها، حزب سعادت، چه آنها که به من رای دادند و چه آنها که ندادند."

اشاره این چنینی به اقلیت ارمنی ترکیه از طرف یک مقام ارشد را کم‌سابقه دانسته‌اند.

با اعلام پیروزی اکرم امام‌اوغلو پس از بازشماری آرا، هر سه شهر بزرگ ترکیه، یعنی آنکارا، استانبول و ازمیر، شهردارانی مخالف دولت اسلامگرای رجب طیب اردوغان دارند.

البته حزب عدالت و توسعه همچنان به نتایج اعتراض دارد و خواهان رسیدگی به تخلف‌های ادعایی است. این حزب خواسته بود که واگذاری حکم شهرداری استانبول به اکرم امام‌اوغلو به تعویق بیفتد، اما این درخواست رد شد.

اکرم امام‌اوغلو پس از اعلام رسمی پیروزی‌اش در مراسمی با مولود اویسال، شهردار قبلی ،حاضر شد و خدمت به عنوان شهردار را وظیفه‌ای "مقدس" خواند.

او در جمع هوادارانش هم با اشاره به مصطفی کمال آتاتورک، رهبر تاریخی جمهوری ترکیه، گفت مردم، "ارزش‌های این شهر و این کشور را رها نکرده‌اند."

آقای امام‌اوغلو نامزد حزب جمهوری‌خواه خلق بود که یک حزب ملی‌گرا و چپ میانه است.

حزب دموکراتیک خلق‌ها که مورد حمایت کردهای ترکیه است، برای استانبول و چند شهر بزرگ دیگر نامزدی معرفی نکردند و به این ترتیب آرای مخالفان بین چند نامزد پخش نشد. از دید ناظران همین به پیروزی نامزدهای مخالف حزب حاکم کمک کرده است.

حزب جمهوری‌خواه خلق با تبریک پیروزی اکرم امام‌اوغلو گفته: "ما دیر یا زود در مبارزه برای دموکراسی و حاکمیت قانون در کشورمان پیروز می‌شویم."